Kot je na novinarski konferenci dejal epidemiolog Mario Fafangel, bo virus še naprej krožil, a želijo s cepljenjem preprečiti najhujše. Epidemiološko stanje v državi in drugod po Evropi se slabša, je dejal, a dodal, da je bilo to zaradi jesenskih mesecev, ko se več zadržujemo v notranjosti, tudi pričakovano. "Vendar pa to ne pomeni, da nas ne skrbi."
Skrbi jih predvsem to, da se številni ljudje raje kot k cepljenju nagibajo k prekuževanju. Ob tem opozarja, da bodo odločevalci ob naraščanju okužb posegli po zasilni zavori. "Ta zasilna zavora, če ji damo ime, je lockdown. Vendar pa to ni rešitev. V to odločitev si potisnjen, ko nimaš več drugih možnosti," poudarja.
Kot pravi, trenutna situacija kljub visokemu številu dnevnih okužb ni tako črna, kot je bila lani. "Ko gledamo sliko v bolnišnicah in številke umrlih, je cepljenje naredilo svoje, vendar pa to še ne pomeni, da se lahko vrnemo v take višine," dodaja.
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bilo z enim odmerkom cepljenih 1.185.861 ljudi oz. 56 odstotkov vseh prebivalcev, z vsemi odmerki pa je bilo cepljenih 1.115.773 oz. 53 odstotkov.
Fafangel dodaja, da epidemiologi že od začetka epidemije opozarjajo, da strah pred okužbo, zaradi katere smo bili previdnejši, traja le nekaj časa. "Strah, ki smo ga imeli na začetku, je zdaj izginil. Ostali pa so ukrepi," pravi.
'Cepivo je najbolj varen in učinkovit ukrep'
Na novinarski konferenci je epidemiolog dejal, da ne potrebujemo novih podatkov, temveč le dobro interpretacijo teh, ki jih že imamo. "Podatki nam pravijo, da trenutno rabimo pogoj PCT in cepljenje, ki je najbolj varen ukrep za zaustavitev epidemije, za posameznika in za družbo. Je tudi najbolj učinkovit ukrep glede hospitalizacij in smrti."
Kot je dejal, se zavedajo, razumejo in tudi sprejemajo, da se določen del populacije ne bo želel cepiti: "Zato potrebujemo tudi druge ukrepe, kot je na primer testiranje." To bi moglo biti po njegovem mnenju brezplačno in dostopno vsem.
Epidemiologi tako poleg cepljenja in testiranja svetujejo tudi druge smiselne ukrepe v času epidemije, kot je na primer tudi nošenje zaščitne maske, izogibanje večjim druženjem, ob okužbi pa izolacija in obveščanje stikov. Fafangel je tako pozval, naj si vsi, ki tega še niso naredili, na svoje mobilne telefone naložijo aplikacijo Ostani zdrav.
"Ni ključnih le naslednjih 14 dni. Najkrajša inkubacija covida je dva dni. Če bomo danes ravnali drugače, bomo že čez dva dni videli rezultate," je še dejal in dodal: "Zadeve lahko spremenimo že danes, vendar se moramo za to odločiti. Stopiti moramo skupaj."
Pristojni so v sredo opravili 7315 PCR-testov in 26.385 hitrih antigenskih testov. Ob tem so potrdili 2631 novih okužb s covidom-19, 535 okužb manj kot dan pred tem. Tudi delež pozitivnih testov je bil danes nekoliko nižji in je znašal 36 odstotkov. Dan pred tem je bil delež pozitivnih testov 38,1-odstoten.
Zaradi okužbe z novim koronavirusom je trenutno hospitaliziranih 547 oseb, na intenzivni negi se jih medtem zdravi 131. Umrlo je deset covidnih bolnikov.
Sedemdnevno povprečje tako zdaj znaša 2067, kar je 113 več kot dan prej, število potrjenih primerov na 100 tisoč prebivalcev pa je 1125 oz. 74 več kot v torek. Ob tem je trenutno v Sloveniji 23.748 aktivnih primerov okužbe.
KOMENTARJI (928)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.