V Sloveniji so v četrtek opravili 1352 testiranj na okužbo z novim koronavirusom in potrdili pet okužb, skupaj doslej 1434. Umrla sta dva bolnika s covidom-19, tako se je število umrlih povzpelo na 93. V bolnišnicah je bilo 58 bolnikov, od teh na intenzivni negi 21, iz bolnišnic pa so odpustili pet ljudi, je objavila vlada.
Doslej so opravili 54.300 testiranj, pozitivnih oseb pa je skupno 1434. Med njimi je 636 moških in 798 žensk. V nacionalni raziskavi o razširjenosti covida-19 so odvzeli 1348 vzorcev, na povabilo pa se je od 3000 ljudi doslej odzvalo 1375.
Na Brniku pa je danes pristalo letalo z 12 tonami zaščitne opreme za zaščito. Gre za pomoč Kitajske, ki je namenja Sloveniji, so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.
Dodali so, da je v 899 škatlah 30.000 zaščitnih obraznih mask N95, 700.000 kirurških mask, 20.000 zaščitnih oblek, 10.000 zaščitnih očal in 30.000 zaščitnih rokavic.
Slovenija je sredi februarja letos Kitajski za pomoč v boju proti novemu koronavirusu poslala 1,2 milijona zaščitnih mask. Slovenije je takrat poleg tega za nujno humanitarno pomoč namenila prispevek Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) v višini 60.000 evrov.
Veljati je začel drugi paket interventnih ukrepov
Danes je sicer začel veljati drugi paket interventnih ukrepov za blaženje posledic epidemije novega koronavirusa. Ta med drugim prinaša državna jamstva za likvidnostna posojila podjetij v skupnem obsegu dve milijardi evrov. Veljati je začela tudi novela zakona, ki prinaša delno sprostitev ukrepov na sodiščih in v javni upravi.
Zakon o zagotovitvi dodatne likvidnosti gospodarstvu za omilitev posledic epidemije novega koronavirusa predvideva oblikovanje jamstvene sheme, s katero bo država jamčila za najem posojil podjetij pri poslovnih bankah.
Banka bo podjetju lahko dala likvidnostno posojilo v višini do 10 odstotkov prihodkov od prodaje v letu 2019, vendar ne bo smelo biti višje od njegovega letnega stroška dela. Posojilo ne bo smelo biti daljše od petih let, sklenjeno bo moralo biti po 12. marcu do 31. decembra letos, namenjeno pa bo izključno financiranju osnovne dejavnosti podjetja.
Danes je začela veljati tudi novela prvega interventnega zakona, ki zaradi posledic epidemije novega koronavirusa ponuja pomoč državljanom in podjetjem. Z njo se skupni obseg pomoči povečuje na 3,1 milijarde evrov, dobremu milijonu upravičencev pa dodaja še 190.000 novih.
Veljati je začela še novela zakona o začasnih ukrepih v sodstvu in upravi, po kateri bodo lahko sodišča in upravni organi strankam vročali odločbe v nenujnih zadevah. Strankam sicer vsaj do konca epidemije ne bo treba narediti ničesar, saj roki v nenujnih zadevah v sodnih in upravnih postopkih v času epidemije ne tečejo.
Gasilci imeli kar nekaj dela z gašenjem manjših kresov
Čeprav sta vladni govorec Jelko Kacin in notranji minister Aleš Hojs na včerajšnjem vladnem nastopu večkrat poudarila, da so kresovanja in druga zborovanja ob 1. maju prepovedana, so imeli gasilci sinoči kar nekaj dela z gašenjem manjših kresov.
Z uprave za zaščito in reševanje tako poročajo o številnih intervencijah. Novogoriški gasilci so nekaj pred 21. uro gasili kres v Kromberku, kolegi iz Ljubljane pa slabo uro kasneje v Žabkarjevi ulici v Ljubljani. Ob skoraj istem času so kres gasili tudi gasilci PGD Tolmin v naselju Volarje. Okoli 22. ure so bili znova na delu novogoriški gasilci, tokrat v Solkanu. Nekaj minut čez polnoč so gasilci iz PGD Stari trg in PGD Sele-Vrhe pogasili manjši kres v občini Slovenj Gradec.
Po praznikih se zaženeta gostinska in turistična ponudba
V ponedeljek, 4. maja, se lahko zaženeta gostinska in turistična ponudba na odprtih površinah na prostem ob upoštevanju ustreznih pogojev, v pripravi pa so tudi ukrepi, da bi od 11. maja naprej lahko znova začel postopno delovati tudi javni potniški promet.
Na terasah in letnih vrtovih gostinskih lokalov bodo morale biti mize razporejene tako, da bo med posameznimi strankami najmanj meter in pol razdalje. Izvajalci storitev naj omejujejo številčna omizja, za mizo naj do spremembe vladnega odloka o prepovedi zbiranja na javnih mestih sedijo le člani istega gospodinjstva.
Odstraniti je treba samopostrežne načine postrežbe, kot so solatni bar in košarice kruha za več gostov ali mesta, kjer bi si stranke lahko same postregle določeno blago. Čist jedilni pribor naj zaposleni stranki posredujejo na način, ki onemogoča stik in morebitno onesnaženje. To je denimo zaprta vrečka s priborom za eno osebo.
NIJZ poudarja, da morajo obiskovalci gostinskih lokalov takrat, ko uporabijo sanitarije oz. vstopijo v drug zaprti prostor, uporabiti masko ali drugo obliko zaščite ustnega in nosnega predela. Izvajalci storitev pa morajo sanitarije očistiti in razkužiti najmanj vsako uro.
KOMENTARJI (515)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.