Podatki sledilnika covid-19 kažejo, da smo v Sloveniji v torek potrdili 2605 novih okužb z novim koronavirusom. Umrlo je 14 ljudi.
V bolnišnicah se zdravi 612 covidnih bolnikov, na novo so jih v torek sprejeli 113, v domačo oskrbo pa odpustili 54. V enotah za intenzivno terapijo se jih zdravi 99, 57 jih diha s pomočjo ventilatorja, na novo pa so v te enote sprejeli 12 bolnikov.
Po podatkih sledilnika covid-19 je trenutno v državi aktivnih 18.269 okužb, medtem ko je bilo v 14 dneh potrjenih 872 okužb na 100.000 prebivalcev. V torek je bil pozitiven vsak tretji test oziroma 34,9 odstotka vseh opravljenih testov, je na današnji novinarski konferenci povedal Kacin.
Na rezultate testa čakajte doma
Zaradi resnično visokega števila na novo potrjenih okužb to pomeni, da vseh s pozitivnim testom epidemiologi ne zmorejo poklicati takoj oziroma v prvem dnevu. Posledično v nekaterih delih države nastajajo zamude, je dejal Kacin in pozval vse, ki so se testirali, da s potrpežljivostjo čakajo na klic epidemiologa: "Na klic čakate doma. Tudi če morda sami ne zaznate znakov bolezni, ne hodite od doma, še manj na delo ali v trgovino, ostanite doma in počakajte na navodila epidemiologa."
V Ljubljani je bilo včeraj na novo okuženih 305 oseb, v Kranju 84, Radovljici 71, na Jesenicah 70, v Škofji Loki 49, na Bledu 22, v Bohinju 11, Domžalah 69, Kamniku 62, Medvodah 42, Novem mestu 76, Celju 80, Slovenski Bistrici 58, Murski Soboti 47, Šentjurju 64, Velenju 43, Brežicah 32, Črnomlju 30.
Spreminja se sistem testiranja
Na popoldanski novinarski konferenci so pristojni pojasnili, da so laboratoriji preobremenjeni z vse večjim številom testiranj. Kot pravijo, smo v Sloveniji dosegli mejo, ki je nevzdržna. Ocenjuje se, da je pozitivna ena od 33 oseb, pravi vodja svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje Bojana Beović.
A imamo nove preboje na področju testiranja, ki bodo bolniku omogočili, da pride do testa hitreje. Govora je o antigenskih testih, ki bodo razbremenili laboratorije. Po mnenju strokovnjakov pa podajo zanesljivo informacijo o tem, ali je oseba kužna ali ne.
Zdravstveni delavci prosijo za pomoč
Dr. Aleš Rozman je na novinarski konferenci povedal: "Če imamo vsakih 6 do 7 dni dvojno število obolelih kot teden dni nazaj, se to pozna v bolnišnicah. Če smo še konec tega tedna potrebovali 400 do 500 bolniških postelj, jih bomo konec naslednjega tedna že blizu 1000, naslednji teden lahko že 2000."
"Taki rasti ne bomo mogli v nedogled slediti. V bolnišnicah se trudimo, da bi odprli kar največ postelj za bolnike s covidom-19, odpustiti moramo tiste bolnike, ki imajo druge bolezni in niso tako nujne, ne naročamo novih planskih pacientov na obravnavo. Opraviti moramo nujna gradbena dela na oddelkih, ki so bili prej primerni za neinfektivne bolnike, vzpostaviti je treba filtre za osebje, varne poti, urediti je treba logistiko za vnos hrane, zdravil in odvoz kontaminiranega materiala."
Aleš Rozman je zato zaprosil državljane, da se držijo ukrepov, da tisti, "ki ne verjamejo v novi koronavirus, ga vsaj ta mesec priznajo". Dejal je, da bo zdravstvo poskrbelo za bolnike, a iskreno prosijo državljane, da s spoštovanjem ukrepov in izogibanjem stikov pomagajo zdravstvu: "Zdravstveni delavci se ne bomo predali, do konca bomo stali ob strani bolnikom, ne bomo dopustili, da ljudje stojijo pred bolnišnicami, ampak državljani, prosim, pomagajte nam. Držite se ukrepov. Tudi tisti, ki ne verjamete v virus, prosim, verjemite. Ljudje umirajo. Vsako ime šteje, vsak nam je vreden, vsakega si želimo rešiti, zato bomo naredili vse, kar je v naši moči."
Za RTV Slovenija je že v torek zvečer povedal, da se je drugi val epidemije pojavil konec avgusta in na začetku septembra, ko je mlajša delovno aktivna populacija hodila v službe kljub blagim znakom bolezni.
UKC Maribor bo bolnike s covidom-19 namestil tudi pljučnem oddelku
Ta se nahaja na Slivniškem Pohorju. Po besedah strokovnega direktorja Matjaža Vogrina bo tam prostora za dodatnih 50 bolnikov.
UKC Maribor je trenutno v tretji fazi organizacije dela z bolniki z novim koronavirusom, v okviru katere ima postelje za bolnike s covidom-19 v dveh etažah klinike za ginekologijo in stavbi oddelka za infekcijske bolezni, kjer deluje tudi covidna ambulanta. S tem je v matični enoti v središču Maribora na voljo 105 postelj za akutno obolele bolnike s covidom-19, trenutno jih je zapolnjenih okoli 70.
Še več kot 20 bolnikov je v enoti za intenzivno nego, ki se nahaja v stavbi klinike za kirurgijo. Po besedah Vogrina se nevarno bližajo zapolnitvi vseh postelj tudi v tej enoti, kjer je trenutno za bolnike s covidom-19, ki potrebujejo intenzivno nego, 24 postelj, zato bodo dodatno poskušali tu priskrbeti še 16 postelj.
Glavna težava so še vedno kadri. Vogrin je poudaril, da so imeli pred pojavom novega koronavirusa v UKC Maribor zaposlenih le 11 zdravnikov, ki so bili specializirani za intenzivno zdravljenje bolnikov, in sicer na 27 posteljah kirurškega ali internističnega oddelka. "Sedaj pa načrtujemo dodatnih 40 postelj, a je popolnoma jasno, da nimamo niti zdravniškega kadra niti kadra zdravstvene nege. Vsi, ki delajo v intenzivni negi, so enormno obremenjeni in zato jim v tem trenutku izrekamo vso pohvalo in zahvalo," je dejal.
Na delovišča, kjer zdravijo bolnike s covidom-19, so premestili več kot 200 delavcev z drugih oddelkov, a imajo velike težave zaradi odsotnosti zaposlenih zaradi okužbe z novim koronavirusom ali karantene. Trenutno iz teh razlogov manjka 150 ljudi, od tega 24 zdravnikov in 78 delavcev zdravstvene nege. Zaradi preobremenjenosti preostalega osebja in posledičnega izgorevanja je vedno več tudi drugih bolniških odsotnosti zaposlenih.
"Lahko si predstavljate, da zaradi prerazporeditve kadra enostavno ni mogoče organizirati dela na način kot pred epidemijo. Odpadajo številni zdravstveni programi, posebej elektivni programi in operacije ter ambulantne storitve. Zelo verjetno je, da bomo te programe v prihodnje primorani še dodatno reducirati," je povedal Vogrin.
Trenutno imajo poleg bolnikov s covidom-19 hospitaliziranih še več kot 500 drugih bolnikov, ki pa so najtežji bolniki in morajo zato nujno ostati v bolnišnici.
Na pomoč pri delu v UKC Maribor je priskočilo več kot 100 študentov medicine in zdravstvene nege ter deset koncesionarjev. "Vsake pomoči smo zelo veseli in je nujno potrebna," je poudaril Vogrin.
UKC Ljubljana: Bodo za covid bolnike uredili nedokončane prostore?
Ljubljanski UKC bo predvidoma do petka pripravil že šesto lokacijo za bolnike s covid-19, ob današnjem obisku premierja Janeza Janše pa so preigravali celo možnost, da bi zanje pripravili nedokončane prostore.
Več kot 1700 kvadratnih metrov nedograjenih kapacitet v ljubljanskem kliničnem centru že dobro desetletje sameva. Premier je bil po obisku celo tako optimističen, da se sprašuje, ali bi jih lahko za bolnike s covid-19 adaptirali v manj kot desetih dneh.
Gre za prostore kompleksa Diagnostično-terapevtske službe oz. DTS, ki je prigrajen UKC Ljubljana. Gre za dve grobi, neizdelani etaži, ki sta trenutno še v drugi gradbeni fazi. V teh prostorih naj bi se po prvotnih načrtih nahajale intenzivne terapije in operacijske dvorane, so pojasnili na UKC Ljubljana. Kot so dejali, bodo zdaj te prostore poskušali za silo urediti, s tem pa bi pridobili okoli 100 postelj, še ocenjujejo v kliničnem centru.
Po podatkih direktorja UKC Janeza Poklukarja imajo danes v UKC Ljubljana hospitaliziranih že preko 150 bolnikov, okuženih s koronavirusom, od tega jih imajo 28 v intenzivni terapiji.
Paciente, okužene s koronavirusom, imajo trenutno na petih različnih lokacijah - na infekcijski kliniki, ortopedski kliniki, novi pediatrični kliniki, kjer so otroci, na stari pediatrični kliniki in pa v bolnišnici Petra Držaja.
Po navedbah Poklukarja bodo že v petek odprli prvo etažo kliničnega oddelka za gastroenterologijo, s katero bodo še dodatno okrepili kapacitete. Poleg tega pripravljajo tudi dodatne postelje za intenzivno zdravljenje pacientov na dveh lokacijah - v Bolnišnici dr. Petra Držaja in v drugem nadstropju stavbe kliničnega centra.
Zaradi prezasedenosti tako kadrovskih kot prostorskih kapacitet pa se bodo po besedah Poklukarja v naslednjih dneh glede rešitve dogovorili z zdravilišči, saj je nujno potrebno, da se v tej težki zdravstveni situaciji te kapacitete izkoristijo. Pogovori z zdravilišči trenutno potekajo na ravni države, nekaj stikov so vzpostavili tudi sami, je dejal. Po mnenju Poklukarja bi tako lahko nekužne paciente predčasno poslali na zdraviliško zdravljenje, je dejal.
Kacin: Zagotovo bomo precej ukrepov podaljšali
Na novinarsko vprašanje, ali so na mizi kakšni novi ukrepi, je Jelko Kacin dejal, da se bo vlada v četrtek zvečer na Brdu pri Kranju odločala o morebitnem podaljšanju veljavnih ukrepov. V četrtek popoldne bo potekal tudi sestanek na evropski ravni in po tem sestanku se bo vlada odločala naprej. "Zagotovo bomo precej ukrepov podaljšali," je ocenil. V petek pa bodo na novinarski konferenci člani vlade predstavljali ukrepe s svojih področij.
Ravnateljem, ki si želijo izvedeti, kako bo pouk potekal naprej, odgovarja, da se bo vlada o tem odločila najkasneje v četrtek zvečer. Z odločitvijo bodo seznanjeni vsi ravnatelji. Stroka se bo po njegovih besedah sicer odločila na podlagi epidemioloških podatkov.
Delodajalce je pozval, da so tenkočutni in razumevajoči do zaposlenih z majhnimi otroki. Vrtci so namreč večinoma zaprti, nekateri starši pa tudi ne želijo, da gre otrok v vrtec zaradi nevarnosti okužbe.
Na vprašanje, ali vlada razmišlja o razširitvi omejitve gibanja, kot že velja med 21. in 6. uro, na 24 ur, pa je zatrdil, da ta možnost ni obravnavana.
Glede zaščitne opreme za zaposlene v domovih za starejše je zagotovil, da je je dovolj. "Razmere so pod nadzorom, tako da v bližnji prihodnosti ni pričakovati težav z zaščitno opremo," je dejal.
Zore vernike pozval, da spoštujejo ukrepe ob prihajajočem prazniku vseh svetih
Ljubljanski nadškof metropolit msgr. Zore je vernike pozval k spoštovanju ukrepov ob prihajajočem prazniku: "Zaradi zdravstvenih razmer bomo na praznik vseh svetih in spomina vseh vernih rajnih opustili tradicionalno obiskovanje sorodnikov in prijateljev. Vabim vas, da zasebno ali s člani svoje družine obiščete samo grobove v domači župniji oz. občini ter tam molite za rajne. Pri tem vas prosim, da se z namenom ohranitve zdravja izognete vsakršnemu druženju, obiskovanju drugih gospodinjstev in prečkanju meja svoje občine." Vernike poziva, naj se izognejo obisku sorodnikov in prijateljev, obiščejo le grobove v svoji župniji oz. občini ter se bližnjih pokojnih spomnijo v molitvi.
Obe največji zdravstveni ustanovi iščeta prostovoljce
Univerzitetni klinični center Ljubljana v trenutnih epidemioloških razmerah išče prostovoljce, v prvi vrsti bi potrebovali študente zdravstvenih in podobnih smeri oz. zdravstvene nege, medicine, fizioterapije, farmacije, biomedicine in polnoletne dijake zadnjega letnika srednjih zdravstvenih šol.
Prav tako pa bi bili veseli študentov drugih smeri, na primer računalništva, ekonomije in organizacije dele. Ti bi pomagali medicinskim sestram pri organizaciji dela, in sicer pri administraciji, vnašanju in urejanju statističnih in drugih podatkov, pomoči pri koordinaciji in drugo.
Tudi ljudje, ki niso študenti, a imajo zdravstveno izobrazbo, bi jim bili v veliko pomoč.
Študente kličejo na pomoč tudi v UKC Maribor. "Vabimo vse študente, vseh študijskih smeri, da se nam pridružite v naših timih. Pomoč potrebujemo pri lažjih fizičnih delih," pravijo. "Vljudno vabljeni, da se nam pridružite v boju proti covidu-19. Skupaj bomo zmagali!" so dodali.
Ministrstvo zagotovilo dobrih 37 milijonov evrov za nabavo medicinske opreme za obravnavo pacientov s covidom-19
Od tega bo 34,6 milijona evrov namenjenih za nabavo medicinske opreme v bolnišnicah, preostalih 3,2 milijona evrov pa za opremo v zdravstvenih domovih.
Na podlagi dogovora z bolnišnicami in zdravstvenimi domovi so na ministrstvu na seznam opreme med drugim vključili monitorje in defibrilatorje, infuzijske sisteme, ventilatorje, bolniške postelje, sterilizatorje in opremo za dezinfekcijo.
KOMENTARJI (3779)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.