V med Britanci zelo priljubljenem smučarskem središču Verbier so švicarske oblasti pred božičem odredile karanteno za skupno 420 britanskih gostov. Približno 50 jih je nato nemudoma zapustilo letovišče, ostali pa so, namesto da bi uživali na belih strminah, obtičali v hotelskih sobah. A danes jih je bilo tam le še kakih deset, je povedal tiskovni predstavnik občine Bagnes, del katere je Verbier, Jean-Marc Sandoz.
Da ostalih ni, so ugotovili po tem, ko so pladnji, na katerih so jim pred vrata prinesli zajtrk, ostali nedotaknjeni. Sandoz je sicer poudaril, da razume njihovo odločitev za odhod, obenem pa je ostro kritiziral po njegovem mnenju preuranjeno in nepremišljeno odločitev oblasti, da za ljudi, ki prihajajo iz Velike Britanije, uvedejo obvezno karanteno ter da ta velja retroaktivno, torej tudi za tiste, ki so takrat že bili v Švici.
"Družine z majhnimi otroki so nenadoma obtičale na 20 kvadratnih metrih. To ni vzdržno," je ponazoril Sandoz. Kot je še dodal, so se nekateri od izginulih Britancev medtem že znova pojavili v Franciji, kjer so smučišča sicer v okviru protikoronskih ukrepov zaprta, a jim vsaj ni treba v karanteno.
Švica je 20. decembra – po novici o novem sevu koronavirusa, ki se je na Otoku že močno razširil – prepovedala vse lete iz Velike Britanije, dan kasneje pa odredila, da morajo vsi, ki so po 14. decembru prišli iz te države, retroaktivno v karanteno, in sicer za obdobje desetih dni od datuma prihoda.
V Verbieru v kantonu Valais je približno petina vseh gostov Britancev. Teh zdaj ni več in jih verjetno to sezono tudi ne bo, poleg tega pa je zdaj manj domačih obiskovalcev, saj so se ti ustrašili nevarne mutacije virusa z Otoka.
V torek začeli zapirati restavracije in bare, v sredo pričeli s cepljenjem
Marca med prvim valom okužb Švica ni bila tako močno prizadeta zaradi covida-19 in posledično tudi ni uvedla tako strogega zapiranja kot nekatere druge evropske države. Od samo treh novih primerov, zabeleženih 1. junija, je število okužb počasi začelo naraščati, oktobra pa so se novi primeri, hospitalizacije in smrtni primeri začeli iz tedna v teden podvajati.
Od novembra v tej državi z 8,6 milijona prebivalcev beležijo okoli 5000 novih primerov in okoli 100 smrti na dan. Da bi preprečili ponovni izbruh, so se v torek po vsej državi ponovno začeli zapirati bari in restavracije. S cepljenjem so začeli v sredo. Prva oskrbovanka, stara 90 let, je tako odmerek prejela le štiri dni po odobritvi cepiva Pfizerja in BioNTecha.
KOMENTARJI (168)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.