Vlada je na četrtkovi dopisni seji spremenila odlok o načinu izpolnjevanja pogoja PCT. Ta določa, da bo od 1. novembra za zaposlene v organih državne uprave veljal le pogoj prebolevnosti in cepljenja (PC). Se pravi, testiranje odpade, razen za tiste, ki imajo zdravstvene razloge. Kar pomeni, da bodo lahko v državni upravi delali le še tisti, ki so cepljeni ali so preboleli covid-19. Ukrep bo pričel veljati 1. oktobra, s tem, da morajo zaposleni v državni upravi do prvega oktobra sprejeti prvi odmerek cepiva, najkasneje do prvega novembra pa morajo biti polno cepljeni.
V prehodnem obdobju bo "dovolj časa, da se prilagodi in organizira delo," je na novinarski konferenci dejal Boštjan Koritnik, minister za javno upravo. Dodal je še: "In damo čas tistim, ki se želijo cepiti."
"Osnovni namen ukrepa je preprečiti širjenje okužb na delovnem mestu ter posledično zagotoviti nemoteno funkcioniranje državne uprave. Moj namen ni groziti in rohneti, želim samo, da v državni upravi pokažemo, da smo odgovorni," je pojasnil Koritnik. S tem želijo preprečiti, da bi se virus širil v prostorih delodajalca med zaposlenimi, ki niso cepljeni.
Pogoj PC bo veljal za ožjo državno upravo (ministrstva, organi v sestavi, inšpekcije, Policija, vojska in upravne enote) in ne za celoten javni sektor. "Ne predpisujemo obveznega cepljenja, želimo pa s tem dodatno spodbuditi k cepljenju." Dodal je: "Nikogar v državni upravi ne silimo k cepljenju, ampak jih želimo spodbuditi."
Vsi tisti, ki se ne želijo cepiti, bodo "eventualno delo opravljali od doma, če narava in vrsta dela ter delovni proces to omogočajo. Če to ni možno organizirati, bo delodajalec lahko ukrepal v skladu s predpisi, ki urejajo delovna razmerja."
"Imamo jasne dokaze na Švedskem, Danskem in tudi v državah bližje Sloveniji, da spoštovanje teh ukrepov v kombinaciji s cepljenjem prinaša rezultate. Upoštevanje pogoja PCT je ključno za izhod iz trenutne situacije in vračanje v normalne tirnice," je zaključil.
Izjeme pri izpolnjevanju pogoja PCT
Poleg tega je vlada razširila skupine oseb in področja, kjer pogoj PCT ne bo potreben.
"Vlada je s tem odlokom dvignila starostno mejo izpolnjevanja pogoja PCT in tako med izjeme od 18. 9. 2021, torej od jutri, uvrstila vse osebe, ki so mlajše od 15 let," je na novinarski konferenci pojasnil minister za zdravje Janez Poklukar.
Prav tako pogoja PCT ni treba izpolnjevati osebam, ki so vključene v storitev vodenja, varstva in zaposlitev pod posebnimi pogoji, osebam, ki pripeljejo ali odpeljejo otroka oziroma učenca v vrtec, 1., 2., ali 3. razred osnovne šole, glasbeno šolo do vključno 2. razreda, v osnovno šolo s prilagojenim programom ali zavod za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, varstveno-delovne centre, centre za usposabljanje, delo in varstvo ter dnevne centre domov za starejše občane.
Izjema so tudi osebe, ki k izvajalcu zdravstvene dejavnosti spremljajo otroka do dopolnjenega 15. leta oziroma odraslo osebo, ki ni sposobna skrbeti zase, učenci in dijaki pri prevozu z javnim potniškim prometom, uporabniki zdravstvenih storitev, če gre za cepljenje proti covidu-19 ali testiranje na novi koronavirus, ter uporabnikom poštnih storitev, če gre za prevzem pošiljk, ki jih je treba osebno prevzeti, ker bi zaradi neprevzema nastale pravne posledice.
Poleg tega omejitve ne veljajo v primerih nujne oskrbe z osnovnimi življenjskimi izdelki in potrebščinami, zagotavljanja javnega reda in miru, varnosti in obrambe, nujnih zdravstvenih storitev, nujnih postopkov socialne in družinske problematike ter nujne osebne asistence, zaščite in reševanja, ter za osebe, ki opravljajo naloge v sektorju mednarodnega prevoza in Republiko Slovenijo zapustijo v 12 urah po prehodu meje, za oskrbo na bencinskih servisih. Kot izjema so dodana tudi humanitarna skladišča, centri za razdeljevanje hrane in drugi kraji, ki omogočajo brezplačen dostop do osnovnih življenjskih dobrin socialno ogroženim skupinam.
Po številnih neuradnih informacijah, da bodo v zdravstvu PCT-pogoj ukinili, se to ni zgodilo. A kot je na današnji novinarski konferenci sporočil Poklukar, pod nujne zdravstvene storitve spadajo tudi zobozdravstvena pomoč, zobozdravstvena obravnava otrok, vse zdravstvene storitve otrok, dijakov in študentov, vsi pregledi v času nosečnosti in času načrtovanja zanositve, obvezna cepljenja, krvodajalstvo, vse napotitve s statusom nujno in zelo hitro.
Izpolnjevanje PCT pogoja za uporabnike ne velja v primerih nujnih zdravstvenih storitev, ki vključujejo:
- nujno medicinsko pomoč, nujno zobozdravstveno pomoč ali nujno zdravljenje in neodložljive zdravstvene in zobozdravstvene storitve,
- zdravstveno varstvo otrok,
- zdravstveno varstvo ogroženih skupin,
- zdravstvene storitve s stopnjo nujnosti "nujno" in "zelo hitro",
- zdravstvene preglede žensk v zvezi z nosečnostjo,
- zdravstveno varstvo žensk v zvezi s svetovanjem pri načrtovanju družine, kontracepcijo, nosečnostjo in porodom, storitve v zvezi z zagotavljanjem in zdravljenjem zmanjšane plodnosti in umetno oploditvijo, sterilizacijo in umetno prekinitvijo nosečnosti,
- zdravljenje in rehabilitacija otrok, učencev in študentov, ki se redno šolajo in otrok in mladostnikov z motnjami v telesnem in duševnem razvoju ter otrok in mladostnikov z nezgodno poškodbo glave in okvaro možganov,
- obvezna cepljenja, imunoprofilaksa in kemoprofilaksa,
- zdravstveno varstvo v zvezi z dajanjem in izmenjavo tkiv in organov za presaditev drugim osebam, storitev v zvezi s presaditvijo organov,
- patronažni obiski, zdravljenje in nega na domu ter v socialnovarstvenih zavodih,
- radioterapija, dializa in drugi nujni najzahtevnejši diagnostični, terapevtski in rehabilitacijski posegi,
- vsi reševalni prevozi,
- storitve za zagotavljanje krvi, krvnih pripravkov in zdravil iz krvi, vključno s krvodajalci,
- na primarni zdravstveni dejavnosti vse neodložljive zdravstvene storitve.
Združenje zdravstvenih zavodov je sicer že v ponedeljek ministrstvo za zdravje pozvalo k ponovnemu razmisleku glede odloka. Odlok ne bi smel omejevati dostopa do zdravstvenih storitev, je sporočil direktor združenja Marjan Pintar.
Na javnih zbiranjih nad 50 oseb bo obvezno izpolnjevanje pogoja PCT
S spremembo odloka je dovoljeno zbiranje nad 50 oseb na organiziranih javnih prireditvah in javnih shodih, pri katerih je organizator znan, pod pogoji iz zakona, ki ureja javna zbiranja, v zaprtih prostorih ali na odprtih površinah, če udeleženci, razen oseb, ki so mlajše od 15 let, izpolnjujejo pogoj PCT, piše v odloku.
Ta tudi določa, da organizator javne prireditve ali javnega shoda ob vstopu na prireditev oziroma shod preverja, ali udeleženci prireditve oziroma shoda izpolnjujejo pogoj PCT. Osebi, ki tega pogoja ne izpolnjuje, udeležbe na prireditvi oziroma shodu ne dovoli. Organizator mora na vidnem mestu s pisnim obvestilom obvestiti udeležence prireditve oziroma shoda, da je izpolnjevanje pogoja PCT obvezno za udeležbo na prireditvi oziroma shodu.
Če organizator prireditve ali shoda preverjanja izpolnjevanja pogoja PCT ne zagotavlja sam, mora preverjanje izpolnjevanja pogoja PCT zagotoviti z varnostnikom v skladu s predpisi, ki urejajo zasebno varovanje, še določa odlok, ki je bil objavljen v četrtkovem Uradnem listu.
Za javne prireditvah in javne shode na odprtih površinah je doslej veljalo, da morajo udeleženci izpolnjevati pogoj PCT, če jih je več kot sto. Na javnih prireditvah in shodih v zaprtih prostorih pa so morali udeleženci pogoj PCT izpolnjevati ne glede na število udeležencev.
Ostale spremembe
Poleg tega je vlada v četrtek spremenila odlok o izjemah od karantene na domu po visoko tveganem stiku, in sicer spreminja pogoje pri cepljenih osebah, ki se jim ne odredi karantena. Po novem se v karanteno ne bo napotilo posameznikov, ki so bili cepljeni s cepivom AstraZeneca, če je od prejema drugega odmerka minilo najmanj 15 dni. Obdobje od drugega odmerka se tako skrajšuje, saj je bilo v veljavnem odloku določenih 21 dni. Sprememba velja od danes.
Vlada je tudi podaljšala veljavnost odloka o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo. Za vstop v Slovenijo je tako še vedno treba izpolnjevati pogoj PCT, razen za sedem izjem, in sicer za mednarodni prevoz, za tranzit, za otroke pod 15. letom starosti, dvolastnike in čezmejne delovne migrante ter za osebe, ki prevažajo otroka zaradi njegove vključenosti v vzgojo in izobraževanje ter zaradi nujnega zdravstvenega pregleda.
KOMENTARJI (2601)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.