V torek so opravili 6956 PCR-testov in 15.238 hitrih antigenskih testov. Pozitivnih je bilo 2602 oz. 37,4 odstotka PCR-testov in 752 oz. 4,9 odstotka hitrih testov. Delež potrjenih okužb med vsemi izvedenimi testi je bil tako 15,1-odstoten.
Po podatkih sledilnika covid-19 je trenutno v Sloveniji 21.722 aktivnih primerov okužbe z novim koronavirusom. Po podatkih za ponedeljek povprečje potrjenih primerov v zadnjih sedmih dneh v Sloveniji znaša 520,9 na 100.000 prebivalcev, v zadnjih 14 dneh pa 972.
Epidemiološko najbolj obremenjena regija ostaja Posavje. Po podatkih za ponedeljek je sedemdnevno povprečje potrjenih primerov okužb na 100.000 prebivalcev v tej statistični regiji znašalo 1037,1, medtem ko je 14-dnevno povprečje 1949,1 okužbe, kažejo vladni podatki. Najmanjši delež okužb v zadnjih dneh imajo v primorsko-notranjski regiji, in sicer v povprečju 350,3, medtem ko je v zadnjih 14 dneh povprečje najmanjše v obalno-kraški regiji, znaša 699,1.
Kacin: Slovenija se deli na urbano in podeželsko
Med občinami, ki najbolj izstopajo po številu v torek potrjenih primerov, je vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin med drugim izpostavil posavske občine Krško (117 okužb), Brežice (67) in Sevnico (46). V Kopru so potrdili 71 pozitivnih primerov, v Ljubljani 271 in v Mariboru 108. Kacin je navedel tudi občine Celje (68), Velenje (53), Šentjur (41), Žalec (51), Slovenska Bistrica (34), Slovenske Konjice (43), Slovenj Gradec (37), Domžale (55) in Grosuplje (41). Izstopajo pa tudi Ivančna Gorica (49), Kamnik (63), Kranj (84), Cerklje na Gorenjskem (24), Novo mesto (98), Črnomelj (48), Dobrepolje (33), Šmartno pri Litiji (31), Trbovlje (35) in Zagorje ob Savi (36).
Kacin ocenjuje, da odprtje živilskih trgovin ni prispevalo k tako velikemu porastu okužb, kajti ljudje tam nosijo maske in skrbijo za razdaljo. "Problem je zasebno druženje, prijateljevanje, ki traja že kar nekaj časa – od 1. novembra, ko se se začele priprave na martinovanje. Dva vikenda so bile zidanice polne in še vedno se zidanice dajejo v najem. Ljudje se držijo čez teden, potem pa konec tedna v zidanicah nadoknadijo vse in potem imamo izbruhe s časovnim zamikom. Potem so sledile koline in nobene druge možne razlage ni, kot da gre za osebno druženje, ko ljudje mask ne uporabljajo," je opozoril.
Težava je tudi v tem, še pravi, da se Slovenija deli na urbano in podeželsko. "Na podeželju se maske nosijo bistveno manj kot v urbanih središčih, zato se tam, to zdaj potrjujejo tudi hitri testi, pojavlja bistveno bistveno več okužb. Imamo občine z zelo majhnim številom prebivalstva, praviloma na podeželju, kjer imamo ogromen delež okužb, in to se nam kaže vsak dan znova," je opozoril.
Na vprašanje, ali se v kratkem obetajo kakšna sproščanja ukrepov, je Kacin dejal, da bo javnost o tem lahko obvestil po sestanku covid formata vlade, ki bo danes ob 17. uri na Brdu pri Kranju. Odločitve pa se bodo sprejemale na jutrišnji redni seji vlade. "Naj uvodoma povem, da današnje številke o razmerah v posameznih statističnih regijah niso najboljše. V Posavju imamo incidenco 2104 okužene na 100 000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh, kar je 100 okuženih več, kot je imela Gorenjska v najslabšem primeru," je dejal.
Kacin pravi, da bo vlada ocenila epidemiološke razmere in na podlagi tega sprejela odločitve o tem, kaj lahko sprošča in kaj ne. "Vsak od nas je tisti, ki mora prevzeti odgovornost za zamejitev virusa. Dosledno nošenje mask, ko je to potrebno, razdalja, zračenje prostorov in higiena rok in kašlja so štiri ključne zadeve, ki jih moramo izvajati. In jih bomo morali kljub cepljenju izvajati še kar nekaj mesecev," je poudaril in dodal še: zmanjšanje druženja na minimum je edina pot naprej!
Še nekaj dni pričakujejo dodaten vzpon števila okuženih
Namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni v NIJZ Nuška Čakš Jager je povedala, da je v svetu razširjenost virusa takšna, kot vztraja že kar nekaj časa, intenzivira se na jugu Afrike ter v Južni Ameriki. V Evropi se oblak temnih barv zmanjšuje, število primerov upada. Zelo dobro se borijo Madžarska, Bolgarija, Belgija. Precejšen porast je v Veliki Britaniji, Irski, na Malti, v Norveški, Nizozemski in Latviji.
V Sloveniji se centri za anketiranje borijo s številom potrjenih primerov. "Resnično skušamo poklicati vsakogar, vendar pri večjem številu pozitivnih kličemo po prioritetah. Najprej kličemo starejše, zato prosim za razumevanje vse, ki klic epidemiologa dobite kasneje," je dejala. Od 21. decembra, ko so začeli enakovredno testiranje s hitrimi testi, se deleži spreminjajo. "Regijsko ni bistvenih sprememb. Primerjava s sliko iz 20. 12. pred prazniki kaže, da je nekaj regij izboljšalo svojo pozicijo in da se je povprečje Slovenije rahlo dvignilo, kar pomeni, da regije, ki so nad povprečjem, beležijo malo večji odstotek na 100.000 prebivalcev."
Število primerov med oskrbovanci domov za starejše se po njenih besedah zmanjšuje, viša pa se število med drugim prebivalstvom. Narašča zlasti delež med mlajšimi, torej med starimi od 25 do 34 let, nekaj manj pa med tistimi, ki so stari od 45 do 54 let. Povečan delež okužb med mlajšimi skupaj z anketiranjem okuženih kaže, da so najbolj verjeten vzrok za višje število novih okužb zasebna druženja in družinska srečanja v času praznikov, je še dejala.
Kot je napovedala, še nekaj dni pričakujejo dodaten vzpon števila okuženih. Na vprašanje, ali na NIJZ zaradi tega načrtujejo kakršnekoli dodatne ukrepe, pa je odgovorila, da za zdaj nimajo dodatnih priporočil, vztrajajo pa pri nujnosti že dolgo znanih priporočil, kot sta držanje primerne razdalje in izogibanje nepotrebnim druženjem. "Če bi to vsi spoštovali, bi moralo zadoščati za zajezitev širjenja okužbe," je dodala.
Slovenija prejela že več kot 33.000 odmerkov cepiva
Nacionalna koordinatorica programa cepljenja iz NIJZ Marta Grgič Vitek pa je povedala, da se je v Sloveniji cepljenje proti covidu-19 začelo pred desetimi dnevi, do zdaj pa smo prejeli 33.150 odmerkov. Trenutno se izvaja cepljenje zdravstvenih delavcev. 11. januarja bo prispelo dodatnih 16.000 odmerkov, ki bodo namenjeni zdravstvenim delavcem in starejšim od 80 let, ki ne bivajo v DSO in se lahko pridejo cepit v zdravstvene domove. O interesu za cepljenje morajo obvestiti svojega osebnega zdravnika.
Cepivo bomo nato prejemali vsak ponedeljek, za zdaj je naročeno do konca marca. Za starostniki bodo prišli na vrsto kronični bolniki, nato pa nujne službe. NIJZ je do zdaj sicer prejel tri prijave neželenih učinkov po cepljenju.
Stanje v UKC Maribor
Število vseh hospitaliziranih covidnih bolnikov v UKC Maribor je včeraj znašalo 165. Od tega je na intenzivnem zdravljenju 50 pacientov. V torek je umrlo šest bolnikov, skupno število vseh do sedaj odpuščenih covidnih bolnikov pa se je povzpelo že do številke 1067. Zaradi karanten, morebitnih stikov, okužb ali varstva otrok je bilo včeraj odsotnih 176 zaposlenih, od tega 36 zdravnikov in 77 delavcev zdravstvene nege. Med 176 odsotnimi gre za 102 primera varstva otrok (šola na daljavo), so sporočili.
Porast okužb na severnem Primorskem
V goriški statistični regiji je bilo včeraj potrjenih 131 novih primerov okužb, največ, 25, v mestni občini Nova Gorica, v občini Ajdovščina pa 23, je sporočil tamkajšnji štab civilne zaščite.
Največ aktivno okuženih je trenutno v občini Ajdovščina, kar 241, tudi 14-dnevna pojavnost je zdaj tu najvišja (1241). V mestni občini Nova Gorica je 208 okuženih. Glede na 14-dnevno pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev je za Ajdovsko pri vrhu občina Vipava (1087). Najmanj aktivno okuženih na severnem Primorskem je trenutno v občini Cerkno, in sicer 17, v Kobaridu jih je 18, so še sporočili.
"Na severnem Primorskem se številke na novo potrjenih okužb še naprej višajo. Skupno je bilo doslej pozitivnih 4926 ljudi iz 13 občin," so zapisali v Regijskem štabu CZ za Severno Primorsko.
Tudi v bolnišnici dr. Franca Derganca je več bolnikov s covidom-19 kot prejšnje dni.
"Testiranje s hitrimi antigenskimi testi bo za občane na voljo tudi v četrtek, in sicer v Novi Gorici, Ajdovščini in Idriji. V Tolminu pa znova v petek dopoldan," še sporoča tamkajšnja civilna zaščita.
Okužba v poslanski skupini SD
Iz Poslanske skupine Socialnih demokratov pa so danes sporočili, da je z novim koronavirusom okužen tudi poslanec Soniboj Knežak. "Poslanec ob tem upošteva vsa navodila in priporočila NIJZ," so zapisali. V samoizolaciji pa zaradi tega po njihovih navedbah ni nihče iz poslanske skupine, saj ni bil Knežak z nikomer v stiku.
Knežak ni prvi med poslanci z okužbo, potrdili so jo namreč že pri več poslancih iz različnih poslanskih skupin. Se pa doslej okužba med poslanci ni dodatno razširila. Spremenjen poslovnik DZ omogoča tudi zasedanje parlamenta na daljavo, do zdaj so možnost prisostvovanja seji na daljavo izkoristili posamezni poslanci.
KOMENTARJI (1297)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.