Pristojni so v Sloveniji v torek izvedli 4812 PCR-testiranj na okužbo z novim koronavirusom, pri čemer je bilo pozitivnih 1189 primerov. To predstavlja 24,7-odstotka vseh opravljenih testov, kar je precej več kot dan pred tem, ko je bil ta delež 14,5-odstoten. Opravljenih je bilo tudi 29.361 hitrih antigenskih testov (HAT), ki pa jih še dodatno preverjajo z zanesljivejšimi PCR-testi in število pozitivnih tako ni znano.
Umrli so trije bolniki s covidom-19.
V državi imamo trenutno 13.271 aktivnih primerov okužbe. Povprečje novih primerov v zadnjih sedmih dneh po podatkih Covid-19 Sledilnika znaša 895,4, vlad pa je medtem objavila, da je sedemdnevno povprečje potrjenih okužb 889, kar je nižje kot dan prej, ko je znašalo 943.
Kot je na vladni novinarski konferenci o aktualnem stanju v zvezi z epidemijo bolezni covid-19 pojasnila vladna govorka Maja Bratuša, uradni epidemiološki podatki kažejo, da 14-dnevna incidenca oziroma pojavnost okužb na ravni države še vedno ostaja visoka – znaša 629,2. Najvišja je v goriški, savinjski in koroški regiji. Sedemdnevno število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev je sicer najvišje v goriški regiji.
Bolnišnično zdravljenje zaradi covida-19 potrebuje 581 bolnikov, 131 se jih zdravi na intenzivni negi. Včeraj je bilo v bolnišnice na novo sprejetih 71 oseb, v domačo oskrbo pa so jih odpustili 60, je razmere glede hospitalizacij navedla Bratuša, ki je vodila današnjo vladno novinarsko konferenco. V primerjavi z dnevom prej je tako hospitaliziranih osem bolnikov s covidom-19 več, eden manj pa je na oddelkih intenzivne nege.
V UKC Maribor je hospitaliziranih 112 covidnih bolnikov, od tega jih 28 potrebuje intenzivno nego.
Iz Splošne bolnišnice (SB) Celje so medtem javili, da zdravijo 76 bolnikov s covidom-19. 15 jih potrebuje intenzivno terapijo, pet pa so jih v zadnjem dnevu odpustili v domačo oskrbo. Doslej je v celjski bolnišnici umrlo 415 covidnih bolnikov. "Pazite nase, držite se ukrepov in skupaj nam bo uspelo," so dodali.
V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec bodo predvidoma do konca aprila zaključili z deli v 3. nadstropju starega kirurškega bloka, kjer prostore urejajo za sprejem do 50 bolnikov s covidom-19, ki ne potrebujejo intenzivne terapije. Trenutno imajo te bolnike na internem oddelku. Tam je danes 15 bolnikov s covidom-19, še dva sta na intenzivni terapiji.
Na današnji redni vladni novinarski konferenci o aktualnem stanju glede covida-19 je sodeloval minister za zdravje Janez Poklukar. Uvodoma je izpostavil, da danes obeležujemo svetovni dan zdravja, ki tudi letos mineva luči novega koronavirusa. Ob tem se je zahvalil vsem zdravstvenim delavcem.
Na vprašanje, zakaj Slovenija (še) nima enotnega seznama zainteresiranih za cepljenje, ko pa smo vedeli, da prihajajo nove pošiljke cepiv, je minister dejal, da so v strategiji cepljenja posebej uvrstili najvišje na lestvici tudi vse kronične bolnike. Po njegovih besedah zato ne more biti univerzalnega seznama, ker je presoja, kdo je prioritetno upravičen do cepljenja, odvisna tudi od osebnega zdravnika, ki pozna posameznega bolnika.
Pripravlja pa se tudi posebna cepilna aplikacija, je zagotovil, "s katero želimo narediti proces cepljenja transparenten in učinkovit". Povezana pa bo tudi s sistemom eRCO. Naknadno pa je še dejal, da pripravljajo več aplikacij, prva bo zaživela po 15. aprilu, vzpostavitev tiste, ki bo celostno pokrivala cepljenje, pa načrtujejo do konca meseca.
Kar se tiče uporabe cepiva AstraZenece, Poklukar pravi, da bo Slovenija sledila priporočilom Evropske agencije za zdravila (EMA). "Danes zvečer imamo ministri za zdravje sestanek na to temo," je dejal. Vse 'izsledke' oziroma predloge pa bo nato podal domači strokovni skupini.
Kar se tiče vračanja otrok v šole po 11. aprilu, v teh dneh - tako zdravstveni minister - pripravljajo vse za uporabo hitrih testov, ki omogočajo samotestiranje učencev. "Sledimo vzoru držav, ki so te teste že uvedle," je zatrdil, ob tem pa naštel Avstrijo, Češko, Anglijo ... Po njegovih besedah pri tem sodelujejo tudi z ministrstvom za šolstvo. Šole pa naj bi danes sporočile morebiten interes za tovrstno testiranje. "Če bo potekalo vse tako kot mora, je v petek planiran sestanek z ravnatelji srednjih šol, kasneje pa še osnovnih." Kakšen je doprinos takšnega testiranja, pravi, da je dobrobit v vsakem izločenem pozitivnem oziroma zmanjšanju okužb. "Cilj je na ta način ohraniti odprte šole naslednjih 11 tednov."
Na vprašanje, kako danes poteka cepljenje s cepivom AstraZenece, ter ali drži, da je to prekinjeno, pa je Poklukar odgovoril, da se cepljenje nadaljuje. "Dejstvo je, da ta trenutek ni nobenih odločitev ali zavez, da se s tem cepivom ne bi cepili." Kar se tiče neenakosti oziroma (ne)dostopnosti cepiva za vse zainteresirane, predvsem v luči pogojev za prečkanje meja, pa je dejal, da se obetajo večje pošiljke cepiv.
Kaj pa bo pomenilo, če EMA zavrne nadaljnje cepljenje z AstraZeneco – predvsem za tiste, ki so že prejeli prvi odmerek? "Tukaj gre za strokovna vprašanja in sledili bomo odločitvam in priporočilom EME in naše strokovne skupine," je povedal minister. Ob tem je dodal, da se 12 tednov od prvega odmerka za prve cepljenje s tem cepivom sicer izteče konec aprila, ter da ne more prejudicirati, kako se bo EMA odločila.
V Sloveniji ob cepljenju z AstraZeneco (zaenkrat) še ni bilo primera eventuelnih krvnih strdkov. "Verjamem, da če bomo upoštevali navodila stroke, tega tudi ne bo." Kar se tiče (ne)možnosti izbire cepiv, pa je povedal, da je v tem trenutku večji izziv sama dostopnost cepiv. Po besedah ministra Poklukarja je tako pomembno, "da si prijavljen na cepljenje".
Zanimanje za samotestiranje zaenkrat izrazila okoli petina dijakov in učencev zadnjega triletja
Po prvih poizvedovanjih ministrstva za izobraževanje je zanimanje za samotestiranje na koronavirus izrazilo okoli 22 odstotkov učencev zadnjega triletja osnovnih šol in okoli 18,5 odstotka dijakov. Na ministrstvu ob tem pravijo, da ne gre še za dokončno opredeljevanje za samotestiranje, ki bi ga sicer dijaki in učenci prostovoljno izvajali doma.
V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) prostovoljno samotestiranje učencev in dijakov podpirajo, saj da bi lahko prispevalo k zmanjševanju prenosa okužb, nasprotujejo pa temu, da bi bila njegova izvedba prenesena na šole oziroma učitelje. Ti namreč za jemanje brisov niso usposobljeni, prav tako odvzemanje brisov ni obveznost, ki bi bila zapisana v sklenjenih pogodbah o zaposlitvi, so opozorili v sporočilu za javnost.
OZS pred novim odločanjem o ukrepih s pismom ministru za zdravje
Na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) so pred ponovnim odločanjem vlade o nadaljnjem zaostrovanju ali sproščanju ukrepov, ki ga je pričakovati v teh dneh, naslovili pismo na ministra za zdravje Janeza Poklukarja. Zapiranje in odpiranje dejavnosti v nedogled ni rešitev, so zapisali.
"Virus je med nami že več kot leto dni. Zapiranje in odpiranje dejavnosti v nedogled po našem prepričanju ni rešitev. Moramo se naučiti živeti in delati z virusom ter se ob tem ustrezno zaščititi. Posledica zapiranja je namreč še več dela na črno, s tem pa še več okužb," piše v pismu Poklukarju, pod katerega se je podpisal predsednik OZS Branko Meh.
Kot je opozoril, izkušnje iz prvega in drugega vala kažejo, da se v času zaprtja storitvenih dejavnosti, denimo frizerske, kozmetične, avtoservisne ipd., enormno poveča delo na črno. To pa hkrati pomeni, da se ne spoštujejo ukrepi za preprečevanje širjenja okužb, posledično je tveganje za prenos okužb še večje.
Mali obrtniki in podjetniki so v vedno globljih eksistenčnih stiskah. Nekateri so z odlokom zaprti celo več kot sedem mesecev. Delajo na črno, da lahko preživijo sebe in svoje družine. Kaj je torej bolje - jim pustiti delati pod določenimi pogoji ali jih z ukrepi 'siliti' v delo na črno, se sprašujejo na OZS.
KOMENTARJI (1376)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.