
Skupno število hospitaliziranih s potrjeno okužbo je 929. Od teh jih je na navadnih oddelkih 390 s covidom-19, 19 pa na intenzivnih oddelkih.
Po podatkih vlade je v ponedeljek umrlo 12 oseb s potrjeno koronavirusno okužbo.
Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 186.537 primerov aktivnih okužb. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov, ki trenutno znaša 14.737, je v primerjavi s predhodnim dnem višje za 826. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev znaša 8851, kar je 523 več kot dan prej.
Število aktivnih primerov okužb se je sicer v torek v primerjavi s prejšnjim torkom zvišalo za 50.182. V primerjavi s ponedeljkom pa se je število aktivnih okužb dvignilo za 11.033.
Na visoko število potrjenih primerov je vplival tudi spremenjen protokol testiranja, po katerem je za potrditev okužbe s koronavirusom od torka dovolj pozitiven hitri antigenski test. Vodja strokovne skupine za covid-19 Mateja Logar je za TV Slovenija pojasnila, da je torkova številka pravzaprav seštevek dveh dni. Doslej, ko je bilo treba vse pozitivne hitre antigenske teste potrditi s PCR-testi, so se ti običajno vnesli naslednji dan. V torek pa so vsi hitri pozitivni hitri antigenski testi avtomatično pristali v sistemu. Poleg tega je treba k temu prišteti še nekaj PCR-testov, ki so bil v prejšnjih dneh poslani na analizo v Nemčijo. Tako po njenih besedah "ne gre za to, da bi bilo res toliko več okužb kot dan pred tem".
Kot je povedala, je glede na spremenjeno metodologijo morda nekoliko težje ocenjevati, ali smo vrh epidemije v resnici dosegli ali se mu bližamo. Vsekakor pa so v tem trenutku številke še vedno zelo visoke. "Vsi upamo, da je vrh v resnici dosežen in bomo v nekaj dneh prišli do te faze, ko se bo začelo število primerov v splošni populaciji zmanjševati. Upajmo, da bo to zmanjševanje potekalo čim hitreje," je še dodala.
"Gledano relativno je pritisk na bolnišnice manjši. V bolnišnice prihaja približno en odstotek tistih, ki so pozitivni, medtem ko smo prej govorili o treh ali celo štirih odstotkih," je navedla Logarjeva. A kot je opozorila, pri absolutnih številkah 10.000 primerov dnevno odstotek pomeni približno sto oseb; če je bilo prejšnji teden v bolnišnice sprejeti 90 covidnih bolnikov, jih je bilo ta torek 150, kar je še vedno veliko število in izrazit porast.
Logarjeva tako napoveduje, da se bo pritisk na bolnišnice v naslednjih tednih prav gotovo stopnjeval. Je pa tokrat tudi veliko bolnikov, ki prihajajo v bolnišnice s covidom-19, torej ne zaradi covida-19, ampak zaradi poslabšanja svojih osnovnih bolezni, ali pa pridejo v bolnišnico zaradi poškodbe, dodatno pa jih potrdijo še koronavirusno okužbo.

Glede opuščanja omejitvenih ukrepov, za katerega se odločajo nekatere evropske države, Logarjeva pravi, da imajo te države bistveno boljšo precepljenost, kot je v Sloveniji, pri čemer je izpostavila Dansko in Veliko Britanijo, kjer je po njenih navedbah precepljenost predvsem skupin, pri katerih obstaja veliko tveganje, da bodo potrebovale bolnišnično zdravljenje, čez 90-odstotna.
V Sloveniji smo po besedah Logarjeve v bistveno drugačni situaciji. "Vsekakor pa se tudi pri nas pogovarjamo o sproščanju ukrepov. Počakati moramo seveda na to, da se epidemija začne umirjati, potem pa bomo na vsak način določili tiste dejavnosti in panoge, pri katerih je tveganje, da bi prišlo zaradi sproščanja ukrepov do poslabšanja epidemije, najmanjše," je dejala.
Po podatkih vlade je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 1.261.090 ljudi, kar predstavlja 60 odstotkov populacije. Z vsemi odmerki je cepljenih 1.210.847 ljudi, kar je 57 odstotkov prebivalstva.
Med starejšimi od 18 let je s prvim odmerkom cepljenih 70 odstotkov prebivalstva, z vsemi odmerki pa 68 odstotkov. S prvim odmerkom je cepljenih 80 odstotkov starejših od 50 let, z vsemi pa 78 odstotkov.
Poživitveni odmerek je po aktualnih podatkih prejelo 592.714 ljudi.
Od torka je začel veljati nov protokol testiranja na okužbo z novim koronavirusom. Odslej se pozitivnih hitrih antigenskih testov ne potrjuje več dodatno s PCR-testiranjem. V primeru pozitivnega rezultata na hitrem testiranju pri pooblaščenem izvajalcu oseba prejme slovensko digitalno potrdilo o prebolevnosti, ki pa za zdaj velja le pri nas.
KOMENTARJI (1072)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.