Vzorci so bili leta 2010 na severovzhodu Kambodže odvzeti netopirjem vrste Rhinolophus shameli (podkovnjak), kakršne najdemo v Kambodži, Laosu, Mjanmaru, na Tajskem in v Vietnamu. V okviru projekta, ki ga je podprl Unesco, so raziskovalci primerjali raznolikost vrst netopirjev na dveh straneh reke Mekong v severni Kambodži. Na Pasteurjevem inštitutu v Phnom Penhu so bili vzorci vse od tedaj shranjeni pri minus 80 stopinjah Celzija, poroča South China Morning Post.
Po izbruhu virusa SARS-CoV-2 so znanstveniki po svetu v iskanju sorodnih koronavirusov začeli izvajati dodatne teste na shranjenih vzorcih. Kamboški znanstveniki na omenjenem inštitutu so pregledali 430 vzorcev. 16 od njih je bilo pozitivnih na koronaviruse, med njimi pa sta bila dva skoraj enaka seva, za katera se je izkazalo, da sta bližnja sorodnika SARS-CoV-2. Ujemanje z njim je bilo kar 92,6-odstotno, so zapisali v poročilu, ki je bilo objavljeno ta teden.
Gre za najbolj soroden virus, odkrit izven Kitajske, ki daje nove informacije za preiskave o izvoru patogena. Do zdaj je za najbližjega veljal virus, ki so ga odkrili pri netopirjih v jugozahodni kitajski provinci Junan – med njima so potrdili 96,2-odstotno podobnost.
Do najnovejšega odkritja raziskovalcev pa je prišlo prav v času, ko poskuša skupina, ki jo podpira WHO, ugotoviti, kako se je koronavirus začel širiti v Vuhanu v osrednji Kitajski, kjer je bil prvič identificiran konec leta 2019. O izvoru izbruha je znanega malo. Mednarodni strokovnjaki ocenjujejo, da je virus najverjetneje preskočil na človeka z netopirja. Po eni od teorij, ki jo je zagovarjal tudi bivši ameriški predsednik Donald Trump, pa je virus ušel iz laboratorija v Vuhanu, kjer so znanstveniki preučevali koronaviruse, kar Kitajska odločno zanika. Peking ne želi biti glavni krivec za pandemijo covida-19; kitajske oblasti tako že mesece širijo dvom o tem, da se je virus prvič res pojavil na Kitajskem.
Ugotovitve znanstvenikov iz Phnom Penha, ki še niso bile dodatno strokovno pregledane, "kažejo, da je jugovzhodna Azija ključno področje, ki ga je treba raziskovati pri iskanju izvora SARS-CoV-2 in prihodnjem nadzoru nad koronavirusi", so sporočili znanstveniki s Sorbone, Pasteurjevega inštituta v Franciji ter Kalifornijske univerze v Davisu.
Odkritje bi lahko bilo ključnega pomena pri ugotavljanju izvora bolezni in pri preprečevanju nadaljnjih pandemij.
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.