Potem ko smo včeraj poročali, da so francoski zdravniki odkrili prvi primer prenosa okužbe v maternici, smo na UKC Ljubljana naslovili vprašanje, ali smo tudi pri nas že imeli primer okuženega novorojenčka, koliko porodnic s covid-19 so spremljali pri porodu in kako trenutno delujejo v spremenjenih razmerah.
Lili Steblovnik z Ginekološke klinike UKC Ljubljana pojasnjuje, da noben novorojenček pri nas ni bil okužen, so pa do zdaj obravnavali 11 nosečnic, okuženih s SARS-CoV-2. Trenutno ambulantno vodijo dve pozitivni nosečnici. V ljubljanski porodnišnici je do zdaj rodilo šest nosečnic, tri so bile ob porodu že negativne, tri pa še vedno okužene z novim koronavirusom, ena od njih je imela ob porodu tudi blage simptome covid-19, pripoveduje Steblovnikova. Vse tri so rodile v posebej prilagojeni porodni sobi in bile po porodu hospitalizirane v prilagojenih prostorih, da so onemogočili možnost prenosa okužbe na zdravstveno osebje in druge nosečnice in porodnice.
Ob tem pa zdravnica poudarja, da so se trudili, da zaščitni ukrepi niso poslabšali strokovne obravnave in sočutnega človeškega pristopa do nosečnice. Strokovno delo v zaščitni opremi je namreč za zdravstvene delavce izjemno naporno in okolje z onemogočenim običajnim stikom z osebjem in partnerjem je za porodnico relativno neprijetno, pravi Steblovnikova. Dodaja pa, da so vsi porodi potekali brez zapletov. Vsi novorojenčki so bili rojeni v obdobju roka poroda in donošeni.
Kako je organizirano delo v času covid-19?
Steblovnikova pojasnjuje, da so delo v porodnišnici prilagodili takoj po pojavu covid-19. Ves čas uporabljajo osnovno zaščitno opremo, pri okuženih nosečnicah in porodnicah pa ustrezno razširjeno opremo. Ob sumu na okužbo nosečnico premestijo v prostore "sivega območja", kjer jih testirajo in nato ustrezno obravnavajo.
V t. i. ambulanti covid-19 sprejemajo in vodijo okužene nosečnice, imajo pa ločeno urgentno ambulanto za nujne preglede okuženih ali nosečnic s sumom na okužbo. Ob tem Steblovnikova nosečnice poziva, da se najavijo po telefonu, le tako jih lahko pravilno usmerijo.
Na vseh oddelkih (Oddelek za patološko nosečnost, Oddelek otročnic in Center za intenzivno perinatalno medicino) imajo "siva območja" za obravnavo okuženih nosečnic in porodnic. Prav tako imajo na Enoti za intenzivno nego in terapijo novorojencev "sivo območje", kamor bi v primeru potrebe po intenzivni obravnavi (zaradi nezrelosti, bolezni ali prirojenih napak, ki niso povezani s covid-19) sprejeli novorojenčka okužene nosečnice ter ga obravnavali ločeno od preostalih novorojenčkov, rojenih neokuženim nosečnicam.
Steblovnikova poudarja, da skrbijo, da v prostorih porodnišnice ne bi bilo okužbe ali prenosa okužbe. Ob tem pa dodaja, da so prilagodili tudi dopuste, in sicer na območja z visokim tveganjem za okužbo ne odhajajo in se držijo priporočenih ukrepov. Zaradi kadrovske stiske so ves čas dopusta in med prostimi dnevi pripravljeni, da pridejo na delo, ko je treba. Porod pri nosečnici, okuženi s SARS-CoV-2, namreč spremlja in vodi osebje v zaščitni opremi, ki se v tem času z drugimi obveznostmi ne more ukvarjati. Za tak porod zato pokličejo od doma dodatno ekipo.
Za zaključek pa zdravnica dodaja, da želijo kljub trenutnim razmeram omogočiti visoko strokovnost in prijazno okolje za vse nosečnice, porodnice in njihove novorojenčke.
UKC Maribor: brez porodov s koronavirusom
Iz UKC Maribor so sporočili, da trenutno potekajo porodi na enak način kot pred obdobjem epidemije koronavirusa. Po prenehanju epidemije je spet lahko partner prisoten pri porodu. Postopki se spreminjajo glede na epidemiološko sliko v državi in navodila ministrstva za zdravje, poudarjajo. Vse bodoče mame pred vstopom v porodnišnico izpolnijo vprašalnik o dejavnikih tveganj za okužbo. V primeru vsaj enega pozitivnega odgovora, nosečnico pošljejo na testiranje preden sploh vstopijo v porodnišnico. Zaradi tega priporočajo, da nosečnice pred pregledom v porodnišnici pokličejo in se dogovorijo za termin. Do sedaj v UKC Maribor ni rodila nobena porodnica s koronavirusom, so še dodali.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.