V sredo so po podatkih Covid-19 Sledilnika v Sloveniji opravili 15.946 testov na okužbo z novim koronavirusom ter pri tem potrdili 1850 okužb. Pri PCR-testih, ki so jih opravili 4958, je bilo pozitivnih 23,1 odstotka, in sicer so z njimi zaznali 1144 okužb. Med 8639 opravljenimi hitrimi testi je bilo pozitivnih 372 ali 4,3 odstotka.
Kot je na novinarski konferenci povedala predstavnica vlade Maja Bratuša, je v sredo umrlo 23 bolnikov s covidom-19. V bolnišnicah se zdravi 1106 pacientov (včeraj 1.144). Na intenzivni negi se zdravi 171 pacientov (eden manj kot včeraj). Na novo je bilo včeraj v bolnišnice sprejetih 76 oseb, odpuščenih pa 91 oseb.
Število zasedenih postelj v Sloveniji znaša 1.106. Povprečje potrjenih primerov pa 1.258. To je več kot včeraj, saj je glede na včeraj objavljene podatke to povprečje znašalo 1.245.
Bratuša je spomnila tudi na nekatere zadnje odločitve vlade. Glede na prilagojen načrt sproščanja protikoronskih ukrepov, ki ga je v začetku meseca določila vlada, so po trenutni epidemiološki sliki v črni fazi goriška, obalno-kraška, jugovzhodna, posavska in zasavska regija.
Doslej je bilo sicer po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) v Sloveniji potrjenih 163.235 okužb z novim koronavirusom, 73.859 pri moških in 84.278 pri ženskah. Število aktivnih primerov je ocenjeno na 17.572.
Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb je 1258, 14-dnevna incidenca na 100.000 prebivalcev pa 830. Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je bilo do vključno srede cepljenih 51.653 oseb, z dvema odmerkoma cepiva 13.319.
Po podatkih Covid-19 Sledilnika je v Sloveniji doslej umrlo 3448 bolnikov s covidom-19.
Vodja vladne svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović je na današnji novinarski konferenci o aktualnem stanju glede covida-19 izpostavila, da je epidemija v Sloveniji še vedno v polnem razmahu, so pa v zadnjih dneh opazna posamezna izboljšanja; manj bolnikov potrebuje bolnišnično zdravljenje, manj covidnih bolnikov je tudi v intenzivnih enotah.
Po besedah Beovićeve se je zmanjšalo število sprejemov iz domov starejših v bolnišnice, kar pripisuje veliki prekuženosti te populacije. "Če smo imeli pred tedni 30 ali 40 premeščenih iz domov za starejše v bolnišnico, jih danes sprejmejo pet, sedem ali morda 10 na dan. Število hospitaliziranih stanovalcev domov se je precej znižalo, s 150 do 170 na dobrih 70 dnevno." Okužbo z novim koronavirusom je namreč prebolela več kot polovica stanovalcev domov za starejše, precej je že cepljenih.
"Po teh podatkih gre sklepati, da je ta del epidemije pod kontrolo. Še vedno pa je veliko pozitivnih testov dnevno, tudi bolj zanesljivih PCR-testov. Zelo verjetno se sedaj teža okuženih premika s starejših na mlajše," je ocenila.
Beovićeva je izpostavila, da se krivulja epidemije v Sloveniji giba nekoliko drugače kot v večini držav EU, kjer so z našim podobnimi ukrepi uspeli vsaj začasno znižati število novih primerov okužb. Kot je dejala, je Slovenija po ocenah mednarodnih inštitucij "na sredini kar se tiče strogosti ukrepov". Beovićeva vzroke za to, da pri nas ukrepi niso tako prijeli kot v drugih državah, vidi v "dogajanju v družbi, ki ga je težko nadzorovati in spreminjati, saj ima vsaka kultura svoje zakonitosti".
Po nekaterih ocenah se je z novim koronavirusom v Sloveniji že okužilo od 500.000 do 600.000 ljudi, kar po besedah Beovićeve pomeni delno oviro za širjenje virusa, ob pogoju, da ljudje upoštevajo ukrepe za preprečevanje širjenja. Glede britanske različice novega koronavirusa, ki so jo že dokazali tudi v vzorcih v Sloveniji, je danes ocenila, da še ne vpliva na potek epidemije pri nas. Spomnila je, da gre za bolj nalezljivo različico in da po nekaterih podatkih lahko povzroča hujšo obliko bolezni.
Dolgoročna rešitev za obvladanje epidemije novega koronavirusa je po mnenju infektologinje le obsežno cepljenje, "do tja pa nas čaka še več tednov spoštovanja ukrepov".
Beovićeva je glede tega vprašanja poudarila, da na strokovni skupini nimajo stališča do vprašanja, ali je smiselno šole zapirati že po tednu dni od njihovega odprtja. "Moja osebna presoja je, da je neprijetno zapirati šole po enem tednu in da je verjetno pametno pogledati, za kakšno situacijo gre v posameznem delu Slovenije," je dejala. Po njenem mnenju pa je pri odločitvi treba upoštevati tudi "pravičnost v družbi".
V sredo so se pojavile informacije, da naj bi bilo med učitelji ene od šol na Koroškem večje število lažno pozitivnih testov na novi koronavirus. Beovićeva je glede tega pojasnila, da se zaradi specifične občutljivosti hitrih antigenskih testov kaj takega lahko zgodi in da je pri večjem številu pozitivnih testov na enem mestu testiranja smiselno rezultate preveriti še z natančnejšimi PCR-testi. Je pa presejanje populacije s hitrimi testi po njenem prepričanju še vedno smiselno, saj tako ugotovijo kar nekaj resnično pozitivnih, ki sicer ne bi vedeli za svojo okuženost.
Odzvala se je tudi na nekatere kritike nacionalnega načrta cepljenja, ki predvideva, da se najprej cepijo najstarejši, šele kasneje pa bodo prišle na vrsto druge skupine, tudi mlajši kronični bolniki z resnimi boleznimi. Kot je pojasnila, ob trenutni količini cepiva na voljo ne bi spreminjali prioritet. Ne gre namreč samo za preprečevanje okužb pri tej populaciji, ampak se tako tudi vpliva na število zasedenih postelj v bolnišnicah.
Na novinarsko vprašanje, kaj meni o spreminjanju omejevalnih ukrepov pri delovanju trgovin, ko so na primer v rdečih regijah lahko odprte otroške trgovine, s prihodnjim tednom bodo trgovine z živili lahko prodajale tudi nogavice in spodnje perilo, je pojasnila, da je to presoja vlade, trgovinske in obrtne zbornice, ne pa strokovne skupine. "Naše splošno stališče je, da več kot je odprtih dejavnosti, večja je nevarnost prenašanja virusa. Katera koli dejavnost se sprošča, se mora na primeren način glede na razmere."
Aplikacijo #OstaniZdrav posodobili tudi za sistem iOS
Aplikacija #OstaniZdrav je posodobljena tudi za operacijski sistem iOS, so sporočili z ministrstva za javno upravo. Ob tem navajajo, da bo Evropska komisija 3. februarja odobrila delovanje interoperabilnosti v aplikaciji. Postopek vključitve traja tri dni, zato na ministrstvu pričakujejo polno delovanje aplikacije najpozneje 8. februarja.
Kot navajajo na ministrstvu, so s posodobitvijo odpravili stanje "neznano tveganje", ki se je pojavilo v prvih 24 urah od namestitve aplikacije. Nizko tveganje je zdaj razdeljeno v dve stopnji. Ozadje se obarva zeleno, če uporabnik ni bil izpostavljen osebi s potrjeno okužbo. Če pa je bil uporabnik v kratkotrajnem stiku s pozitivno osebo oziroma v stiku na večji razdalji, se aplikacija po novem obarva oranžno. Pri opozorilih za večje tveganje ozadje ostaja rdeče, so pa posodobljena priporočila, kako ravnati v primeru večjega tveganja. Dodana je tudi povezava na eUpravo za pridobitev potrdila o karanteni.
Aplikacija natančneje določa stopnjo tveganja, saj lahko uporabnik vnese datum začetka simptomov. Tako se natančneje določi stopnja kužnosti dnevnim ključem. Če tega uporabnik ne stori, se dnevnim ključem dodeli privzeta vrednost (najbolj kužna je bila oseba zadnje tri dni pred vnosom TAN-kode).
V aplikacijo so s posodobitvijo vnesli novejšo različico GAEN sistema za obveščanje, ki omogoča pogostejši izračun in posodabljanje stanja tveganja. To je lahko posodobljeno do šestkrat na dan.
Dodana je povezava na spletni obrazec Nacionalnega inštituta za javno zdravje, kjer lahko uporabnik v primeru potrjene okužbe z novim koronavirusom pridobi TAN-kodo. To bo prejel prek SMS-sporočila. Dodana je povezava na spletno stran gov.si, kjer je objavljena video predstavitev aplikacije v znakovnem jeziku. Poleg tega je na več mestih v aplikaciji dodana telefonska številka klicnega centra za psihološko podporo ob epidemiji covida-19, ki je nenehno na voljo, so sporočili z ministrstva.
S posodobitvijo je bila dodana čezmejna izmenjava ključev - interoperabilnost. Aplikacija #OstaniZdrav si bo izmenjevala oddajne kode z vsemi aplikacijami, ki uporabljajo sistem za obveščanje o izpostavljenosti Googla in Appla. Izmenjava bo potekala tako, da se bo zaledni sistem aplikacije #OstaniZdrav povezoval na evropski centralni strežnik (pod okriljem Evropske komisije), od koder bo pridobival dnevne ključe uporabnikov aplikacij ostalih držav EU in v centralni strežnik pošiljal ključe slovenskih uporabnikov.
Kot navajajo, trenutno poteka zadnja fazi vzpostavitve interoperabilnosti. Uporabniki aplikacije bodo zato v posodobljeni različici že opazili obvestilo o čezmejnem beleženju izpostavljenosti, na seznamu držav pa bo za zdaj samo Slovenija. Ko se bo sistem povezal na evropski strežnik, bo v nastavitvah beleženja izpostavljenosti možno videti vse sodelujoče države, so še dodali.
Pred dnevi so z ministrstva za javno upravo sporočili, da so posodobili omenjeno aplikacijo, namenjeno operacijskemu sistemu Android.
KOMENTARJI (826)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.