Ker velja spremenjen protokol testiranja PCR, kar pomeni, da so kapacitete za testiranje v javnem sistemu trenutno namenjene le potrjevanju okužb, se lahko na samoplačniški test odpravite le še k zasebniku, ki pa vzorce prav tako pošilja v državne laboratorije, zato se lahko čas do prejema izvida podaljša.
Kot so včeraj sporočili z Ministrstva za zdravje, je treba poskrbeti tudi za tiste, ki za vračanje v domovino potrebujejo negativen test PCR, ter za številne naše gospodarstvenike in poslovneže, ki test PCR potrebujejo za poslovna potovanja v tujino.
Ključna izvajalca, IMI in NLZOH, bosta po svojih najboljših močeh še naprej izvajala samoplačniške teste. Z izvajalcem testiranja pa se je treba dovolj zgodaj dogovoriti, za katere obdobje nekdo potrebuje test, kajti če ga kdo potrebuje v roku 48 ur, mu test po 49 urah ne koristi. Izvajalci bodo od obeh laboratorijev dobili navodila, kako se organizirati, da bodo te stvari normalno potekale, so še zapisali.
Z Golnika so sporočili, da je pri njih testiranje PCR prioritetno za potrjevanje bolezni pri bolnikih in zaposlenih. Preostanek kapacitet bodo ponudili drugim izvajalcem zdravstvenih dejavnosti za potrjevanje okužbe pri bolnikih.
V NLZOH pojasnjujejo, da vzorce prejemamo na šestih lokacijah (šest laboratorijev po Sloveniji) in da vsi laboratoriji obratujejo z največjimi kapacitetami, zato brise, ki jih ne morejo obdelati, v istem dnevu odpeljejo v tujino. Vse vzorce, ki presegajo njihove kapacitete, izvajalec v popoldanskem času odpelje in naslednji dan dobi rezultate. Čas obdelave vzorcev je 48 ur – skladno s spremenjenim protokolom. V tujino se trenutno izvaža 3000–4000 vzorcev dnevno.
Dodajajo še, da ne zavrnejo nobenega brisa, kar pomeni, da sprejmemo vse brise in jih obdelajo v 48 urah po prejemu v laboratoriju, in sicer po vrstnem redu. Zasebni izvajalci pa so dolžni spoštovati spremenjen protokol PCR-testiranja.
Za bolnike, ki so življenjsko ogroženi, uporabljajo v laboratorijih molekularne teste, ki omogočajo hitrejšo diagnostiko. Stopnjo nujnosti ocenijo zdravniki, ki obravnavajo bolnika ter poznajo njegovo zdravstveno stanje in pridružene bolezni.
Kot še pojasnjujejo, je cena klasične molekularne (PCR-) preiskave od 1. februarja 2021 ista za vse naročnike in znaša 45 evrov. 45 evrov je torej cena preiskave, ki ne vključuje cene odvzema brisa.
Velik razpon cen, tudi do 150 evrov
Če pobrskate po spletu, lahko ugotovite, da se cene samoplačniških testov zelo razlikujejo. Odšteli boste vse od okoli 75 evrov do 150 evrov.
V Estetiki Fabjan so nam pojasnili, da svojega laboratorija nimajo, NZLOH pa jim je včeraj začel zavračati vzorce, zato so se za njihovo procesiranje dogovorili v tujini, kar je verjetno razlog za višjo ceno. Odšteli boste namreč 150 evrov, naročanje pa ni potrebno. Brise za testiranje PCR v tem trenutku samoplačniško odvzemajo na štirih lokacijah, v kratkem pa bodo testiranje uvedli na vseh svojih lokacijah.
Iz podjetja Adria Lab so nam odgovorili, da je čas do prejema izvida podaljšan: "Pri nas je možno opraviti samoplačniški bris le za poslovne namene ali za potovanja. Testov PCR ne delamo sami, ampak jih pošiljamo na IMI." Pri njih boste odšteli 90 evrov.
Da je treba za test poskrbeti dovolj zgodaj, saj se lahko podaljša čas do prejema izvida, poudarjajo tudi v Zdravstvenem zavodu Zdravje. Na dan sicer opravijo več kot 500 testiranj PCR, nekaj deset samoplačniško, pri čemer je treba za test odšteti 85 evrov.
Testiranje PCR v sklopu Dentalnega diagnostičnega centra opravljajo tudi na nekaterih Petrolovih bencinskih servisih po sistemu drive in. Zanj boste odšteli 75 evrov.
KOMENTARJI (210)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.