V Sloveniji narašča število okuženih s koronavirusom. Kot kažejo številke Vlade RS, smo v sredo v Sloveniji potrdili 68 primerov novega koronavirusa. Opravili so 1713 PCR-testiranj, kar pomeni, da so pozitivni štirje odstotki testov. Umrl je en covidni bolnik. V bolnišnicah je hospitaliziranih 47 bolnikov, na intenzivni negi pa jih je 10. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov je 36.
Vlada je na današnji seji podaljšala ukrepe, ki že veljajo. Prav tako je izdala odlok o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo, s katerim se nekoliko spreminjajo pogoji vstopa v državo. Spremembe bodo začele veljati v soboto, 10. julija, veljale pa bo do vključno srede, 14. julija, je na vladni novinarski konferenci dejala vladna govorka Maja Bratuša.
Sprememb glede vstopa v Slovenijo iz držav na zelenem seznamu ni. Iz oranžnih držav bodo v državo brez napotitve v karanteno lahko vstopali tudi tisti, ki imajo bodisi evropsko digitalno potrdilo bodisi digitalno covid potrdilo tretje države.
Oseba, ki prihaja z območja na rdečem seznamu, lahko vstopi v Slovenijo brez napotitve v karanteno na domu, če predloži potrdilo o prebolevnosti, potrdilo o cepljenju ali potrdilo o cepljenju za prebolevnike. Potrdilo o prebolevnosti in potrdilo o cepljenju se upoštevata tudi, če sta del digitalnega covid potrdila (tako EU ali tretje države). Oseba, ki ne predloži takega dokazila, se napoti v karanteno na domu za 10 dni, je dejala Bratuša.
Kot je na novinarski konferenci pojasnil direktor NIJZ Milan Krek, je delta različica že v veliki meri prisotna v Evropi, največ primerov so potrdili na Portugalskem. Krek ocenjuje, da se bo reprodukcijsko število v prihodnjih dneh še povečalo, skrbi pa ga trend širjenja delte, ki je eksponenten.
Znova je poudaril pomen cepljenja in upoštevanja osnovnih higienskih ukrepov, kot so nošenje maske, umivanje rok in higiena kašlja.
K samozaščitnemu vedenju poziva tudi vse dopustnike v tujini, saj je virus prisoten povsod, poleg tega pa zdravstveno stroko skrbijo vnosi okužbe iz tujine. "Če bomo virus prinašali domov, se bo zgodba iz lanskega leta začela ponavljati. Skrbi nas to, ker se je Evropa zelo odprla, tudi Slovenci veliko potujemo. To je tveganje za širitev virusa, ki smo ga sprejeli. Če se bodo zadeve zaostrovale, bo treba sprejeti ukrepe, ki bodo to tveganje zmanjšali," je opozoril Krek.
Vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar je spomnila, da so se prvi primeri delta seva prvič pojavili v Indiji, nato pa je bila na udaru tudi Velika Britanija. Tam so se, kot pravi Logarjeva, odločili za drugačno strategijo. Z enim odmerkom so cepili veliko število ljudi, drugi odmerek pa je prejelo bistveno manj prebivalcev. Trenutno tam za covidom-19 zbolevajo mlajši, necepljeni, ali pa cepljeni z enim odmerkom.
Delta različica je sicer veliko bolj kužna, se hitreje širi kot alfa, kar pomeni, da se moramo bolj držati ukrepov, je dejala. Pri nas so delta sev večinoma potrdili pri mlajših osebah, potek bolezni pa je blag.
V Veliki Britaniji velikega pritiska na bolnišnice niso beležili, saj je bil odstotek precepljenosti starejših od 50 let velik. Pri nas je drugače, tako Logarjeva, ki opozarja na prenizek delež cepljenih.
KOMENTARJI (1154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.