Zaradi slabše zanesljivosti hitrih testov ob začetku množičnega presejalnega testiranja prebivalstva na okužbo z novim koronavirusom so epidemiologi v začetku februarja predlagali, naj se pozitivne hitre teste začne potrjevati s PCR-testiranjem, ki so sicer bolj zanesljivi. Tak režim velja od 13. februarja. Odtlej je bilo opravljenih 9,3 milijona hitrih testov, pri 48.739 osebah je bil test pozitiven.
A se 6505 oseb oz. 13,3 odstotka tistih, pri katerih je bil test pozitiven, ni odpravilo na PCR-testiranje, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), objavljeni za obdobje do 20. decembra. S tem so se izognili samoizolaciji, pa tudi epidemiološka služba do njih ni mogla dostopati, da bi preverili oz. ugotovili visoko tvegane stike, ki so lahko okužbo širili naprej.
Odlok o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja (PCT) za zajezitev širjenja novega koronavirusa je sicer sprva določal, da v primeru pozitivnega rezultata na hitrem testu zdravnik napoti testirano osebo na potrditev s testom PCR. Nato pa so se očitno številčnosti tistih, ki kljub pozitivnemu hitremu testu ne gredo na PCR-testiranje, začeli zavedati tudi na ministrstvu za zdravje. Vlada je namreč sredi septembra v odlok dodala določbo, da se mora pozitiven na hitrem testu udeležiti tudi testiranja s testom PCR, se umakniti v samoizolacijo in upoštevati druga navodila NIJZ.
Zdravstveni inšpektorat še vodi inšpekcijske postopke
Zdravstveni inšpektorat je oktobra uvedel inšpekcijske postopke, potem ko so nekateri mediji opozorili na razsežnost tega problema. A so postopki še v teku, pojasnjujejo na inšpektoratu. "Kdaj bodo zaključeni, ni možno predvideti, jih pa do zaključka ne moremo komentirati," so zapisali za 24ur.com.
Za opustitev samoizolacije sicer ni predpisana posebna sankcija. Odlok o izpolnjevanju pogoja PCT pa je izdan na podlagi zakona o nalezljivih boleznih, ki predpisuje globe za prekršek, ki ga stori posameznik, od 400 do 4000 evrov.
Posameznik je sicer o rezultatu hitrega testa obveščen s sporočilom na kontaktno številko mobilnega telefona, ki jo navede ob odvzemu brisa, izvajalec testiranja pa mora izvid testa takoj po opravljeni preiskavi posredovati v Centralni register podatkov o pacientih. Na tak način lahko do rezultata izvida dostopa tudi osebni zdravnik testiranega.
Na NIJZ pravijo, da bi morale te osebe o pozitivnem hitrem testu obvestiti svojega zdravnika ali v primeru njegove odsotnosti nujno medicinsko pomoč v primeru nujnosti, ta pa osebo napoti na PCR-test. Namreč zdravniki nimajo avtomatiziranega sistema, ki bi jih opozoril, ali je kateri od bolnikov pozitiven na hitrem testu, pa jih o tem ni obvestil.
Ministrstvo za zdravje smo povprašali, ali načrtuje kakšne sistemske spremembe, ki bi doprinesle, da bi se osebe, pozitive na hitrem testu, v večji meri udeleževale PCR-testiranja. Na odgovore še čakamo.
KOMENTARJI (258)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.