V torek smo potrdili 2217 primerov okužbe z novim koronavirusom, opravljenih je bilo 7515 testiranj. Delež pozitivnih testiranj je bil 29,5-odstoten. V bolnišnicah se zdravi 1192 obolelih, 202 na oddelku za intenzivno nego. Iz bolnišnic je bilo odpuščenih 96 ljudi, je sporočila vlada.
Umrlo je 40 oseb s covidom-19, 32 v bolnišnicah, osem pa v domovih za ostarele.
Skupno je v Sloveniji trenutno aktivno okuženih 20.712 ljudi, 14-dnevna pojavnost pa znaša 988 okužb na 100.000 prebivalcev. Od začetka izbruha epidemije je umrlo 645 oseb s covidom-19.
Da bo v četrtek Pomurje zelo verjetno "prevzelo štafeto najbolj okužene regije od Gorenjske", je napovedal vladni govorec Jelko Kacin. Incidenca v Pomurju je že presegla 1500 okuženih na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh, na Gorenjskem pa je z 2000 padla pod 1600.
"Še kdo dvomi, da zaostritve ukrepov niso nujne? Za zdravje ljudi gre," je ob tem zapisal minister Tomaž Gantar, ki vladi predlaga zaostritev ukrepov in omejitev vseh nenujnih dejavnosti za 14 dni (tudi javni promet, šolanje bi še naprej potekalo na daljavo), s čimer bi se vrnili na stanje, kakršno je bilo spomladi.
Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je tudi na današnji novinarski konferenci dejal, da je trenutna kriza tako zdravstvena kot gospodarska, zato je potrebno pri sprejemanju ukrepov doseči kompromis.
O ukrepih in vseh predlogih, vezanih na zaustavljanje epidemije, bo sicer vlada razpravljala in odločala v četrtek. Predvideva se, da bo podaljšana večina ukrepov, zdravstvena stroka in resorni minister predlagajo tudi dodatno zaostrovanje ukrepov.
"Potrebni bodo dodatni napori, da obvladamo virus, zavarujemo zdravje in življenja ranljivih ter razbremenimo zdravstveni sistem", je pred jutrišnjo sejo vlade ocenil tudi premier Janez Janša. Glede ukrepov so se sicer danes pogovarjali predsedniki koalicijskih strank, a podrobnih informacij o dogovoru uradno ne dajejo.
Reprodukcijsko število se še naprej umirja
Vladni govorec Kacin je sicer na novinarski konferenci glede na trenutno epidemiološko sliko in današnje številke dejal, da so te "absolutno višje kot dan pred tem, a dejansko stanje se od včeraj na danes pravzaprav ni spremenilo". Reprodukcijsko število R se še vedno umirja, je poudaril. Umirja se tudi število dnevnih novih hospitalizacij. Največ sprejemov v bolnišnice smo imeli 3. novembra, od takrat to število pada, je dejal Kacin.
Dodatne postelje, ko so jih čez vikend vzpostavili v UKC Ljubljana, se že postopoma polnijo. V ljubljanskem kliničnem centru trenutno zdravijo 317 bolnikov, od tega 63 na intenzivni negi. V celjski bolnišnici so v torek zdravili 141 bolnikov s covidom-19, od katerih jih je 19 potrebovalo intenzivno nego.
V UKC Maribor je na današnji dan hospitaliziranih 186 bolnikov s covidom-19. Od tega so v primerjavi z dnevom poprej sprejeli dodatne tri bolnike s covidom-19 na intenzivno zdravljenje – skupno število v intenzivni covid terapiji zdaj znaša 44. Skupno število vseh umrlih se je zvišalo za 7 in zdaj znaša 55, skupno število vseh do zdaj odpuščenih bolnikov pa je na omenjeni dan znašalo 260.
Zaradi karantene, tesnega stika, okužbe ali varstva otrok je trenutno z dela odsotnih 247 zaposlenih v UKC Maribor, od tega 45 zdravnikov in 108 delavcev zdravstvene nege. Med 247 odsotnimi gre za 103 primere varstva otrok (šola na daljavo), so sporočili.
V soboški bolnišnici trenutno 147 bolnikov s covidom-19, na današnji dan z dela odsotna 202 zaposlena
Stanje je alarmantno v Splošni bolnišnici Murska Sobota, od koder so že v torek sporočili, da so že nekaj dni zasedene vse zmogljivosti za bolnike s covidom-19. A zahvaljujoč solidarnosti, pomoči in sodelovanju drugih bolnišnic ter drugih odgovornih so do zdaj pokrili vse potrebe bolnikov, je na novinarski konferenci dejal strokovni direktor Splošne bolnišnice Murska Sobota Daniel Grabar.
Trenutno je v soboški bolnišnici 147 bolnikov s covidom-19, 23 jih leži v enoti intenzivne nege. Ob tem zdravijo še približno toliko drugih bolnikov, kar za njih skupaj pomeni približno polno zasedenost zmogljivosti. "Ob dejstvu, da gre pri pacientih s covidom-19 za zahtevno delo in koliko dela je treba vložiti v vsakega od njih, je jasno, da v to vlagamo velike napore," je dejal direktor bolnišnice v regiji, kjer trenutno število okužb raste najbolj hitro.
V soboški bolnišnici so v drugem jesenskem valu do zdaj sprejeli 295 pozitivnih pacientov iz praktično celotne severovzhodne Slovenije, na začetku so imeli skoraj četrtino vseh bolnikov tudi iz preostalih delov države. V zadnjih tednih ne uspejo sprejeti nikogar več, pač pa nasprotno, je dejal Grabar, hvaležni so vsem, ki so pripravljeni sprejeti njihove bolnike.
Ko so o tem prejšnji teden obvestili koordinatorja in druge bolnišnice, so takoj prejeli ponudbe, koliko njihovih pacientov lahko sprejmejo v drugih zavodih, pri čemer je posebej izpostavil Novo mesto, pa tudi obe sosednji bolnišnici v Mariboru in na Ptuju.
"Številke niso visoke, a pomembne za vsakega pacienta, ki smo mu uspeli zagotoviti ustrezno obravnavo," je dejal Grabar. Dodal je, da so v zadnjih desetih dneh drugam premestili 18 bolnikov, med njimi v torek tudi 21-letno bolnico z nekaj spremljajočimi boleznimi, ki je nujno potrebovala zdravljenje v UKC Ljubljana.
Za intenzivno zdravljenje so sprva imeli na voljo skupaj 15 postelj, zdaj imajo pri njih že 23 pacientov samo z okužbo s covidom-19, ob tem pa še osem drugih bolnikov. Pripravljenih je še nekaj postelj za intenzivno terapijo, ki bi jih lahko kadarkoli začeli uporabljati.
Med zaposlenimi se je od začetka jesenskega dela epidemije v Murski Soboti okužilo 116 ljudi, pri čemer se jih je nekaj več kot 30 že vrnilo na delo, zaradi okužbe ali tesnega stika z okuženimi pa jih doma ostaja še 80. Ob teh je na bolniških dopustih zaradi drugih težav še 130 sodelavcev, tako da sta na današnji dan odsotna 202 zaposlena.
Kot je povedal, je bil odziv na njihov poziv drugim zdravstvenim delavcem v regiji za pomoč soliden, tako da jim trenutno pomaga 12 kolegic iz zdravstvene nege, ki sicer pri njih niso zaposlene. "Številka ni visoka, a vsak posameznik nam veliko pomeni, še posebej, ker so nekateri med njimi tudi usposobljeni za delo v intenzivni terapiji," je dodal.
Težave v DSO
Medtem vse bolj skrbi hitro naraščanje okužb v DSO. "Včeraj je bilo takih 229, ob tem pa še dodatnih 65 okuženih med zaposlenimi, kar skupaj znese skoraj 300 okužb v enem dnevu," pravi Kacin.
"Trenutno je od 19.000 stanovalcev domov za starejše, aktivno okuženih 1551 stanovalcev, okuženih je tudi 718 zaposlenih," pravi pristojni minister Janez Cigler Kralj, ki je na popoldanski tiskovni konferenci izrazil tudi sožalje vsem svojcem umrlih. Viša se namreč število smrti med stanovalci domov za starejše. "Covid-19 je resno stanje. Iz tega lahko potegnemo nauk, da lahko sami največ naredimo s spoštovanjem ukrepov," je še dejal minister.
V številnih DSO sicer še naprej vlada kadrovska stiska. Minister zagotavlja, da na tem področju pospešeno delajo. V zadnjih dveh mesecih se je z dodatnimi kadri okrepilo 77 izvajalcev, in sicer se je na novo zaposlilo 118 ljudi, 114 se jih je vključilo prek javnih del, angažirali so upokojence in študente - slednji so opravili skoraj 30.000 ur. So pa še naprej težave z nezanimanjem za tovrstno delo.
Na Goriškem ob skoku okužb v domovih za starejše našli možnosti za dodatne rdeče cone
Na Severnem Primorskem se po vnovičnih testiranjih v domovih za starejših zvišuje število okuženih. Najhuje je v obeh enotah Doma upokojencev Nova Gorica, v Podsabotinu in Novi Gorici, z več kot 80 okužbami med stanovalci. Zato je novogoriška občina poiskala primerne lokacije, kjer bi v primeru večjih potreb lahko vzpostavila rdečo cono.
Kot je danes povedal novogoriški župan Klemen Miklavič, bi lahko to uredili v šolskih telovadnicah v Novi Gorici in Dornberku, kjer je na voljo tudi talno gretje in so zato najprimernejše za ta namen.
KOMENTARJI (2604)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.