Vlada je sporočila, da v nedeljo v Sloveniji ob 479 testih na novi koronavirus niso potrdili nobene nove okužbe in noben bolnik s covidom-19 ni umrl. Skupno so doslej opravili 69.842 testiranj in potrdili 1466 okužb, zaradi covida-19 pa so doslej umrle 104 osebe. V bolnišnici je bilo v nedeljo 25 bolnikov s to boleznijo, med njimi pet na intenzivni negi.
Vladni govorec Jelko Kacin je za oddajo 24UR ZVEČER povedal, da je vlada na večerni korespondenčni seji dopolnila seznam držav za katere več ni omejitev. Na tem seznamu je zaenkrat samo Hrvaška. Po njegovih besedah bi meje lahko konec meseca oziroma v začetku junija postopno začela odpirati oziroma sproščati omejitve za prehod Madžarska, z Avstrijo bo medtem potrebnega nekaj več usklajevanja."Avstrijska vlada se mora najprej dogovoriti sama med seboj, saj je notranji minister precej zadržan," še pravi Kacin. Kar zadeva Italijo, pa poskušajo pristojni v čim krajšem času v Slovenijo pripeljati predstavnike italijanskega inštuta za nacionalno zdravje, "da se na najvišjem nivoju v Ljubljani pogovorimo o tem, kaj je možno sprostiti pri prehrajanju meje".
Kacin je po nedeljski odločitvi vlade o postopnem odpiranju slovenske meje dopoldne sicer poudaril, da pri tem delu prevladuje skrb za preprečitev vnovičnega vnosa koronavirusa v državo. Spiska držav, iz katerih bo dovoljen vstop v Slovenijo, trenutno še ni, za državljane Slovenije pa za prestop domače meje ne veljajo nobene omejitve.
"Pričakujemo, da sledite navodilom Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in se v primeru simptomov covida-19 javite osebnemu zdravniku," pa je slovenske državljane na dopoldanski novinarski konferenci pozvala vodja sektorja mejne policije v upravi uniformirane policije na Generalni policijski upravi (GPU) Melita Močnik. Kot je dodala, morajo državljani Slovenije brez urejenega prebivališča ob prestopu meje sporočiti naslov, na katerem bi se lahko izvajala morebitna karantena.
Prav tako ni omejitev pri prehodu meje za državljane EU, ki imajo v Sloveniji stalno ali začasno prebivališče, ostalim državljanom EU pa lahko policija v primeru bolezenskih znakov zavrne vstop v državo.
Državljani tretjih držav pa morajo na zunanji schengenski meji izkazovati nujnost potovanja v EU. Vstopajo lahko tisti, ki imajo nujne družinske razmere, bivališče v Sloveniji, so prevozniki ali imajo druge gospodarske razloge, je še pojasnila.
Ob tem je Močnikova opomnila, da je prehajanje meje dovoljeno le na določenih nadzornih točkah in odprtih mejnih prehodih, njihovo delovanje in širitev pa sproti usklajujejo s sosednjimi državami. Na vprašanje, ali lahko Slovenec gre na Hrvaško, čeprav tam nima nepremičnine ali plovila, je Močnikova odgovorila: "Da, tako smo mi razumeli informacije, ki so nam jih podali naši hrvaški kolegi." Vsem, ki vstopajo na Hrvaško z namenom turizma, pa slovenska policija svetuje, da imajo ustrezna potrdila o lastništvu nepremičnin, plovil oziroma rezervacijo turistične namestitve ali druga potrdila, ki izkazujejo ustrezen razlog za pot na Hrvaško.
Sicer pa se bodo v sredo sestali predstavniki slovenske in hrvaške policije in po besedah Močnikove med drugim govorili o načrtih za rahljanje ukrepov in dodatnem odpiranju mejnih prehodov, pa tudi nezakonitih migracijah.
Močnikova je še povedala, da na brniškem letališču prve lete v mednarodnem letalskem potniškem prometu pričakujejo 26. maja, dva izven schengenskega prostora in enega iz notranjega schengenskega prostora. Po njenih besedah trenutno potekajo intenzivne priprave na Brniku z upravljavcem letališča.
Glede na načrte je za 26. maj sicer predviden let letalskega prevoznika Transavia v Amsterdam. Omenjeni letalski prevoznik medtem za zdaj še ni odgovoril na poziv Fraporta, kdaj namerava obnoviti lete na brniškem letališču, zaradi česar je napoved o vnovični vzpostavitvi letov na ta dan negotova.
Fraport je namreč po vnovični sprostitvi mednarodnega letalskega potniškega prometa v Slovenijo prejšnji teden pozval vse prevoznike, da se izjasnijo glede vnovične vzpostavitve letov. Doslej sta se odzvala le Air Serbia, ki prvi let napoveduje za 29. maj, in Lufthansa, ki bo sredi junija znova začela leteti v Frankfurt. Več o obnovitvah linij naj bi bilo znano ta teden.
Počivalšek: Naš cilj je odprtje meja v začetku junija
Na ministrstvu za zdravje so danes potekali usklajevalni dogovori o epidemiološki sliki sosednjih držav, ki jih je pripravil NIJZ. "Pričakujemo, da bo Avstrija meje odpirala relativno kmalu in Slovenija pri tem zagotovo ne bo zadnja," je o tem, kdaj bi se lahko odprla meja z Avstrijo, dejal Kacin.
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek pa se je danes pogovarjal s kolegoma iz Avstrije in Madžarske. Kot je povedal po sestanku, je odpiranje meja s sosednjimi državami v interesu Slovenije. "Poskrbeti moramo za protokole prehajanja meja in storiti vse, da s tem ne bomo ogrozili našega zdravja. Zato sem v pogovoru z avstrijsko kolegico in madžarskim kolegom, ki sta pristojna za področje turizma oziroma zunanje trgovine, danes predlagal, da pospešimo postopke za ponovno odprtje meja. Naš cilj je, da bodo meje s sosedi ponovno odprte v začetku junija. Seveda, ob ustrezni epidemiološki sliki," je zapisal na Twitterju.
V zadnjem tednu na Hrvaško več kot 7000 Slovencev
Glavni direktor hrvaške policije Nikola Milina je povedal, da je potem, ko je Hrvaška 9. maja med rahljanjem epidemioloških ukrepov vnovič odprla meje za tujce, v tednu dni v državo vstopilo več kot 14.000 tujih državljanov, od tega je bilo več kot polovica Slovencev.
Kot je že dopoldne napovedal vladni govorec Kacin, se je gospodarski minister Počivalšek o zagonu gospodarstva oziroma turizma danes pogovarjal z avstrijsko kolegico in madžarskim kolegom. Na ministrstvu podrobnosti o tem za zdaj niso posredovali, naj bi se pa minister z Elisabeth Köstinger in Petrom Szijjartom slišal po telefonu.
Poleg pogovora med ministri na NIJZ pripravljajo tudi obisk italijanskih kolegov v Sloveniji. "Skupaj vemo o covidu-19 več," je še navedel Kacin.
Pandemija novega koronavirusa bo močno prizadela svetovni turizem. Slovenija bo pri tem čutila še posebej velik negativen vpliv, saj se nahaja blizu največjih žarišč virusa in ima 75-odstotni delež tujih turistov. Po oceni Slovenske turistične organizacije bo upad povpraševanja med 60- in 70-odstoten.
Vlada sicer omejitvene ukrepe tudi na tem področju postopno rahlja. Med drugim so danes lahko vrata odprli namestitveni obrati z največ 30 sobami. Delovati bodo lahko začele tudi turistične agencije, turistični vodniki in številni drugi ponudniki.
Zunanji ministri EU za odpravo notranjih mejnih kontrol
Minister za zunanje zadeve Anže Logar se je na pobudo nemškega zunanjega ministra Heika Maasa udeležil videokonference na temo dvigovanja omejitvenih ukrepov na državnih mejah zaradi turističnih potovanj. Na videokonferenci so sodelovali še zunanji ministri Avstrije, Bolgarije, Cipra, Grčije, Hrvaške, Italije, Malte, Portugalske in Španije, kjer državljani Nemčije največ dopustujejo.
Ministri so sprejeli skupno izjavo, v kateri so pozdravili priporočila Evropske komisije z dne 13. maja o koordiniranem pristopu za vzpostavitev svobode gibanja in odpravo notranjih mejnih kontrol, vnovični postopni zagon prometnega servisa in turistične dejavnosti ter vzpostavitev zdravstvenih protokolov.
Zavzeli so se za tesno sodelovanje in usklajevanje pri rahljanju ukrepov za vzpostavitev prostega gibanja med državami članicami EU. Izpostavili so, da je potrebno poleg svobode gibanja državljanom Evropske unije zagotoviti tudi varno vrnitev domov, zato je potrebno delati na skupnem razumevanju zdravstvenih standardov in postopkov.
Turistične delavce so pozvali, da prihodnje tedne izkoristijo za pripravo potrebnih varnostnih ukrepov za zaščito potnikov. Državljane pa so spodbudili, da še naprej upoštevajo zdravstvene informacije pristojnih državnih in evropskih inštitucij.
Minister dr. Logar je na konferenci poudaril, da je epidemiološka slika v Sloveniji ugodna in da smo dobro pripravljeni na sprejem turistov v prihodnjih tednih.
KOMENTARJI (336)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.