Pristojni so včeraj v Sloveniji na okužbo z novim koronavirusom s PCR-testi testirali 4816 oseb, od tega je bilo pozitivnih 1034 – delež je tako 21,5-odstoten. Opravili so tudi 24.995 hitrih antigenskih testov (HAT), a podatek o pozitivnih ni znan, saj te zadnja dva meseca še dodatno preverjajo z zanesljivejšimi PCR-testi.
V bolnišnicah se trenutno zdravi 631 covidnih bolnikov (18 manj kot dan prej), na oddelkih intenzivne nege jih je 155 (eden manj kot dan pred tem). Iz bolnišnic so medtem v domačo oskrbo odpustili 62 oseb s covidom-19, na novo je bilo sprejetih 48 pacientov. Štiri osebe so umrle, je sporočila vlada.
Še naprej se zmanjšuje 7-dnevno povprečje potrjenih novih primerov okužb, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). V torek je povprečje znašalo 706, dan pred tem pa 737, kar je za 31 manj.
14-dnevno število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev je na ravni države 575,8. Dvotedenska incidenca je najvišja v primorsko-notranjski regiji (808), najnižja pa je 14-dnevna pojavnost okužb v obalno-kraški regiji (360,2). Nad državnim povprečjem je epidemiološko stanje tudi v savinjski, zasavski, jugovzhodni in osrednjeslovenski regiji.
Po podatkih NIJZ je v državi trenutno 12.149 aktivnih okužb, je na vladni novinarski konferenci dejala Maja Bratuša.
Do 19. aprila je bilo v Sloveniji s prvim odmerkom cepljenih 374.884 oseb, od tega 227.462 s cepivom Pfizerja in BioNTecha, 40.282 s cepivom Moderne in 112.338 s cepivom AstraZenece. Z dvema odmerkoma je bilo cepljenih 146.447 oseb, od tega 133.988 s cepivom Pfizerja in BioNTecha, 13.586 s cepivom Moderne in 311 s cepivom AstraZenece, kažejo podatki na cepimose.si.
Tudi danes so iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor posredovali grafični prikaz stanja covidnih bolnikov, ki jih zdravijo v naši drugii največji bolnišnici, za obdobje od 6. do 20. aprila. Število vseh hospitaliziranih pacientov s covidom-19 znaša 101 – od tega je na intenzivnem zdravljenju 32 oseb, na akutnem oddelku pa 69.
Na današnji novinarski konferenci je, da bi razčistila morebitne nejasnosti in dvome, spregovorila tudi ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec. "Matura v tem šolskem letu seveda bo," je dejala in dodala, da koledarja obeh matur ostajata nespremenjena.
Maturanti, ki bodo v času opravljanja mature v spomladanskem roku imeli potrjeno okužbo z novim koronavirusom, bodo z ustreznimi dokazili imeli možnost opravljanja mature v jesenskem roku s priznavanjem za nazaj, pa je danes povedal direktor Državnega izpitnega centra Darko Zupanc. Koledar mature ostaja enak, kot je že nekaj časa znan, je dodal tudi on.
Na dopoldanski vladni konferenci je spregovoril tudi državni sekretar na Ministrstvu RS za zdravje (MZ) Franc Vindišar, ki je pojasnil, da so uvrstitev maturantov in zaposlenih v četrto prednostno skupino cepljenja predlagali zato, da bi zmanjšali tudi dodatne psihične obremenitve za maturante. Ob odreditvi karantene, ki je posledica visokorizičnega kontakta z okuženo osebo, je za maturante predvidena izvedba PCR-testa največ 24 ur pred vsako maturitetno obveznostjo v času trajanja karantene.
Vlada danes na seji obravnava epidemiološko stanje v državi, ob umirjanju epidemije covida-19 bodo govorili tudi o sproščanju ukrepov po vladnem semaforju. A tokratna seja ne bo posvečena zgolj epidemiološkim, ampak tudi drugim zadevam. Med drugim bodo po napovedi začeli obravnavo resolucije o dolgoročni podnebni strategiji do leta 2050.
KOMENTARJI (352)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.