Kot je na novinarski konferenci uvodoma povedal minister za zdravje Janez Poklukar, je danes praznik, saj v Sloveniji uvajamo t. i. evropsko covidno potrdilo. Funkcija bo začela delovati danes zvečer, strokovna ekipa pa bo zadevo spremljala in skušala zaznati morebitne napake, da jih bodo lahko tudi pravočasno odpravili. Sistem bo sicer v celoti zaživel v naslednjih dneh. "Vesel sem, da so države članice EU zmogle napor in uvedle enotno potrdilo, ki bo vsem olajšalo gibanje in potovanje," je dodal.
Evropsko covidno potrdilo je enotno in brezplačno, vsi prebivalci, ki so imetniki digitalnega potrdila oz. mobilne identitete smsPASS, pa ga lahko pridobijo na portalu zVem. Kot je pojasnil Poklukar, se mora posameznik najprej prijaviti v sistem zVem, nato pa bodo njegovi dokumenti EU DCP vidni na vrhu na vstopni strani. Potrdilo se odpre v novem oknu, prenesemo pa ga lahko s klikom na gumb "prenesi" in ga shranimo na svoj računalnik ali napravo.
"QR-koda zagotavlja, da potrdilo ni ponarejeno in je popolno. Ko boste potovali, tako ne boste v skrbeh, ali je z dokumentom kaj narobe, ali bo kdo vanj podvomil," je pojasnil minister. Po njegovih napovedih bo policija na meji v naslednjih dneh že začela uporabljati posebne čitalce za preverjanje potrdil.
Julija bodo objavili tudi mobilno aplikacijo, s katero bodo uporabniki lahko dostopali v sistem zVem in "digitalno potrdilo nosili s seboj v telefonu", je še napovedal minister.
Na ministrstvu so se tudi z vsemi izvajalci cepljenja in testiranja dogovorili, da bodo na lokacijah cepljenja oz. testiranja najkasneje od 1. julija omogočili pridobitev digitalnega covidnega potrdila. Prav tako bo potrdilo o prebolelosti oz. cepljenju mogoče natisniti v večini lekarn, in sicer za največ dva evra.
Minister je ob tem opozoril, da digitalno covidno potrdilo še ne pomeni prostega vstopa v vse države EU, saj omejitve vstopa v državo še vedno določa vsaka država članica samostojno.
Dodal je, da bodo predvidoma 30. junija po pošti potrdilo poslali vsem osebam, ki so bile polno cepljene. "Na ta način omogočamo vsem prebivalcem, ki so bili cepljeni, brezplačno pridobitev covidnega potrdila," je dejal.
Spregovoril je tudi o cepljenju in dejal, da morajo gospodarstvo, šolstvo, zdravstvo in civilna družba stopiti skupaj. "Gre za največji vseslovenski projekt po osamosvojitvi – doseči čim večjo precepljenost prebivalstva," je dejal in dodal, da zato po Sloveniji uvajajo tudi mobilne cepilne enote. Napovedal je, da bodo prihodnji teden na voljo tudi nove mobilne enote, med drugim v Beltincih, Gornjih Petrovcih, Mozirju, Gornjem Gradu, Ljubnem in Trnovski vasi. "O vseh mobilnih enotah bomo obveščali sproti," je dodal.
"Stopimo skupaj in se cepimo," je še enkrat poudaril.
Vsak dan v zadnjem tednu imamo manj okuženih, prišli smo do okoli 1000 okuženih v zadnjih 14 dneh, je dejal direktor NIJZ Milan Krek. "Pričakujemo, da bo epidemija v naslednjih dneh še popuščala, s tem pa bomo zaključili ta val epidemije," je dejal.
Pojasnil je, da bi bil tretji val bistveno hujši, če se prebivalstvo ne bi cepilo. Svoje trditve je podkrepil s podatki. "Padanje števila novookuženih ni naključje, pač pa rezultat velikih naporov, da se je populacija cepila, in upoštevanja pravil, ki so nas ščitila pred okužbo," je dejal in dodal: "Jasno – več ko bomo imeli cepljenih, manj bomo imeli okuženih."
Pomembnost cepljenja je prikazal tudi s podatki o umrljivosti v domovih za ostarele, saj smo z zelo visoke umrljivosti prišli na skoraj nič smrti. "Cepljenje je zelo lahko dostopno. Cepiva imamo dovolj. Lahko tudi izbirate, katero boste dobili," je dejal in poudaril, da želijo precepiti predvsem populacijo, starejšo od 50 let, kar bi močno pomagalo tudi pri omejevanju posledic četrtega vala, ki ga pričakujejo jeseni. "Rad bi opozoril, da so tudi zaščitni ukrepi še vedno nujni," je še dejal.
V primerjavi z ostalimi državami Slovenija ni imela tako ostrih ukrepov, je dejal Krek in dodal, da so v Italiji policijsko uro ukinili šele nedavno. "Številne evropske države so imele bistveno ostrejše ukrepe, tudi na področju svobode gibanja," je še dejal in dodal, da smo imeli med okoliškimi državami nizko smrtnost.
V Sloveniji doslej 18 primerov indijske različice novega koronavirusa
Število potrjenih primerov delta različice novega koronavirusa, ki so jo najprej potrdili v Indiji, je v Sloveniji v tem tednu doseglo 18. Slovenija se trenutno uvršča med države, kjer je razširjenost te različice zelo nizka, a skrb vzbuja dejstvo, da precej primerov ni povezanih s potovanji, pravi direktorica NLZOH Tjaša Žohar Čretnik.
Ob zmanjševanju števila opravljenih PCR testov povečujejo delež pozitivnih vzorcev, pri katerih ugotavljajo različico virusa. V tem tednu je vključenih 20 odstotkov pozitivnih vzorcev, v naslednjem tednu bodo vključili vse vzorce, ki so bili na PCR testiranjih pozitivni, je na današnji novinarski konferenci o aktualnem stanju glede covida-19 napovedala direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH).
Po besedah Žohar Čretnikove se želijo namreč prepričati, da dobivajo realno sliko, ko gre za širjenje različice delta, ki vzbuja skrb po svetu. Kot je dodala, pa preliminarni rezultati testiranja, ki ga opravljajo v laboratorijih, kažejo, da utegnejo v naslednjem tednu poročati o dvakrat večjem številu primerov te različice.
Ta ni prisotna le v Indiji, o sekvencah te različice so poročali iz več kot 75 držav, največ iz Velike Britanije, kjer v zadnjem tednu beležijo 60.000 primerov okužb s to različico. Večina primerov je med prebivalci, ki niso bili cepljeni proti covidu-19 oz. so prejeli le eno dozo cepiva. Pri polno cepljenih prebivalcih pa beležijo le 0,05-odstotni delež okužb, je navedla Žohar Čretnikova.
Med bolj prizadetimi državami s to različico je po njenih besedah tudi Rusija, kjer delta različica med sekvenciranimi vzorci predstavlja 36 odstotkov, na drugem mestu pa je Velika Britanija s 34 odstotki.
Po oceni Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je delta različica 40 do 60 odstotkov bolj prenosljiva kot angleška različica virusa oziroma različica alfa, kot je poimenovana po novi nomenklaturi Svetovne zdravstvene organizacije, ki jo je ta uvedla, da bi se izognili stigmatizaciji držav, je pojasnila.
Kot je dodala, je ECDC ocenil tudi, da uspe različica, ko je dobrih 50 odstotkov bolj prenosljiva od prejšnjih, izpodriniti staro različico v dobrih 70 dneh. Ocena ECDC tudi je tudi, da bi delta različica lahko v začetku avgustu predstavljala 70 odstotkov vseh novih okužb v Evropi, konec avgusta pa že 90 odstotkov, je navedla Žohar Čretnikova.
V Sloveniji sicer že nekaj tednov močno prevladuje različica alfa. Vsega skupaj pa so doslej zaznali 57 različic virusa. T. i. različice delta plus v Sloveniji še niso zabeležili. Žohar Čretnikova pa je pojasnila, da ne gre za popolnoma novo različico, saj so jo v Veliki Britaniji zaznali že v aprilu. Novo pa je, da je Indija to različico razglasila kot tisto, ki vzbuja posebno skrb.
Slovenija bo BiH donirala 48.000 odmerkov cepiva AstraZenece
Vlada je na današnji seji odločila, da bo z namenom humanitarne pomoči ob epidemiji covida-19 Bosni in Hercegovini brezplačno namenila 48.000 odmerkov cepiva AstraZenece. Epidemiološke razmere v BiH niso ugodne, do 13. junija pa je bilo zgolj 7,7 odstotka prebivalcev cepljenih vsaj z enim odmerkom cepiva proti covidu-19, so sporočili po seji vlade.
Donacijo bodo izvedli po sklenitvi pogodbene dokumentacije med Slovenijo, BiH in podjetjem AstraZeneca.
Cepivo bo namenjeno cepljenju najranljivejših skupin prebivalstva in pripadnikov kritične infrastrukture v BiH, saj je cepljenje prav teh skupin prebivalstva ključno za umiritev epidemioloških razmer ter postopno vzpostavitev delovanja vseh sfer družbe, so sporočili.
Dodali so, da z donacijo Slovenija uresničuje zavezanost humanitarni pomoči v času pandemije covida-19, ki je močno prizadela življenje in zdravje ljudi po vsem svetu, vključno z regijo jugovzhodne Evrope, ter ob tem tudi Bosno in Hercegovino.
V sporočilu po seji vlade še izpostavljajo, da stroka opozarja, da se v BIH soočajo s tretjim valom epidemije covida-19, pri čemer je zaskrbljujoča tudi visoka smrtnost obolelih. Zajezitveni ukrepi niso usklajeni na ravni države, množično cepljenje v celotni državi pa se še ni začelo, saj cepiva primanjkuje. Doslej so prebivalce cepili predvsem s cepivi, ki so jih prejeli z donacijami.
Po podatkih portala klix.ba so v zadnjih 24 urah v BiH po 1540 testih potrdili 26 okužb, umrla pa sta dva covidna bolnika.
V sredo potrjenih 43 novih okužb
V sredo so pristojni opravili 2146 PCR-testov in 30.629 hitrih antigenskih testov. S PCR-testiranjem so potrdili 43 novih okužb. Po podatkih NIJZ je v državi trenutno aktivno okuženih 1048 oseb. Covid-19 Sledilnik poroča, da je hospitaliziranih 80 bolnikov s covidom-19, od tega jih 28 potrebuje intenzivno nego. Za posledicami covida-19 v sredo ni umrla nobena oseba.
Sedemdnevno povprečje števila okužb znaša 54, 14-dnevna incidenca pa 49. Predvidoma bo Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) objavil nov zemljevid evropskih držav, na katerem bi se morala Slovenija obarvati zeleno.
S prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 je bilo v Sloveniji do zdaj cepljenih 804.760 ljudi, 608.598 jih je prejelo dva odmerka.
KOMENTARJI (534)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.