V sredo so v Sloveniji po vladnih podatkih ob 6432 PCR testih potrdili 1164 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 18,1-odstoten. V bolnišnicah se zdravi 501 bolnik, kar je eden več kot dan prej, intenzivno terapijo pa jih potrebuje 106, kar je sedem več kot dan prej. Umrli so štirje bolniki s covidom-19.
V sredo so opravili tudi 27.645 hitrih antigenskih testov.
Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb je naraslo na 882, po torkovih podatkih je namreč znašalo 855.
Večina slovenskih regij še vedno ostaja obarvanih oranžno, so se pa na podlagi sredine odločitve vlade koroška, goriška in obalno-kraška statistična regija obarvale rdeče. Posavska regija je tako edina, ki trenutno še izpolnjuje kriterije za rumeno fazo ukrepov.
Kot je dejala Maja Bratuša, ki je vodila vladno novinarsko konferenco o covidu-19, se 14-dnevna pojavnost okužb na ravni države še vedno povečuje in trenutno znaša 544,8. Najvišja pojavnost ostaja v regijah, ki so po novem obarvane rdeče.
Povečuje se tudi sedemdnevno število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev, ki na ravni države znaša 293,8.
Skupaj je bilo sicer v sredo v bolnišnice sprejetih 60 oseb, iz bolnišnic pa je bilo odpuščenih 55 bolnikov. Po besedah Bratuše je še vedno opazen trend povečevanja zasedenosti bolnišničnih postelj, tako na oddelkih navadne nege kot na oddelkih intenzivne terapije. Na navadnih oddelkih se trenutno zdravi 395 bolnikov, kar je sicer nekaj manj kot dan pred tem.
Bratuša je izpostavila tudi podatke o okužbah po posameznih občinah, kjer izstopajo Nova Gorica, kjer so potrdili kar 61 novih okužb, Ajdovščina (15), Šempeter in Vrtojba (13), Sežana (17), Koper (26), Piran (10), Celje (37), Velenje (17), Žalec (18), Domžale (22), Litija (12), Grosuplje (18), Ivančna Gorica (16), Jesenice (19), Kranj (23), Kranjska Gora (12), Radovljica (13), Novo mesto (20), Ljubljana (169) in Maribor (69).
Kot je še dejala Bratuša, bo vlada najkasneje v nedeljo dokončno obravnavala predloge svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje, predsedniku republike Borutu Pahorju pa predlagala, da še pred tem skliče sestanek s predsedniki in vodij poslanskih skupin vseh parlamentarnih strank.
Po besedah ministra za zdravje Janeza Poklukarja pa smo "krepko zakorakali v tretji val in posledično stroka in politika skušamo delati korake za obvladovanje epidemije". Prav tako je povedal, da bodo vsi v sredo sprejeti vladni ukrepi stopili v veljavo z jutrišnjim dnem, dopolnjena strategija cepljenja pa se bo uveljavila s 1. aprilom.
V ponovno rdeči obalno-kraški regiji okužbe razpršene, obolevajo vse starostne skupine
Po le nekaj dneh v oranžnem, se je v rdečo znova obarvala obalno-kraška regija. "Večjih žarišč ne beležimo. Primeri so razpršeni po celotni regiji, obolevajo pa vse starostne strukture," so ob tem pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. V zadnjih treh dneh po številu potrjenih okužb z novim koronavirusom izstopajo občine Koper, Piran in Sežana.
Na vprašanje, kaj vse so razlogi za ponovno povečevanje okužb v obalno-kraški statistični regiji, pa so na NIJZ odgovorili, da "je povečanje števila okužb verjetno posledica manjšega števila okuženih in obolelih ves čas epidemije in s tem tudi nižja prekuženost prebivalstva".
V zimskih mesecih je bilo zaščitne ukrepe nekoliko težje spoštovati, predvsem v družinah z majhnimi in zaprtimi stanovanji, kar je povzročilo večje število obolelih znotraj družin. "Med našo populacijo sedaj kroži tudi angleški sev, ki je bolj kužen in se med ljudmi hitreje širi," so med razlogi za širjenje okužb še dodali na NIJZ.
V Splošni bolnišnici Izola, ki zadnja dva tedna ni sprejemala bolnikov s covidom-19, ampak jih glede na dogovore pošiljajo v Šempeter in Ljubljano, trenutno nimajo nobenega covidnega bolnika, se pa na ponovni sprejem teh bolnikov pripravljajo, je za STA povedal strokovni direktor bolnišnice Dušan Deisinger.
Glede na naraščanje potreb po bolnišničnem zdravljenju bolnikov s covidom-19 bodo namreč v petek ob 8. uri znova odprli covidni oddelek. Ta bo deloval v pritličju bolnišnice, so sporočili iz bolnišnice.
Deisinger je sicer povedal še, da bodo imeli za bolnike s covidom-19 za začetek pripravljenih deset postelj na navadnem oddelku ter dve v intenzivni terapiji. "Bomo videli, kako se bodo razmere odvijale in se bomo po potrebi prilagajali," je dodal. V bolnišnici pa so v sporočilu za javnost navedli še, da bodo bolniki na ostale zdravstvene storitve naročeni sedem dni vnaprej.
Vlada s spremenjeno strategijo cepljenja odgovarja na dogajanje na terenu
Poklukar je naštel ključne spremembe posodobljene strategije cepljenja, ki se začne uveljavljati s 1. aprilom. Med drugim je natančneje določen nabor podatkov o osebah, ki so vključene v sezname cepljenih in jih morajo voditi cepilni centri, spreminjajo so prednostne skupine za cepljenje, med drugim so višje na prioritetni lestvici uvrščeni starejši od 60 let.
S spremenjeno strategijo cepljenja vlada odgovarja na dogajanje na terenu, kjer ponekod poročajo tudi o zaostankih pri cepljenju. Poklukar pravi, da je cepiva dovolj, da do zaostankov ne bi smelo prihajati, tako kažejo tudi preračuni števila odmerkov cepiv na število prebivalcev v posamezni regiji, obljublja pa, da bodo pozorni na morebitna odstopanja.
Slovenija je do konca prejšnjega tedna po ministrovih besedah prejela nekaj čez 350.000 odmerkov cepiv, v aprilu jih je pričakovati še približno 347.000. Ob upoštevanju že cepljenih bi morali tako do konca aprila ali vsaj v prvih dveh tednih maja priti na vrsto za cepljenje vsi v starostni skupini med 60 in 80 let, nekateri bi morali biti v tem času cepljeni že dvakrat, pravi Poklukar.
Spremembe strategije je terjala tudi vse bolj zaostrena epidemiološka situacija v državi; število okužb namreč narašča, povečuje se tudi število hospitaliziranih, bolnišnice pa poročajo tudi, da intenzivno zdravljenje potrebuje tudi več mlajših pacientov.
Slabše stanje bi lahko vodilo v novo zaostrovanje ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Strokovna skupina predlaga tudi zapiranje določenih delov družbe, a Poklukar pred posvetom politike in stroke pri predsedniku republike Borutu Pahorju, ki je predviden za ta konec tedna, ne želi prejudicirati odločitve, ki bo na koncu politična. "Računam, da bomo konstruktivno zavzeli stališče, ki ga bomo na koncu predstavili prebivalcem," je dejal.
Dotaknil se je tudi odlokov, ki jih je v sredo sprejela vlada in ki so po njegovem pomembni za preprečevanje širjenja okužb. Omejitev gibanja v nočnem času po novem od petka velja od 22. do 5. ure, vstop v Slovenijo bo prav tako od petka po novem mogoč le z negativnim izvidom testa PCR, ta test tudi edini velja za prekinitev karantene, dvolastniki ali najemniki zemljišča v obmejnem območju pa za prestop meje ne bodo več potrebovali sedemdnevnega negativnega testa.
Medtem je v obalno-kraški, goriški in koroški regiji, ki so glede na epidemiološko stanje ponovno obarvane v rdeče, ponovno uvedena omejitev gibanja na regijo. Gibanje bo tako dovoljeno med občinami znotraj posamezne regije, prehajanje med rdečimi in drugimi regijami pa je prepovedano v obe smeri. Kljub temu, da so se tri regije obarvale rdeče, pa razen prehajanja drugih omejitev ni, tako ponekod ostajajo odprte tudi terase gostinskih lokalov, saj si želi vlada po Poklukarjevih besedah zasledovati učinke ukrepov, ki jih uvede.
Na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo (IMI) Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani pa so prejšnji teden odkrili angleško različico novega koronavirusa v 24 odstotkih od 570 vzorcev, ki so bili odvzeti v drugem tednu marca in so jim potrdili okužbo z novim koronavirusom. Pri štirih osebah pa so potrdili južnoafriško različico, je na vladni novinarski konferenci povedala direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) Tjaša Žohar Čretnik.
KOMENTARJI (568)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.