Omenjeni zakon med drugim daje pravno podlago za uporabo covidnega potrdila, ki vsebuje podatke o tem, ali je oseba bila cepljena oziroma je prebolela covid-19. Pobudniki referenduma menijo, da je zakon diskriminatoren in da covidno potrdilo, ki je od septembra potrebno za dostop do restavracij in drugih zaprtih javnih prostorov in dejavnosti, ustvarja sistem "apartheida". "Ta zakon je diskriminatoren. Ustvaril bo družbo dveh hitrosti," je pred glasovanjem dejala Agnes Aedo, tiskovna predstavnica skupine "Prijatelji ustave", ki je sprožila referendum.

To je bilo sicer že drugo glasovanje o odzivu švicarske vlade na pandemijo v manj kot šestih mesecih. Junija je 60 odstotkov volivcev odobrilo podaljšanje nacionalnih ukrepov. Referendumsko kampanjo so sicer zaznamovale napetosti in sovražno vzdušje.
V Švici je tako kot drugod v Evropi v minulih mesecih narasla jeza med državljani zaradi uvedenih omejitev za zajezitev novega koronavirusa in pritiska za cepljenje. Današnji referendum je potekal tudi v senci širjenja nove različice omikron, ki jo je Svetovna zdravstvena organizacija označila za skrb vzbujajočo.
KOMENTARJI (669)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.