V četrtek je bilo ob 917 testiranjih potrjenih 17 novih primerov okužbe. Hospitaliziranih je 24 oseb, pet obolelih se zdravi na oddelku za intenzivno nego. Umrla je ena oseba. Ni pa bilo v četrtek potrjene okužbe pri nobenem zdravstvenem delavcu, niti nobenem zaposlenem ali oskrbovancu v domovih za starejše občane.
V Sloveniji imamo trenutno 240 aktivnih okužb, skupno smo iz začetku izbruha zabeležili 2156 okužb z novim koronavirusom, skupaj je umrlo 119 bolnikov s covidom-19.
Okužbo z novim koronavirusom so v četrtek potrdili v desetih občinah. V Rogaški Slatini, Ribnici in Ilirski Bistrici so potrdili po tri primere, v Ljubljani sta bila potrjena dva primera okužbe, v ostalih občinah pa po en primer.
Efektivno reprodukcijsko število je ena, to "pomeni, da plešemo po robu"
Po oceni raziskovalcev, ki na Institutu Jožef Stefan delajo projekcije poteka epidemije, so sedaj "kvazi-stacionarne razmere". Efektivno reprodukcijsko število, ki kaže na to, na koliko ljudi prenese okužbo en okuženi, pa je približno ena. To "pomeni, da plešemo po robu", so dodali.
Napovedali so, da se bo število dnevnih pozitivnih testov v prihodnjem obdobju predvidoma gibalo med pet in 30.
Sedemdnevno povprečje efektivnega reprodukcijskega števila za celo Slovenijo znaša 0,85. Če bi izvzeli domove za starejše, je to število 0,93. Kot navajajo, bi bilo dobro obdržati reprodukcijsko število pod ena in pričakati problematično jesen s čim boljšo epidemiološko sliko.
Okužena še ena fizioterapevtka
V šentviški enoti Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana so danes potrdili okužbo pri še eni fiziotertapevtki. Ta je morala skupaj s še tremi kolegi in dvema laboratorijskimi delavcema na testiranje po tistem, ko so v nedeljo potrdili okužbo z novim koronavirusom pri zaposleni v fizioterapiji.
Zaposlena, pri kateri so danes potrdili okužbo, je bila v najtesnejšem stiku s sprva obolelo fizioterapevtko, z ostalimi zaposlenimi v enoti Šentvid pa okužena ni imela stikov, so sporočili iz Zdravstvenega doma Ljubljana. Obe okuženi fizioterapevtki ostajata v karanteni in ne kažeta znakov bolezni.
Štiri bolnike, ki so bili v zaščitenem stiku z drugo okuženo fizioterapevtko, so že obvestili o nevarnosti okužbe in jih seznanili z nadaljnjimi postopki.
Iz Splošne bolnišnice Novo mesto pa so sporočili, da so v bolnišnici odvzeli brise vsem, ki so bili v tesnem stiku z okuženo osebo. Vsi rezultati so bili negativni, a bodo zaposlenim čez dober teden vnovič odvzeli brise.
V vrtcu Rogaška Slatina zaprli del, kjer so zaznali okužbo
Kot je dejala Majda Plavčak, so v Vrtcu Rogaška Slatina zaprli tri igralnice, umivalnico in enega izmed vhodov oz. so zaprli tisti del vrtca, kjer so zaznali okužbo. Vrtec je še vedno odprt, otroci pa lahko vstopajo skozi pet preostalih vhodov.
V vrtcu so v stalnem stiku z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje, v četrtek pa so z zunanjimi izvajalci opravili temeljito razkuževanje prostorov, v katerem so bile okužene osebe.
Medtem pa je Martin Mikolič, župan Rogatca, povedal, da je v karanteni skupaj s soprogo, ker sta bila v stiku s taščo, ki je okužena z novim koronavirusom. Za zdaj se počuti dobro, testiral se ni, karantena pa se mu bo iztekla v četrtek.
V Hrastniku brez novih okužb
V Domu starejših Hrastnik so v četrtek odvzeli pet brisov zaradi morebitnih okužb z novim koronavirusom in šest brisov pri občanih. Vsi brisi so bili negativni, so danes sporočili s hrastniške občine.
Kot je povedal direktor doma Drago Kopušar, je danes v domu predviden obisk dveh oz. treh diplomiranih medicinskih sester iz ljubljanskega kliničnega centra. Namen obiska je pregled vzpostavljenega sistema v domu, iskanje možnih izboljšav in nadgradenj ter pogovor o tem, kako delo izvajati naprej.
Naslednji večji odvzem brisov v domu bo v ponedeljek, v vmesnem času pa po potrebi oz. pri posameznikih, pri katerih bi se pojavili kateri od znakov virusa, so še napovedali na občini.
V URI - Soča potrjena okužba še pri enem pacientu
V Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Republike Slovenije - Soča (URI - Soča) je bilo v zadnjih 48 urah na oddelku, kjer sta bila v začetku tedna zaznana dva pacienta z okužbo z virusom SARS-CoV-2, testiranih dodatnih 14 pacientov. Od tega je bil en pacient pozitiven, ostali so negativni. Pacient, ki je bil pozitiven, je stabilen in je premeščen v UKC Maribor zaradi zahtevnega osnovnega zdravstvenega stanja, so sporočili. Trenutno je na oddelku 12 pacientov.
Potem ko so bili v začetku tedna vsi rezultati testiranj med zaposlenimi, ki so delali na oddelku, negativni, se v drugi polovici tedna izvajajo testiranja med dodatnimi zaposlenimi, ki s temi pacienti niso bili v stiku (gre za zaposlene iz podpornih služb, ki so bili v zadnjem tednu na oddelku). Dodatna testiranja se izvajajo predvsem z namenom, da se najde možen vir okužbe. Vsi že pridobljeni rezultati testiranj so negativni. Število testiranj še ni dokončno, saj se seznam zaposlenih še dopolnjuje.
Vsi zaposleni, ki so bili v tesnem stiku z okuženimi pacienti, so bili napoteni v samoizolacijo do rezultatov drugega brisa (gre za 13 zaposlenih), ostali zaposleni, ki so delali na oddelku, kjer je prišlo do okužbe in niso imeli tesnih stikov z okuženimi pacienti, bodo klicani na delo v skladu s potrebami na oddelku.
"Oddelek je že od prvih zaznanih primerov opredeljen kot siva cona, kar pomeni, da je tam potrebno nošenje dodatne zaščitne opreme, terapije se morajo izvajati samo v sobah pacientov, določene so stalne ekipe zaposlenih itd. Zaradi vseh sprejetih ukrepov je možnost za širjenje okužbe minimalna. Do umiritve situacije so vsi obiski do preklica, vključno z današnjim dnem, odpovedani," so še zapisali v izjavi za javnost.
V šempetrski bolnišnici zaskrbljeni glede negovalnega oddelka za covid-19
Radio Slovenija medtem poroča, da zdravstveno osebje na internističnem in anesteziološkem oddelku splošne bolnišnice v Šempetru pri Gorici opozarja na neustrezna ravnanja in odločitve vodstva ustanove glede negovalnega oddelka za covid-19. Moti jih predvsem, da osebje in bolniki niso strogo ločeni od okužb z novim koronavirusom.
Zdravstveno osebje opozarja, da jim ni bila zagotovljena ustrezna zaščitna oprema, obenem ni bilo dogovora o pregledovanju bolnikov s covidom-19. Silvan Saksida iz bolnišničnega sindikata Fides je za Radio Slovenija dejal, da je pri prehodu osebja, ki dela na negovalnem oddelku, nazaj v redno delo možnost prenosa okužbe zelo velika. Na to so opozorili tudi vodstvo. Helena Fabjan iz sindikata medicinskih sester je dodala, da poleg pomanjkanja kadra pogrešajo tudi vnaprej oblikovane ekipe za delo z bolniki, okuženimi z novim koronavirusom.
Po poročanju radia se opozorilom osebja pridružujejo tudi bolniki rizičnih skupin, vodstvo bolnišnice pa tovrstne navedbe zanika. Kot je dejal eden izmen dializnih bolnikov, te skrbi, da so v isti stavbi z negovalnim oddelkom za covid-19. Dodal je, da niso prejeli nikakršnih navodil.
Odgovorna za strokovno-medicinske zadeve v šempetrski bolnišnici Dunja Savnik Winkler pa je za Radio Slovenija navedbe zdravstvenega osebja zanikala. "Zagotavljam, da ne prihaja do križanja čistih in nečistih poti, da je delo pravilno strokovno organizirano, da o uporabi osebne varovalne opreme niti ne komentiram," je dejala.
KOMENTARJI (321)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.