"Želim poudariti, da poskušamo z obstoječim kadrom zdravnikov in zdravstvene nege ohranjati vse programe, vključno z elektivnim programom in pregledi v ambulantnem traktu," je na tiskovni konferenci dejal namestnik predstojnika pediatrične klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Matjaž Homan.
Potrdil je, da je sprejemov na otroško kliniko v zadnjih 14 dneh bistveno več. Kot pravi, je razlog za to preprost. "Ker so bili šole in vrtci zaprti, se virusi niso mogli prenašati med otroki. Zdaj pa se veselo prenašajo, kar za nas pomeni veliko več bolnih otrok," je dejal. Gre za respiratorni sicijski virus (RSV), ki ogroža predvsem otroke, mlajše od dvanajstih oz. treh mesecev, in sicer zaradi širine dihalnih poti. "Pa tudi dojenčke s pridruženimi boleznimi, kot so prirojene srčne napake, in otroke, ki so prezgodaj rojeni," je dodal Homan. Če so prej sprejeli do 15 otrok na dan, jih zdaj sprejemajo več kot 30, je še dejal.
V intenzivni enoti so trenutno hospitalizirani štirje otroci, ki potrebujejo mehanično ventilacijo. Vsi ostali otroci pa potrebujejo predvsem terapijo s kisikom in infuzijsko zdravljenje, predvsem simptomatsko terapijo. Na zdravljenju sta tudi dva bolnika, ki sta pozitivna na novi koronavirus. "Prvi, nekaj več kot mesec dni star dojenček, je mehanično ventiliran, a verjetno predvsem zaradi okužbe z RSV. Drugi pa je 12-letni otok, ki ima sicer v osnovi onkološko bolezen. Oba otroka bomo zdravili z dodatnimi biološkimi zdravili," pravi Homan.
Homan: Težava ni v prostih posteljah, temveč v kadru
Homan je pojasnil tudi, da je standard zdravstvene nege predvsem pri hudo bolnih dojenčkih, ki potrebujejo mehanično ventilacijo v intenzivni enoti, tak, da za enega dojenčka skrbijo tri sestre. "Predvsem je problem kader zdravstvene nege, ki je nujno potreben na drugih deloviščih," je dejal in dodal, da so morali tudi sami nekaj kadra že prerazporediti. "Za zdaj nam s požrtvovalnostjo ostalega kadra uspeva zagotavljati varno zdravljenje teh najbolj bolnih otok".
Skupaj je v intenzivni enoti devet otrok, glede na razpoložljive kapacitete pa bi jih lahko prejeli do 14. Dejal je, da je trenutno na otroški kliniki 99 otrok, še 45 jih je naročenih za sprejem, skupaj pa jih lahko sprejmejo največ 170. "Težava ni v prostih posteljah, veliko večja težava je zagotavljati zdravstveni kader," je dejal in izpostavil zdravnike, še bolj pa srednje in diplomirane medicinske sestre.
"Če imate tudi dojenčka, naj vrtčevski otroci ostanejo doma"
"Če ima otrok neko osnovno bolezen in se je že zdravil na pediatrični kliniki, mu skušamo sprejem urediti tam, saj otroka poznajo in vedo, kako poteka njegova osnovna bolezen. Dnevno se skupaj dogovarjamo, kje bodo otroci ležali," je pojasnila pediatrinja Tatjana Mrvič z Infekcijske klinike in dodala, da je odločitev nekoliko odvisna tudi od prostih postelj.
Na infekcijski kliniki imajo hospitalizirane otroke z RSV. Okužbe s tem virusom niso nevarne le za otroke, temveč tudi za starostnike, saj je tudi pri njih mogoče pričakovati zaplete in dodatno potrebo po kisiku. Poleg tega imajo hospitalizirane tudi otroke, dojenčke, ki so poleg RSV pozitivni tudi na novi koronavirus. "Trenutno imamo štiri otroke s covidom-19, dva sta res majhna dojenčka, imamo eno predšolsko deklico, še en pa je najstnik, ki je zdravljen z dodatnimi zdravili, ker ima covidno pljučnico," je pojasnila.
"Izgubil smo eno zimsko sezono, cela generacija je preživela sezono, ne da bi prišla v stik z virusom. Ta generacija se – poleg letošnje – zdaj okužuje," je dejala. Mrvičeva staršem, ki imajo tudi otroka, mlajšega od enega leta, svetuje, naj vrtčevskega otroka začasno zadržijo doma, saj so dojenčki zelo ogroženi za težji potek bolezni. "Majhni otroci so res ogroženi za težek potek – kot ste slišali, trenutno štirje potrebujejo mehansko ventilacijo. Naj vsaj malo zrasejo in se okrepijo, da bodo bolezen lažje preboleli. Morda jo bodo lahko premagali celo doma," je pojasnila.
Sezona virusa se je premaknila, in to ne le pri nas, ampak po vsej Evropi, razlaga. "Maja so se začele pojavljati okužbe, avgusta pa je nastal velik bum. Otroci so šli v vrtec, kolektivi so se odprli. Gre za zunajsezonsko pojavljanje, številke pa so take, kot jih običajno vidimo januarja in februarja," je še dejala in pojasnila, da pričakujejo, da bomo imeli, ko se bo nekoliko ohladilo, opravka tudi z gripo.

Golobič: Potrebnega je več zdravstvenega kadra
Tudi v. d. generalnega direktorja UKC Ljubljana Jože Golobič je dejal, da na pediatrični kliniki raste število otrok, ki zaradi covida in drugih respiratornih obolenj potrebujejo intenzivno nego. Po Golobičevih besedah je za oskrbo otrok, ki potrebujejo intenzivno nego, potrebnega več zdravstvenega kadra, ki ga zato začenja zmanjkovati pri izvajanju rednih zdravstvenih programov. "V naslednjih dneh bomo zato pred dilemo, v kolikšni meri začasno omejiti elektivne programe, da bomo lahko pokrili vsa delovišča," je napovedal Golobič, ki ga je svet na ponedeljkovi seji sicer imenoval za novega direktorja največje slovenske bolnišnice. Pred nastopom mandata sicer potrebuje še soglasje vlade.
Golobič v ponedeljek sicer ni imel podatkov, ali bo za zdravljenje covidnih bolnikov treba odpirati dodatne oddelke. Je pa pojasnil, da je za danes sklican redni sestanek z ministrstvom za zdravje, na katerem bodo bolnišnice uskladile svoje potrebe.
"Po sklepu ministrstva za zdravje UKC Ljubljana v tej fazi epidemije zagotavlja sto akutnih (25 odstotkov vseh slovenskih posteljnih kapacitet) in 45 intenzivnih postelj (38 odstotkov vseh slovenskih posteljnih kapacitet)," so sicer v ponedeljek navedli v UKC Ljubljana. Kljub prerazporeditvam kadra na covidne oddelke pa elektivni program deluje, a v manjšem obsegu, ko bi si želeli, so pojasnili v UKC Ljubljana.
Na ministrstvu za zdravje so po sestanku z vodstvi bolnišnic pojasnili, da so se na sestanku pogovarjali tudi o porastu števila hospitaliziranih otrok zaradi respiratornih obolenj. Dogovorili so se, da bodo razbremenili UKC Ljubljana, ki ima največji porast in posledično kadrovske potrebe.
Po pojasnilih ministrstva se covidne bolnišnice sicer nahajajo v modificirani četrti fazi aktivacije. "Zapiramo covidne oddelke v bolnišnici Brežice in odpiramo covidni oddelek z 10 posteljami v bolnišnici Sežana," so pojasnili na ministrstvu. Po njihovih besedah so bolnišnice trenutno sposobne na navadnih oddelkih zdraviti do 395 bolnikov, na oddelkih intenzivne terapije pa 117 bolnikov.
SB Novo mesto: zasedene so praktično že vse pediatrične postelje
"Zaradi močno povečanega porasta respiratornih okužb pri otrocih imamo izjemen naval na bolnišnico in zasedene so že praktično vse pediatrične postelje pri nas," so sporočili tudi iz Splošne bolnišnice Novo mesto. Pravijo, da kader takšnega obsega dela preprosto ne zmore več, zato so ukinili specialistično pediatrično ambulanto. "Še vedno pa delamo ultrazvočne preglede kolkov dojenčkov in preglede v pediatrični kardiološki ambulanti," so dodali.
Starše naprošajo, naj v čim večji meri kličejo osebne pediatre in k njim po pomoč prihajajo takrat, ko gre za resna, življenjsko ogrožajoča stanja, oz. takrat, ko pacienti potrebujejo hospitalizacijo. "Sicer pa naj gredo k pediatru na primarni ravni," so dejali.
Kot pojasnjujejo, je vse več pacientov tudi v urgentnem centru. "V veliki meri prihajajo pacienti iz drugih regij, zato še enkrat prosimo, naj se ljudje skušajo čim bolj obračati na osebne zdravnike oz. naj se po nujno medicinsko pomoč odpravijo v kraju, v katerem živijo, in k nam prihajajo le takrat, ko nimajo druge možnosti," so še zapisali v sporočilu za javnost.

KOMENTARJI (570)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.