Na ponedeljkovem testiranju v Kranju je bilo od 1090 zaposlenih v šolstvu pozitivnih kar 146 ljudi, a že prvi ponovljeni testi so pokazali, da so bili (tudi) tam rezultati lažno pozitivni.
Po nenavadno velikem deležu pozitivnih (več kot 13 odstotkov vseh opravljenih testov) so nato večino teh, pri katerih je testiranje s hitrimi antigenskimi testi (HAT) pokazalo pozitiven rezultat, napotili še na dodatno preverjanje.
Že prvi izvidi včeraj ponovljenega hitrega testiranja so dali negativne rezultate, pozneje pa so večji del kranjskih šolnikov na okužbo z novim koronavirusom testirali če s PCR-testi. Večina jih je izvide prejela že pozno sinoči, preostali danes zjutraj. In rezultat? Večji del testiranih je na okužbo z novim koronavirusom negativen. Kaj se torej dogaja?
V Zdravstvenem domu (ZD) Kranj, v katerem izvajajo množično testiranje prebivalstva s HAT, pa tudi zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, so o nenavadno velikem deležu obvestili Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). "Oba ponedeljka smo testirali 1090 oseb. 25. januarja jih je bilo pozitivnih sedem, ta ponedeljek pa 146. Ko smo opazili odstopanja, smo obvestili pristojne," je za 24ur.com pojasnila direktorica ZD Kranj Lilijana Gantar Žura. Vsa hramba testov (gre sicer za teste dobavitelja Majbert Pharm), testiranje oziroma postopek izvedbe so bili po njenih besedah opravljeni korektno in v skladu z navodili. "Mi nimamo nobenega vpliva na samo testiranje, teste dobimo takšne, kot so na voljo, in postopki so bili z naše strani izvedeni korektno," je še zagotovila.
V kranjskem zdravstvenem domu hitro testiranje sicer nadaljujejo. Do 8.30 so izvedli 30 testov, podatka, koliko od vseh testiranih pa je bilo šolnikov, pa Gantar Žura nima.
Direktorica Zdravstvenega doma Kranj je popoldne nato v sporočilu za javnost še enkrat zagotovila, da testiranje izvajajo po predpisanem protokolu. Ministrstvo za zdravje jim dostavlja sete hitrih testov, ki pa jih je dobavljalo ločeno za testiranje širše javnosti in ločeno za hitro testiranje zaposlenih v šolah in vrtcih.
"Hitre teste uporabljamo natančno po navodilih proizvajalca. Posebej pozorni smo na primerno temperaturo za pravilno delovanje reagenta, zato testiranje izvajamo v notranjih prostorih. Ocenjujemo, da v ZD Kranj kot izvajalci testiranja v ničemur nismo prispevali k visokemu številu neustreznih rezultatov testiranja v ponedeljek. Ista ekipa je na enak način izvedla testiranje tudi v torek in vse ostale dni doslej od 7. decembra 2020 naprej," je poudarila Gantar Žura. Dodala je še, da so vsa morebitna odstopanja zato lahko le predmet zanesljivosti testa.
Irena Grmek Košnik iz Območne enote (OE) NIJZ Kranj je medtem povedala, da so bili rezultati torkovega ponovnega testiranja povsem drugačni od ponedeljkovega.
Natančne številke bodo razkrili šele v validacijskem poročilu prihodnji teden, je pa že zdaj jasno, da so PCR testi okužbo z novim koronavirusom potrdili pri manj kot desetih odstotkih tistih, ki so jim ponedeljkovi hitri testi pokazali okužbo.
Kot je povedala Grmek Košnikova, so v torek delali pozno v noč in so vse testirane že obvestili o rezultatih, ki pa jih morajo sami javiti ravnateljem. Tem je Grmek Košnikova tudi dala navodilo, da se lahko zaposleni z negativnim PCR testom vrnejo na delo.
'Ne želim oporekati stroki, a to ni ničemur več podobno'
Rezultate ponovljenega testiranja imajo zdaj tudi na Osnovni šoli (OŠ) Stražišče Kranj, od koder je prihajala večina 'pozitivnih'. Na ponedeljkovem testiranju s HAT so okužbo sprva namreč potrdili kar pri 22 njihovih zaposlenih. Že večina včeraj ponovljenih hitrih testov je bila nato negativna, kar je potrdilo tudi dodatno PCR-testiranje.
"Dobili smo podatke. Od 22 so PCR-testi okužbo potrdili zgolj pri eni osebi – gre za tehnično osebje na podružnični šoli," je danes pojasnil ravnatelj Pavel Srečnik. "Za eno osebo še čakamo odgovor, 19 pa jih je negativnih." Kasneje pa je ravnatelj medijem sporočil, da je ponovno testiranje pokazalo dve okužbi - in sicer poleg nepedagoškega delavca še drugo pri učitelju predmetne stopnje (ta izvid so namreč še čakali - op.p.).
Danes bodo te informacije posredovali staršem, jutri se vsi otroci vračajo k pouku, kot je bilo to že v ponedeljek. Doma za zdaj ostajata še dva oddelka podružnične šole v Besnici, ki pa sta bila zaradi potrjene okužbe pri vzgojiteljicah že prej v karanteni in s tem testiranjem nimata nič. "Tudi ta karantena se izteče s petkom in tako bomo do konca tedna imeli vse otroke nazaj v šolah," pravi Srečnik. Njihovo šolo in tri podružnične sicer obiskuje več kot 1000 otrok, v vrtcu jih imajo dodatnih sto.
Določene informacije glede rezultatov dodatnega testiranja so prejeli že včeraj popoldne in zvečer, a ker vseh podatkov še ni bilo, so morali otroke pustiti doma še danes. Tako bo vsaj približno – tako ravnatelj – dovolj časa, da se spet pripravijo na pouk.
"A dejstvo je, da je takšno spreminjanje – danes v šoli, dva dni ne, potem malo spet, pa znova ne – milo rečeno katastrofa. Otrokom se s tem ne naredi nič dobrega, pa veliko slabega. Vse skupaj je ena sama 'zbrka', potrebujemo natančna navodila," je jasen Srečnik. Kot pravi, se ne bi želel spuščati v testiranje in zanesljivost hitrih antigenskih testov, "a kratke pri tem vlečejo otroci". "Nikakor ne želim oporekati stroki, a to ni več ničemur podobno. Šole pa smo tukaj vmes, kot tisti, ki organiziramo pouk in delo. Mi moramo bolezen pregnati, a na tak način – sem prepričan – je ne bomo," je kritičen.
Na vprašanje, kaj sledi, kako naprej, Srečnik odgovarja, da čakajo današnja navodila vlade. "Za zdaj smo prejeli okrožnico iz ZD Kranj, da se glede testiranja, ki bi moralo potekati v torek, še nič ne ve. Tako trenutno še nimamo informacij, kako bo drug teden."
Rezultate dodatnega testiranja so prejeli tudi v Kranjskih vrtcih. Tam so v ponedeljek s HAT namreč potrdili 17 pozitivnih. V karanteno pa so nato morali še njihovi najožji sodelavci, in doma je tako včeraj skupno ostalo kar 35 zaposlenih strokovnih delavcev, pa tudi 10 oddelkov vrtca.
"Tudi mi smo prejeli rezultate. Od 17 prvotno pozitivnih je pri 13 tako dodatno testiranje s HAT- kot PCR-testi negativno. Ti so se danes tako že vrnili v službo. Pri dveh zaposlenih je drugi hitri antigenski test negativen, na PCR-izvid še čakamo. Pri dveh zaposlenih pa se osebni zdravnik ni odločil za napotitev na dodatno testiranje," je za 24ur.com pojasnila ravnateljica Kranjskih vrtcev Tea Dolinar.
Šest vrtčevskih skupin so tako že sinoči obvestili, da lahko otroci že danes pridejo nazaj, za štiri se še čaka. "Verjetno bomo lahko še dva oddelka poklicali, da se jutri spet vrnejo, dva pa bosta morala zagotovo še ostati doma, ker tam delata osebi, ki ju zdravnik ni želel napotiti na dodatno preverjanje," pojasnjuje Dolinarjeva.
Tudi ona pa opozarja na čedalje večje težave pa tudi stiske – tako otrok, njihovih staršev kot zaposlenih. "Ne morem niti opisati, kako nepredstavljiva, nenormalna situacija je to. Ne zaposleni, ne vodstvo, ne starši ne vemo, kaj bo. Vse se nam sproti ruši," izpostavlja. V petek so denimo tako postavili organizacijski načrt za ponedeljek, ki pa se jim je z novimi navodili razsul že okoli 14. ure. "Ko smo postavili nov načrt za sledeči teden, se nam je podrl že v ponedeljek. Cela ekipa vse dneve dela. In to ni normalno – od 6. ure zjutraj do 22. ure zvečer," opozarja Dolinarjeva.
Se pa ravnateljica ob tem zahvaljuje staršem njihovih otrok, ki so pokazali izredno razumevanje. "Vztrajamo, zaradi otrok in okoli 3000 staršev, ki so izjemno potrpežljivi in razumevajoči," še sklene.
V OŠ Matije Valjavca Preddvor, kjer je bilo na ponedeljkovem testiranju 12 pozitivnih, so se - podobno kot v OŠ Stražišče - posvetovali z epidemiologinjo. Pomočnica ravnatelja Petra Lesjak je zaenkrat prejela negativne izvide PCR testov za 10 izmed njih, dva pa še čaka. Na podlagi v torek zvečer prejetih rezultatov so danes že nazaj v šolskih klopeh in vrtcih vsi oddelki vrtcev in podružničnih šol, trije oddelki na matični šoli pa zaradi čakanja na rezultate danes še ostajajo v karanteni.
V OŠ Šenčur so bili vsi zaposleni, ki so bili na ponedeljkovem testiranju pozitivni, na torkovem negativni. Tako so vsi štirje razredi in dva oddelka v vrtcu, v katerih je skupaj okoli 140 otrok, ki so bili zaradi ponedeljkovih testov poslani v karanteno, danes znova odprti.
Kot je dejala ravnateljica šenčurske šole Majda Vehovec, podpira testiranja, da se otrokom zagotavlja varno vrnitev v šolo, vendar pa ne z nezanesljivimi testi, saj se v tem primeru naredi več škode kot koristi.
"Ne gre samo za stres pri zaposlenih, ki so bili lažno pozitivni in so vsi zagotavljali, da so se držali vseh preventivnih ukrepov, temveč gre tudi za njihove družine, ki so bile prav tako včeraj doma, za otroke, ki so bili doma in tudi njihove starše, ki imajo za seboj delodajalce," je opozorila.
Ravnatelji pa si ne predstavljajo še enega takšnega ponedeljka in torka, zato upajo, da bo država poskrbela za ureditev razmer. Poleg tega jih sedaj skrbi še, da bi zaradi lažnega preplaha, ki so ga je povzročili ponedeljkovi izvidi, na Gorenjskem zaprli šole in bi se tudi prvo triletje vrnilo k pouku na daljavo. Visoko število ponedeljkovih pozitivnih testov, ki so se sedaj večinoma izkazali za lažno pozitivne, je namreč glede na Sledilnik za covid-19 epidemiološko sliko Gorenjske, ki je bila prej stabilno na sredini rdeče faze, skokovito dvignila na mejo s črno fazo.
Na današnji novinarski konferenci o aktualnem stanju glede bolezni covid-19 je sodelovala tudi Neda Hudopisk, predstojnica Območne enote (OE) NIJZ Ravne na Koroškem.
Navezala se je tudi na hitre antigenske teste - veliko rezultatov je lažnih. Kako torej na Koroškem dodatno preverjajo izvide, in kako se HAT, ki so sprva dali pozitiven rezultat, kasneje pa so PCR testi to zavrgli, zavedejo v statistiko? Se to kasneje za popravlja za nazaj ali ostane v sistem vnesen prvi, torej pozitivni rezultat, ki pa je očitno lažen?
Kot je dejala, je sama regijska epidemiologinja, tukaj je govora o sistemskih odločitvah. "Kar se regije tiče, uporabljamo tudi hitre antigenske teste, kjer pa neke hude problematike na tem področju ne opažamo. Zaenkrat so odstopanja prej izjema kot pravilo," je ponazorila. Tudi izvajanje hitrega antigenskega testiranja pa je po njenih besedah zelo pomembno z javnozdravstvenega vidika. "Gre za usposobljene ekipe, ki to izvajajo, s tem pa se poveča dostopnost. Pomaga torej, da čimprej identificiramo pozitivno osebo in jo umaknemo iz javnega življenja."
Na vnovično novinarsko vprašanje, kdo je torej odgovoren za 'popravljanje' statistike – ta ima namreč zelo veliko težo, sploh za sproščanje oziroma zaostrovanje ukrepov – pa je Hudopiskova še enkrat ponovila, da so tukaj potrebne sistemske rešitve. "Te tudi mi nujno potrebujemo v regijah, da bomo lahko delali usklajeno. Mi (NIJZ - op.p.) smo zadnji del te verige - dobimo rezultate in jih obravnavamo. Konsenz mora biti sklenjen na državni ravni."
Na dodatno vprašanje, kaj točno s tem misli, je predstojnica OE NIJZ Ravne na Koroškem, dejala, da to pomeni, da potrebujejo algoritme, kako bodo postopali v teh primerih. "Pri tem pa morajo sodelovati še drugi strokovnjaki," je še navedla ter dodala, da te stvari, ker kompromis (še) ni sklenjen, tako težko komentira.
Na problematiko HAT pa se je navezal tudi direktor Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik Aleš Rozman. Na novinarsko vprašanje, ali vlada vztraja na stališču, da so testi enakovredni, je zagotovil, da so PCR testi bistveno bolj zanesljivi kot HAT. "Hitri antigenski testi so, kot je znano, manj zanesljivi tudi zoper ostale bolezni. HAT je terenski presejalni test, s katerim na nivoju populacije omejimo nekaj, kar je ušlo izpod nadzora. PCR so zanesljivejši, a so draži in dlje časa traja, da dobimo rezultat," je povedal.
Na Kliniki Golnik so hitre antigenske teste zato uporabljali zelo malo, imajo namreč lasten zelo dober mikrobiološki laboratorij, s katerim so - tako Rozman - obvladovanje okužb temeljili na PCR testih. "Ves čas govorimo, da je natančnost pri HAT od 70 do 80 odstotna. Vemo, kaj je v ozadju, kako potekajo in sama tehnologija pač ne zmore več kot toliko. Bistvenega pomena in standard je PCR test. Če pa govorimo o tem, da je treba na hitro testirati veliko populacijo, za omejitev okužbe, ki je ušla izpod nadzora, je to smiselno," je še ponazoril.
Težava s hitrimi testi pri šolnikih: bo celotna gorenjska regija 'talka' lažnih rezultatov? Kot prikazuje zgornji infogram, smo v ponedeljek v Sloveniji skupno opravili 37.299 testiranj (4536 PCR in 32.763 HAT). Pri tem je bilo potrjenih 1619 novih okužb z novim koronavirusom - pozitivnih je bilo 911 PCR-testov (delež pozitivnih pri tem načinu testiranja je bil torej 20,1 odstotka) in 708 hitrih antigenskih testov (teh je bilo pozitivnih 2,2 odstotka) - skupno to pomeni 4,3 odstotka vseh opravljenih testov. Kot je na včerajšnji novinarski konferenci o aktualnem stanju glede bolezni covid-19 dejala vladna govornica Maja Bratuša, se je v ponedeljek (s hitrimi antigenskimi testi) testiralo tudi 18.080 šolnikov, od tega so okužbo potrdili pri 240 osebah - pozitivnih je bilo 1,3 odstotka testov. Testiranje je po njenih besedah potekalo brez težav. V nekaterih regijah je bilo po navedbah Bratuše opaziti trend poslabševanja epidemiološke slike - najopaznejše na Gorenjskem, kjer je po vladnih podatkih sedemdnevno povprečje okužb na 1. februar znašalo 134, dan pred tem pa po objavljenih podatkih še 116. (7-dnevno povprečno število okužb je bilo na nacionalni ravni sicer 1218.) Kot je dejala Bratuša, to kaže na slabšanje epidemiološkega položaja v gorenjski regiji. "Ob številnih pozitivnih testih gorenjskih šolnikov se je v enem dnevu precej poslabšala epidemiološka slika Gorenjske, ki se je tako znašla na meji med rdečo in črno fazo," je poudarila vladna govornica. Iz zemljevida regij in faz, v katerih se nahajajo, ki ga je objavila vlada, pa izhaja, da mora biti sedemdnevno povprečje okužb na Gorenjskem (ob doseganju sedemdnevnega povprečja okužb na ravni celotne države, ki velja za prehod iz ene v drugo fazo) za prehod v oranžno fazo to število 100, za prehod v črno pa 136. Tako se je celotna regija znova znašla na meji da 'počrni', ob dejstvu da so za nastalo situacijo oziroma epidemiološko sliko pravzaprav krivi rezultati opravljenih hitrih antigenskih testov, ki pa so (dokazano) lažni. |
KOMENTARJI (151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.