Odpravljene so vse epidemiološke omejitve v industriji, trgovini, turizmu in gostinstvu ter drugih storitvenih dejavnostih. Pogoja preboleli, cepljeni, testirani tako ne bo več treba dokazovati, sproščajo se omejitve delovnega časa gostinskih lokalov, odpirajo se nočni klubi, v storitvenih dejavnostih ne veljajo več omejitve pri številu ljudi.
Pogoj PCT je prenehal veljati za večino dejavnosti.
PCT-pogoj pa morajo izpolnjevati vse osebe, ki so:
- uporabniki storitev bolnišnic in drugih izvajalcev zdravstvene dejavnosti v okviru mreže javne zdravstvene službe – ob sprejemu nastanitev, ob ponovni vrnitvi v nastanitev, če je odsotnost trajala več kot 48 ur ali v primeru epidemiološke raziskave in presejalnega testiranja v času nastanitve. Testiranje s testom HAG zagotovi izvajalec omenjenih dejavnosti,
- uporabniki zavodov za prestajanje kazni zapora in prevzgojnih domov – ob sprejemu v nastanitev, po ponovni vrnitvi v nastanitev, če je odsotnost trajala več kot 48 ur. Testiranje s testom HAG zagotovi izvajalec omenjenih dejavnosti.
PCT-pogoj morajo v času opravljanja dela izpolnjevati tudi vsi, ki opravljajo delo v:
- bolnišnicah,
- dejavnostih socialnega varstva,
- nastanitvenih zavodih socialnega varstva,
- zavodih za prestajanje kazni zapora,
- prevzgojnem domu.
Sredstva za izvajanje testiranja s testi HAG pa se zagotavljajo iz proračuna Republike Slovenije.
PCT-pogoja ni treba izpolnjevati:
- za dostop do zdravstvenih storitev na primarni ravni zdravstvene dejavnost,
- osebam mlajšim od 15. let ter,
- osebam, ki so vključene v storitev vodenja, varstva in zaposlitev pod posebnimi pogoji.
Še naprej pa bo treba upoštevati splošna pravila o uporabi zaščitnih mask, razkuževanju rok, medosebni razdalji in zračenju prostorov. Uporaba zaščitnih mask je obvezna pri gibanju in zadrževanju na vseh zaprtih javnih krajih oziroma v prostorih, razen v lokalih za mizami. V odprtih prostorih pa so maske priporočljive, če ni mogoče zagotoviti medosebne razdalje vsaj 1,5 metra.
Konec je tudi brezplačnega testiranja s hitrimi antigenskimi testi. Proračun bo hitre teste kril le še za dejavnosti, v katerih se testiranje še naprej zahteva. V šolah se medtem tako za učitelje kot za učence odpravlja obvezno presejalno testiranje.
Testiranje HAG postaja samoplačniško. Še vedno pa je brezplačno za:
- osebo z dokazilom o pozitivnem rezultatu samotesta s HAG (fotografija s priloženim osebnim dokumentom ali ploščica v zaščitni vrečki),
- osebo, ki želi prekiniti izolacijo med 7. in 10. dnem po pozitivnem testu (HAG ali PCR).
Ukinja se samotestiranje v šolah.
Ukrepi, ki so še potrebni za preprečevanje in obvladovanje okužb z nalezljivo boleznijo COVID-19, so:
- higienski ukrepi: razkuževanje, varnostna razdalja,
- uporaba zaščitne maske na javnih krajih oziroma prostorih,
- uporaba zaščitne maske v šolah, razen do sedaj veljavnih izjem.
Prav tako po novem ni več omejitev zbiranja, javnih prireditev in shodov zaradi koronavirusa. Število prisotnih tako ni več omejeno, prav tako za to ni več treba izpolnjevati pogoja PCT. Zaradi še vedno prisotne možnosti okužbe z virusom pa je treba pri izvajanju vseh dejavnostih še naprej upoštevati priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje za preprečevanje okužbe.
Na vratih trgovskih centrov danes zjutraj ni bilo nikogar, se pravi lahko je vsak prosto vstopil v center. Ob tem trgovine računajo, da se bo obisk v naslednjih dneh, tudi ko ni počitnic, povečal za 20 do 30 odstotkov. PCT je močno vplival na naše poslovanje, so dejali trgovci. Tudi na bankah, poštah, bencinskih servisih, pa v kozmetičnih in frizerskih salonih in drugih storitvenih dejavnostih. Od danes pogoja PCT ni več treba kazati, prav tako ni več omejeno število strank v prostoru. In tudi na smučiščih, kot pravijo, so nekoliko lažje zadihali. Že danes namreč tudi tam niso preverjali pogoja PCT, maske pa so obvezne denimo v gondolah in takrat, ko na smučišču ni mogoče zagotavljati primerne razdalje.
Po novem velja še, da osebe s potrjeno okužbo morajo še vedno v izolacijo, že od sobote pa posameznikom po tveganem stiku z okuženim s koronavirusom ni več treba v karanteno. Jim pa pristojni priporočajo, naj se sedem dni po zadnjem tesnem stiku z okuženim testirajo, 14 dni po stiku pa naj se izogibajo nenujnim stikom z drugimi.
Dejstvo je, da je strokovna skupina predlagala postopno odpravljanje ukrepov, da bi lažje spremljali morebitno slabšanje razmer. A vlada je odločila drugače. Vodja strokovne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Mateja Logar je ob sprostitvi ukrepov, ki jo je sprejela vlada, navedla le, da so glede na aktualne epidemiološke razmere skupaj z različnimi strokovnjaki pripravili predlog postopnega in varnega sproščanja ukrepov, ob tem pa dodala, da so "člani svetovalne skupine še naprej na voljo za svetovanje zdravstvenemu ministru". Direktor NIJZ in član strokovne skupine Milan Krek pa je dejal, da je strokovna skupina svetovalni organ, odločitve pa sprejema vlada in za njih tako tudi prevzame odgovornost. Po besedah Kreka, bi strokovna skupina tako obsežno sproščanje ukrepov v vsakem primeru predlagala v naslednji fazi, že po šolskih počitnicah. Skupina bo po njegovih zagotovilih delovala nespremenjeno naprej, nihče od članov pa naj ne bi izstopil iz skupine. Da je odločitev o sproščanju ukrepov na mestu sicer ocenjujejo vsi strokovnjaki, ki pripravljajo napovedi razvoja epidemije. Na ministrstvu za zdravje pravijo, da bomo postopno najverjetneje lahko odpravili še več ukrepov.
Žibert: Čas za sproščanje ukrepov je primeren
Sproščanje ukrepov bo najverjetneje nekoliko zaustavilo padanje števila dnevnih okužb, ni pa pričakovati obrata navzgor, ocenjuje Janez Žibert z ljubljanske zdravstvene fakultete, ki modele razvoja epidemije pripravlja za Sledilnik za covid-19.
Po njegovi oceni je odločitev vlade glede sproščanja ukrepov prišla v primernem času, za kar vidi najmanj dva razloga. Potek bolezni v primeru različice omikrona je namreč milejši kot v primeru prejšnjih različic covida-19, prav tako smo v Sloveniji že prešli vrh petega vala epidemije. "Če se podrazličica omikrona BA2 v Sloveniji ne bo širila v takšnem obsegu kot na Danskem, lahko pričakujemo, da bo število novih okužb, bolnišničnih obravnav in smrti še naprej padalo," je poudaril.
Žibert pričakuje, da bomo v tem tednu predvidoma potrdili od 15.000 do 20.000 okužb z novim koronavirusom. To je še vedno veliko okužb, a manj kot v času vrha petega vala, ko smo v enem tednu potrdili skoraj 100.000 novih okužb, je spomnil.
Število dnevno potrjenih okužb se bo v začetku marca v povprečju spustilo na 2000 do 2500. "Če se bo trend upadanja okužb in sprejemov v bolnišnice nadaljeval, lahko sredi meseca marca pričakujemo 50 ljudi na intenzivnih oddelkih bolnišnic in med 300 do 400 v bolnišnicah zaradi covida-19," je še poudaril Žibert.
V OZS pozdravili odločitev glede sproščanja
V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije odločitev glede ukinjanja pogoja PCT za vse storitvene dejavnosti, omejitve glede števila oseb ter odpiralnih časov gostinskih lokalov pozdravljajo.
"Veseli nas, da je vlada prisluhnila našim argumentom za odpravo pogoja PCT v storitvenih dejavnostih. Zaradi pogoja PCT so se namreč številni naši člani soočali z izgubo strank in posledično upadom prometa. Verjamem, da je odprava pogoja PCT in drugih omejitev za naše obrtnike in podjetnike nadvse spodbudna, saj bodo končno začeli poslovati v normalnih pogojih," je odločitev vlade komentiral predsednik OZS Branko Meh.
Omilitev ukrepov z zadovoljstvom in olajšanjem sprejeli tudi v slovenskih naravnih zdraviliščih
"V Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč pozitivno ocenjujemo, da je Vlada sprejela sprostitev ukrepov, kar velja tudi za slovenska naravna zdravilišča, kjer je ostal edini pogoj nošenje mask v notranjih prostorih," so zapisali in dodali, da se, čeprav je bila odločitev ponovno sprejeta čez vikend, bistveno lažje organizirajo ob sprostitvah ukrepov kot ob njihovih zaostritvah.
Ob tem, da poteka prvi počitniški teden, verjamejo tudi, da se bodo nekateri gostje še v zadnjem hipu odločili, da preverijo razpoložljivost nastanitvenih kapacitet. "Veseli nas, da so se gostje zelo lepo odzvali, saj so naše kapacitete zasedene od 70 do 85-odstotno, pričakujemo pa, da bomo zaradi rahljanja ukrepov našo zasedenost lahko še povečali. Ob sedanjih sprostitvah pričakujemo, da bomo v kratkem lahko v celoti izvajali vse aktivnosti brez omejitev, tudi brez nošenja mask," so še dodali.
KOMENTARJI (788)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.