V Sloveniji so v torek potrdili 1112 novih okužb z novim koronavirusom. Opravili so 5989 PCR-testov. To pomeni, da je delež pozitivnih testov znašal 18,6 %. Včeraj je bilo sicer pozitivnih 19 odstotkov PCR-testov. Opravili so tudi 24.688 hitrih antigenskih testov. V Sloveniji je tako trenutno 10.310 aktivnih primerov okužb.
Sedemdnevno povprečno število potrjenih primerov je danes nekoliko višje, kot je bilo včeraj, in sicer znaša 737, včeraj 716. Kot je poudarila Bratuša, se tako odmikamo od drugega kriterija za prehod v rumeno fazo.
14-dnevna incidenca pa tako znaša 488 primerov na 100.000 prebivalcev. Najvišjo sedemdnevno incidenco imajo na Koroškem in v Zasavju.
Med občinami glede na potrjene nove okužbe izstopajo Celje 36, Domžale 33, Kranj 21, Jesenice 17, Trbovlje 21, Litija 20, Zagorje ob Savi 16, Nova Gorica 14, Sežana 27, Koper 33, Izola 12, Piran 17, Ljubljana 138 in Maribor 56, so epidemiološke podatke predstavili na vladni novinarski konferenci.
Hospitaliziranih 444 bolnikov
Hospitaliziranih je 444 bolnikov. Iz bolnišnice so odpustili 48 oseb, toliko so jih tudi sprejeli. Umrlo je sedem ljudi. Na intenzivni terapiji se danes zdravi 83 bolnikov, enako kot včeraj. Včeraj je umrlo sedem oseb.
V Sloveniji do zdaj zaznanih 17 prijav resnih nezaželenih dogodkov po cepljenju
Najvišjo stopnjo precepljenosti imamo med najranljivejšo, to je starejšo populacijo. Do danes smo prejeli 333.075 odmerkov cepiv proti covidu-19. 8,4 odstotka prebivalstva je že bilo cepljenih s 1. odmerkom in 4,1 odstotka z drugim odmerkom cepiva proti covidu-19, je povedala Marta Grgič Vitek iz NIJZ.
Delež precepljenosti se nekoliko razlikuje glede na spol. Z vsaj enim odmerkom je bilo cepljenih 10,2 odstotka žensk, pet odstotkov z obema odmerkoma. Medtem ko je z enim odmerkom cepljenih 6,2 odstotka moških, pol manj pa z dvema odmerkoma. Med starostnimi skupinami je največ cepljenih starih od 80 do 84 let, z enim odmerkom jih je cepljenih skoraj 55 odstotkov. V tem tednu bodo vsa cepiva Pfizerja in Moderne namenjena za cepljenje z drugim odmerkom. Prav tako se povečuje precepljenost v starostni skupini od 75 do 79 let, ki so jo začeli cepiti v začetku marca.
Glede na to, da v teh tednih Pfizerjevo cepivo uporabljajo za drugi odmerek, se je delež precpeljenih v tej starosti zaustavil, a jih bodo ponovno začeli cepiti v prihodnjem tednu, je pojasnila Grgič Vitkova. Ostale starostne skupine so manj precepljene, najmanj tisti, ki so starejši od 65 let, saj za njih ne uporabljajo cepiva AstraZenece. Glede na regije je največji delež precepljenih na Goriškem, kjer imajo skoraj desetodstotno precepjlenost.
Grgič Vitkova predstavila doslej prijavljene neželene dogodke, ki časovno sledijo cepljenju
Pri skoraj 200.000 odmerkih Pfizerjevega cepiva je bilo prijavljenih 2010 oseb z neželenimi učinki. Doslej so porabili 12.000 odmerkov cepiva Moderne, dobili so 22 prijav neželenih učinkov. Pri AstraZeneci je bilo od doslej apliciranih 50.000 odmerkov prijavljenih 471 neželenih učinkov, kar je odstotek od opravljenih cepljenj. Pri vseh treh cepivih gre najpogosteje za lokalne težave na mestu cepljenja.
Resni neželeni dogodki so po definiciji tisti, ki ogrožajo življenje, je bolnik zaradi njih hospitaliziran, povzročajo trajno okvaro ali smrt. Do 14. marca so prejeli 16 prijav resnih neželenih dogodkov po cepljenju s cepivom Pfizerja in eno prijavo po cepljenju z AstraZeneco. Po cepivu AstraZenece so zabeležili en resen prijavljen učinek, šlo je za oslabelost spodnjih okončin in bolečine v prsih.
Po cepljenju s Pfizerjem je bilo prijavljenih sedem smrti, pri čemer je Grgič Vitkova opozorila, da gre za starejše s številnimi kroničnimi obolenji. Komisija pri ministrstvu za zdravje, ki je analizirala te dogodke, je za tri primere ugotovila, da njihova povezava s cepljenjem ni verjetna oz. je malo verjetna. Štirje primeri so še v fazi preiskave.
Po cepljenju so bile tudi štiri hospitalizacije zaradi kolapsa, prehodne možganske kapi, bolečine v prsih in levkemije, a je komisija za vse primere ugotovila, da je povezava s cepljenjem malo verjetna. Pet drugih dogodkov, kjer je bila potrebna hospitalizacija, pa komisija še ni preiskala.
"Več podatkov nakazuje, da smo na začetku tretjega vala," je včerajšnje podatke komentiral premier Janez Janša.
KOMENTARJI (641)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.