Pristojni so opravili tudi 31.328 hitrih antigenskih testov, sedemdnevno povprečje števila potrjenih okužb znaša 955, to je 46 manj kot dan prej. Po oceni NIJZ je v državi trenutno 13.734 aktivnih okužb, kar je devet manj kot dan prej. Delež pozitivnih PCR-testov je bil dva odstotka manjši kot dan prej.
V bolnišnicah danes zdravijo sedem covidnih bolnikov več kot dan prej in tri več na oddelkih za intenzivno nego. Hospitaliziranih je tako 391 oseb, od tega sta 102 na intenzivnem oddelku. Umrle so štiri osebe s covidom-19.
Do sedaj smo v Sloveniji opravili 1.547.447 PCR-testov in 5.946.895 hitrih testov.
Na novinarski konferenci o aktualnem stanju glede covida-19 sta sodelovala vodja oddelka Intenzivne terapije na Infekcijski kliniki UKC Ljubljana Matjaž Jereb in strokovni direktor Pediatrične klinike UKC Ljubljana Marko Pokorn.
Jereb vse, ki se še niso cepili, pozval, naj se odločijo za ta korak
Jereb je uvodoma dejal, da razmere v državi glede covida niso dobre. "Ocene statistikov IJS so v zadnjem tednu nekoliko boljše, vendar daleč od tega, da bi bili lahko brezskrbni," je pojasnil. Vse posameznike, ki niso cepljeni, je pozval k cepljenju, da bi tako zmanjšali pritisk na bolnišnice. "Nobeno od cepiv ni 100-odstotno učinkovito, pa vendarle je treba izpostaviti, da lahko s cepljenjem pomembno vplivamo na verjetnost, ali bo posameznik potreboval bolnišnično obravnavo. Če ste cepljeni, je manjša verjetnost kritične oblike bolezni."
"Število bolnikov, ki potrebujejo obravnavo na oddelkih za intenzivno zdravljenje, iz dneva v dan raste. Konec meseca lahko pričakujemo od 350 do 400 bolnikov, ki bodo potrebovali oskrbo na navadnih posteljah, in od 130 do 140 tistih, ki bodo potrebovali oskrbo na oddelkih za intenzivno zdravljenje."
Po besedah Jereba se v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana na navadnih oddelkih danes zdravi 89 covidnih bolnikov s povprečno starostjo 67 let. Na intenzivnih oddelkih pa bolnišnično zdravljenje nudijo 37 bolnikom, ki so v povprečju stari 60 let. Nižjo povprečno starost bolnikov na intenzivnih oddelkih Jereb pripisuje manjši precepljenosti med mlajšo populacijo.
Najmlajši covidni bolnik na navadnih oddelkih UKC Ljubljana je star 41 let, na intenzivnih oddelkih pa 27 let. Nobeden od njiju ni bil cepljen proti covidu-19, je potrdil Jereb. "Moramo se zavedati, da so naše bolnišnične kapacitete omejene," opozarja Jereb. Kot je pojasnil, so v UKC Ljubljana število bolnišničnih postelj povečali, a potrebujejo tudi kader, ki ga premeščajo z drugih oddelkov UKC. "Bolj kot bo raslo število covidnih bolnikov, bolj bomo omejevali dejavnost na necovidnih oddelkih in večja bo škoda za necovidne bolnike, ki potrebujejo bolnišnično obravnavo," je opomnil Jereb.
Maksimalne zmogljivosti pri zdravljenju covidnih bolnikov v UKC Ljubljana Jereb ocenjuje na približno 350 postelj, od tega 69 intenzivnih. Do toliko je po besedah Jereba v UKC Ljubljana v drugem valu znašalo dnevno število hospitaliziranih. Po njegovih podatkih se v Sloveniji na današnji dan v bolnišnicah zdravi 72 odstotkov necepljenih bolnikov na navadnih oddelkih in 84 odstotkov necepljenih bolnikov na intenzivnih oddelkih. Med cepljenimi pa prevladujejo bolniki s hudo imunsko pomanjkljivostjo, pri katerih pri cepljenju na splošno pričakujejo slab odziv in zaščito, je pojasnil Jereb.
Zaključil je, da se "nikakor ne morem strinjati s tem, da epidemiji pustimo prosto pot". V tem primeru nas čaka slab scenarij, katastrofa, zrušenje sistema, je pojasnil in dodal, da je edini način izhoda iz krize cepljenje. "V javnosti slišimo pozive proti celjenju, proti maskam in proti testiranju. Bojim se, da so za temi pozivi drugi interesi, predvsem pa ne temeljijo na strokovnih argumentih."
Pokorn: 'Otroški oddelki so polni'
Pokorn pa je dejal, da v otroški populaciji prevladujejo virusi, ki prizadenejo dihala. Sedaj, jeseni, so se razmahnili v polni meri, je dodal.
"V sezoni 2019/20 smo imeli hudo epidemijo gripe, ki je zelo prizadela otroško populacijo, in takoj, ko je bilo te epidemije konec, je prišel covid-19. Vsi ukrepi za preprečevanje covida so uspešno preprečevali tudi širjenje drugih virusnih okužb med otroki." Trenutno je situacija podobna kot sredi zime, je pojasnil Pokorn, to pa predvsem na račun tega, "da sta se nam nabrali dve generaciji otrok, ki se z respiratornim virusom sploh še nista srečali."
"Otroški oddelki so polni otrok, tudi na infekcijski so in tudi med otroki imamo okužbe s covidom. Gre za otroke vseh starosti." Med vsemi dokazanimi primeri okužb je starostna skupina od 5 do 14 let druga najpogostejša po številu potrjenih primerov. Povečano kroženje virusa med otroško populacijo se za zdaj ne kaže v povečanju števila otrok z večorganskim vnetnim sindromom. "Ker pa ti primeri navadno sledijo z nekaj tedenskim zamikom, lahko te primere pričakujemo tudi v tem valu."
Cepljenje proti covidu-19 je za otroke, stare 12 let in več, priporočeno, je dodal. Še posebej je priporočeno v luči naraščanja števila okužb med mladostniško populacijo. Smiselno je, da se proti covidu cepijo predvsem tisti otroci, ki imajo kronične bolezni, je zaključil.
KOMENTARJI (1261)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.