Vlada je na današnji dopisni seji izdala odlok o odrejanju in izvajanju ukrepov na mejnih prehodih na zunanji meji, na kontrolnih točkah na notranjih mejah in v notranjosti Slovenije. Osebe, ki jim bo odrejena karantena, bodo od 20. julija lahko v Slovenijo vstopale na kateremkoli mejnem prehodu, za vročanje odločb o karanteni, tudi v notranjosti države, pa bodo odslej skrbeli policisti.
Vlada je sicer ocenila, da se je z ukrepi za zajezitev in obvladovanje epidemije trenutno epidemiološko stanje v Sloveniji ustalilo in je pod nadzorom. Ker trend novih okužb ne napoveduje porasta okužb, ni pa še zaznanega ustreznega padca, se je vlada odločila, da se obstoječe omejitve uporabljajo še naprej. Vlada strokovno utemeljenost ukrepov sicer ugotavlja vsakih sedem dni in ob upoštevanju strokovnih razlogov odloči, da se ti ukrepi uporabljajo še naprej, ali pa ukrepe spremeni oziroma odpravi ter o tem obvesti Državni zbor in javnost.
Tako kot v torek so tudi v sredo v Sloveniji potrdili 19 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 1032 testiranj. Aktivnih primerov imamo 264, kažejo podatki covid sledilnika. Povišalo se je število hospitaliziranih bolnikov, in sicer jih je bilo včeraj 16, danes bolnišnično oskrbo potrebuje 18 bolnikov, ena oseba je na oddelku za intenzivno terapijo. Nihče ni zapustil bolnišnice.
Nove okužbe v obstoječih žariščih, spoštovanje karantene se izboljšuje
Špela Horjak, namestnica vladnega govorca, ki je predstavila ugotovitve Zdravstvenega inšpektorata, je na današnji novinarski konferenci poudarila, da se razmere v zvezi z okužbami umirjajo, saj se ljudje zavedajo pomena izvajanja ukrepov in karantenskih odločb.
Zdravstveni inšpektorat je sporočil, da je bilo v sredo opravljenih 380 od skupno 4527 nadzorov spoštovanja karantenskih odločb. Od tega je bilo 344 oseb takšnih, ki so spoštovale odločbo in so se nahajale na naslovu, ki so ga navedli kot lokacijo za prestajanje karantene. V 16 primerih oseba ni bila prisotna na mestu, ki je bilo določeno za prestajanje karantene, ni pa bilo niti enega primera, ko dostop do zemljišča ne bi bil mogoč.
"V 12 primerih so osebe še vedno navedle napačen oziroma lažen naslov, vendar je spodbuden tudi podatek, da le v enem primeru oseba ni odprla vrat. V sedmih primerih v večstanovanjskih objektih oseb ni bilo moč najti. Tudi ta številka se zmanjšuje," je poudarila Horjakova in dejala, da spoštovanje karantenskih odločb krepi in izboljšuje, država s tem dobiva novo varovalko, da bo poletnem valu število okužb čim hitreje in učinkoviteje znižala.
Inšpektorji so sicer opravili tudi dodatne kontrolne nadzore oseb, ki so bile predhodno že preverjene. Samo v začetku tedna so takšna preverjanja opravili pri 161 osebah. Glede kršitev spoštovanja odrejenih karantenskih odločb je v teku 182 postopkov. Zagrožena globa za kršitev je določena v zakonu o nalezljivih boleznih, ta znaša od 400 do 4000 evrov. Štirim tujim državljanom so bili izdani neposredni plačilni nalogi, vsakemu v višini 400 evrov.
"V teku so tudi postopki glede odgovornih pravnih oseb, teh je 13," je dodala Horjakova.
Pristavila je še, da inšpektorji v skladu z zakonom o inšpekcijskem nadzoru ob prvi ugotovljeni kršitvi vedno najprej odredijo odpravo nepravilnosti. V večini primerov se te odpravijo, zato se kršitelju v skladu z načelom sorazmernosti izreče opozorilo. Ob ponovljenem nadzoru pa se v primeru ponovljene kršitve izreče globa.
Kacin je danes sicer znova poudaril, da epidemiologi poudarjajo, da so še vedno največji viri okužb zabave, slavja, obletnice. Ukrepi karantene in samoizolacije pa so varovalni sistem, ki deluje vse bolj učinkovito in kaže rezultate. "Vsaka oseba, ki je pozitivna, je napotena v samoizolacijo. To je jasno napotilo. Vsi se tega držijo, saj se zavedajo, da so nevarni za svoje najbližje," je izpostavil Kacin in izrazil optimizem nad dosedanjim položajem obvladovanja števila okužb.
Vlada se je sicer danes seznanila tudi z epidemiološkim pregledom in pričakovanimi trendi v primeru varnih držav in je zato dopolnila tako sezname varnih, zelenih držav, kot tudi rumenih in nevarnih oz. rdečih držav. O tem je vlada odločala na dopisni seji.
Včeraj največ okužb v občini Hrastnik
Po podatkih covid sledilnika so največ okužb potrdili v Hrastniku, in sicer šest, dve v Ljubljani in Ajdovščini, po eno okužbo imajo Dravograd, Kranj, Šentjur, Krško, Radenci, Zagorje ob Savi, Brezovica, Cerkvenjak in Ivančna Gorica.
Največ okuženih, sedem, je v starostni skupini od 25 do 34 let, v skupini od 14 do 24 so potrdili dve okužbi, osem jih je starih med 35 in 64 let, dva pa sta starejša od 65 let.
Okoliščine v občini Hrastnik resne, okuženih 23 občanov
Novo žarišče je v zadnjem tednu postala občina Hrastnik. Župan Marko Funkl je že včeraj državo pozval k pomoči, predvsem pri zagotavljanju strokovnih kadrov, ki jih primanjkuje predvsem v domu starejših. Danes je prejel klic ministrstva za zdravje o kadrovski pomoči domu za starejše, ki pa je za zdaj še niso dočakali. "Če tega ne bo, bomo imeli velike težave pri zagotavljanju zdravstvenih delavcev," je opozoril hrastniški župan, ki verjame, da se bo tako kot v primerih Šmarij pri Jelšah, Ljutomera, Metlike in nazadnje Vipave tudi za njih našla primerna dodatna delovna sila.
S svojimi zmogljivostmi so se doslej v glavnem lotili ugotavljanja razmer v domu starejših, danes pa se lotevajo tudi jemanja dodatnih brisov občanov, da tako ugotovijo dejansko stanje v občini. Funkl upa, da se bodo stvari nekoliko le umirile, na srečo po njegovem v domu za zdaj ni kakšne eksponentne rasti.
Kot so danes sporočili iz občine, so prejeli rezultate testov, ki so bili v Domu starejših občanov opravljeni včeraj. Dva oskrbovanca sta bila na covid-19 pozitivna, od zaposlenih pa je na novo okužena ena oseba. Trenutno je v Domu starejših Hrastnik torej skupno okuženih pet oskrbovancev in pet zaposlenih. Prejeli pa so informacijo, da je na novo okužen še en občan. Skupno število okuženih v občini Hrastnik je trenutno 23. V Hrastniku je danes tudi zdravstvena inšpekcija, ki preverja stanje v gostinskih lokalih. V občini so sprejeli številne ukrepe.
Minister ocenjuje, da so zadeve pod nadzorom
Dogajanje v Hrastniku je pred sejo vlade komentiral tudi minister za delo Janez Cigler Kralj, ki je dejal, da za zdaj vse poteka po protokolu. Njegovo ministrstvo in ministrstvo za zdravje sta vseskozi v stiku z direktorjem doma starejših, kjer imajo vzpostavljeno rdeče območje. Za zdaj ocenjuje, da so zadeve pod nadzorom.
Seznanjen je tudi s prošnjami lokalne skupnosti po kadrovski podpori. Razume, da se želijo čim bolje pripraviti na morebitno naraščanje števila okužb, zato zagotavlja, da bodo po najboljših močeh zagotovili pomoč, tako kot so jo v prvem valu širjenja virusa.
Cigler Kralj je spomnil, da četrti protikoronski paket socialnovarstvenim zavodom namenja 31 milijonov evrov za kadrovsko okrepitev, ter obljubil uredbo, ki jo pripravljajo, in bo najpozneje v mesecu dni po sprejetju protikoronskega paketa že v veljavi. Njen namen je okrepiti in tudi kadrovsko podpreti domove starejših.
Kadrovsko stisko v domovih za starejše je izpostavila tudi državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Tina Bregant. Kot je dejala, je po tihem upala, da bodo brezposelne osebe vzele delo, tudi v domovih za starejše in v zdravstvu. "A ne moremo nikogar prepričati ali prisiliti, da bi šel tja delat," je dodala.
Spremenjen način poslovanja v lekarni na Dolu pri Hrastniku
Zavod Zasavske lekarne Trbovlje sporoča, da bo lekarniška podružnica Dol pri Hrastniku zaradi povečanega števila od tega tedna in do preklica zaprta. Od 1. 8. do vključno 15. 8. bo podružnica zaprta tudi zaradi že prej načrtovane prenove prostorov.
Štiri bolnišnice bodo na negovalnih oddelkih sprejemale okužene oskrbovance iz domov za starejše
V UKC Ljubljana in Maribor ter v bolnišnicah Novo mesto in Nova Gorica so vzpostavili oddelke, kamor bodo iz socialno-varstvenih zavodov začasno nameščali oskrbovance, okužene z novim koronavirusom, ki pa niso zboleli za covidom-19. Na tovrstnih oddelkih so že začeli sprejemati oskrbovance iz domov.
Negovalni covid oddelki so namenjeni pomoči socialno-varstvenim zavodom. Na oddelke bodo začasno sprejeli tiste oskrbovance iz domov, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom, a niso zboleli, torej zaradi covida-19 ne potrebujejo bolnišnične oskrbe, je v današnji izjavi medijem povedala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Jerneja Farkaš Lainščak.
S tem bodo omogočili domovom, kjer bodo okužbe, da se bodo lahko organizirali in vzpostavili izolacijske cone, torej sivo cono za sume na okužbo in rdečo za potrjene okužbe. V bolnišnice bodo oskrbovance premestili za dva ali tri dni.
V omenjenih štirih bolnišnicah imajo na voljo za te oskrbovance skupaj 50 postelj. Po izbruhih okužbe v domovih za starejše občane so v šempetrski bolnišnici na negovalni oddelek sprejeli osem oskrbovancev iz vipavskega doma, v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor pa enega iz hrastniškega, je dejala Farkaš Lainščkova. Poleg tega se v UKC Maribor en oskrbovanec iz hrastniškega doma zdravi na infekcijskem oddelku.
Po potrebi bodo število postelj tudi povečevali, najprej verjetno znotraj teh štirih bolnišnic, nato pa še z vzpostavljanjem negovalnih covid oddelkov v drugih regionalnih bolnišnicah glede na lokacije izbruhov.
Ravnanje z odpadki v gospodinjstvih, kjer osebe kažejo znake okužbe
Po navodilih ministrstva za okolje in prostor morajo okužene osebe in osebe, ki kažejo znake covid-19, vse svoje odpadke, vključno z materialom za enkratno uporabo, ki ga uporablja bolna oseba in njeni negovalci (na primer rokavice, robci in maske) ter kadar je to primerno, osebno zaščitno opremo zdravstvenega osebja (na primer v primeru obiska bolnika) odložiti v plastično vrečko za smeti. To je treba tesno zapreti tako, da raztresanje vsebine odpadkov ni mogoče. Zaprto vrečo je treba nato odložiti v posodo za zbiranje mešanih komunalnih odpadkov. Prav tako rokavice iz lateksa ali podobnih materialov niso embalaža in zato ne sodijo v posodo za embalažo.
Način poslovanja na UE Hrastnik
Upravna enota Hrastnik izvaja vse zakonsko določene upravne in druge naloge, vendar bo upravno poslovanje do nadaljnjega potekalo po sistemu naročanja strank. Vstop v uradne prostore je mogoč po predhodnem naročilu, in sicer po telefonu ali na e-naslov ue.hrastnik@gov.si. Stranke v upravno stavno vstopajo posamično. Ob vstopu je obvezno razkuževanje rok. Pri gibanju in zadrževanju v uradnih prostorih je, ob upoštevanju ohranjanja varne razdalje do drugih oseb, obvezna uporaba zaščitne maske ali druge oblike zaščite ustnega in nosnega predela (šal, ruta ali podobna zaščita), ki prekrije nos in usta, so še sporočili iz občine.
KOMENTARJI (380)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.