V Sloveniji smo v petek ob 1456 testiranjih potrdili 30 novih primerov okužbe s koronavirusom, največ po 16. aprilu, kažejo podatki sledilnika covid-19. Gre za visok porast v primerjavi s preteklim dnem, ko smo potrdili 'zgolj' 16 novih okužb. Aktivnih primerov v Sloveniji je trenutno 160. Šest ljudi se zdravi v bolnišnici, štirje oboleli so bili včeraj tako odpuščeni iz bolnišnice. Nihče izmed okuženih ni na oddelku intenzivne terapije. Prav tako včeraj nismo zabeležili nobene smrtne žrtve.
Največ novih okužb v zadnjih tednih beležimo med mladimi. Podatki za petek kažejo, da so po šest novih primerov potrdili v starostni skupini 15-24 ter 35-44. Po pet primerov je bilo v starostni skupini 25-34 ter 45-54. Ena okužba je bila potrjena pri otroku, mlajšem od 4 let. Je pa bilo v petek več potrjenih primerov med starejšimi - trije v starostni skupini 55-64, dva v skupini 65-74 ter po ena okužba v starostni skupini 45-84 ter med starejšimi od 85 let.
Okužena zaposlena na Pediatrični kliniki v Ljubljani
Iz UKC Ljubljana sporočajo, da je okužena ena od zaposlenih oseb nezdravstvenega profila iz Pediatrične klinike, ki je takoj po pojavu znakov ostala doma in opravila testiranje. Dodajajo, da oseba ni bila neposredno udeležena v zdravstveni obravnavi pacientov in je pri delu nosila ves čas kiruško masko.
Pregled vseh potencialnih kontaktov zaposlenih v sodelovanju s Službo za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb že poteka. Delo na Pediatrični kliniki pa poteka normalno.
V ZD Adolfa Drolca Maribor skupno že 11 okužb med zaposlenimi
V Zdravstvenem domu Adolfa Drolca Maribor so v zadnjih 24 urah potrdili tri nove okužbe med zaposlenimi, pri enem zdravniku in dveh reševalcih. Med zaposlenimi v organizacijski enoti nujne pomoči so včeraj opravili 55 testiranj, je v izjavi za javnost potrdil Aleksander Jus, pomočnik direktorja za zdravstveno nego. Zdravstveno stanje obolelih je dobro, imajo predvsem blažje simptome, kot so izguba vonja in okusa ter utrujenost, ne kažejo pa vročinskih stanj ali težav z dihanjem.
"Gre za okužbe, ki so nastale v kontaktu med zaposlenimi v tistem kritičnem obdobju med 24. in 29. junijem," dodaja Jus. Skupno je tako okuženih 11 zaposlenih, osem zdravnikov ter trije reševalci. To predstavlja približno deset odstotkov zaposlenega kadra, je dodal Jus. Vsi okuženi so zaposleni v organizacijski enoti nujne medicinske pomoči, ki deluje tudi v urgentnem centru Univerzitetnega kliničnega centra Maribor.
Poudaril je tudi, da v vsem tem času niso potrdili niti ene okužbe pri pacientih ali pri bližnjih sorodnikih okuženih zdravstvenih delavcev. Po njegovih besedah to tudi dokazuje, da zaposlenih dosledno uporabljajo zaščitno opremo pri svojem delu.
Trenutno je v osamitvi še 19 zaposlenih, jutri pa jih bodo testirali. Če bodo testi negativni, se bodo ti zaposleni lahko vrnili na teren, seveda z ustrezno opremo. V ponedeljek pa bodo znova testirali vse zaposlene.
"Izvajamo vse vrste naše dejavnosti, tudi po zaslugi ostalih zaposlenih, ki so pripravljeni delati v povečanem obsegu ali so celo pripravljeni prekiniti svoj letni dopust in se vrniti na delo," je dodal.
Izvor okužbe še ni potrjen. Jus pa je pri tem zanikal navedbe, ki so se pojavljale v zadnjih dneh, da je bila okužba vnešena iz Črne Gore, ali da je do nje prišlo na poroki. Dejal je, da "niti en član ekipe nujne medicinske pomoči ni bil na nikakšni poroki", tudi informacije o okužbi v Črni Gori pa niso dokazane, saj se je zaposleni takoj po prihodu domov testiral ter bil na testu negativen.
Jus je povedal tudi, da imajo trenutno dovolj zaščitne opreme - natanko koliko, morajo do jutri sporočiti zdravstvenemu ministrstvu. Če pride do drugega vala imajo dovolj zaščitne opreme za teden dni, je še potrdili in dejal, da morajo zaščitno opreme nabavljati sami, cene pa so trenutno izredno visoke, s čimer so poslabšuje finančno stanje zavoda.
Več slovenskih bolnišnic prepovedalo obiske
V Sloveniji epidemiologi trenutno sledijo enajstim skupkom, od koder še vedno prihajajo nove okužbe, je na včerajšnji novinarski konferenci vlade o aktualnem stanju v državi dejala namestnica predstojnika centra za nalezljive bolezni NIJZ Nuška Čakš Jager. Ti skupki so večinoma vzniknili iz vnosov okužbe iz tujine, eden od skupkov se je med drugim pojavil v večjem trgovskem podjetju, vir okužbe pa predstavljajo tudi gostinski lokali.
V petek so tako zaradi poslabšanja epidemiološke slike v Sloveniji znova prepovedali obiske UKC Ljubljana, Splošna bolnišnica Slovenj Gradec in Celje ter Splošna bolnišnica dr. Franca Derganca Nova Gorica.
Številni Slovenci so se tudi ta konec tedna odpravili na slovensko obalo, a pretirane gneče ni bilo. Utrinke je zbral naš fotograf Aljoša Kravanja.
Zaradi vse večjega števila primerov okužbe pa je vlada z zelenega seznama covid-19 varnih držav umaknila sosednjo Hrvaško. Na meji je tako ob polnoči zavladal nov režim. Vsi slovenski državljani morajo ob povratku v Slovenijo na meji dokazati, da so resnično bivali na Hrvaškem. Karantenske odločbe posameznik po novem prejme kar na meji, natančneje na mejnih prehodih Gruškovje, Obrežje, Metlika in Jelšane, kjer so vzpostavljene posebne 'posadke', ki spišejo in vročajo odločbe.
KOMENTARJI (672)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.