"Večina šol se je dobro pripravila, zagotovljeno je varno okolje za vse, ki so prišli v šolo," je na današnji novinarski konferenci povedal direktor zavoda za šolstvo Vinko Logaj. Delo v 1., 2. in 3. razredu po njegovih besedah poteka normalno, glede devetošolcev pa je opozoril, da se na podlagi priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) pojavljajo težave glede kadrov in prehajanja učencev med učilnicami.
Kot je spomnil, je število vključenih v vrtce in šole maksimalno število, ki še omogoča izvedbo vzgojno-izobraževalnega procesa. "Delo v skupinah, ki so manjše od oddelkov, je nemogoče organizirati za več učencev in dijakov ob predpostavki sedaj določenih normativov."
V zvezi z vrnitvijo preostalih v šolo Logaj pričakuje, da bodo to dorekli na skupnem sestanku s predstavniki NIJZ in ministrstva za izobraževanje, znanost in šport predvidoma danes ali v torek. "Ob delitvi oddelkov v skupine, ni možno več šolati učencev, edino, če se bodo nekateri ukrepi sprostili," je bil jasen.
"Trenutno je v procesu izobraževanja na daljavo od 4. do 8. razreda ter v 1., 2. in 3. letnikih srednjih šol in gimnazij več kot polovica vseh učencev," je poudaril in razkril, da se na daljavo izobražuje več kot 150.000 učencev in dijakov. 110.000 pa jih je v preteklih tednih prišlo v šolo. Sicer pa osnovnošolsko in srednješolsko izobraževanje poteka v 918 šolah in njihovih podružnicah. Letos je osnovnošolcev več kot 186.000, srednješolcev pa več kot 73.000.
Da bi šli vsi šolarji nazaj v šolo še pred koncem šolskega leta, je po njegovih besedah pomembno, ker izobraževanje v šoli omogoča doseganje vseh ciljev, ki so zastavljeni za šolo – razvijanje pismenosti, razgledanosti, nadarjenosti, spretnosti ... "Pomembno je, da dijaki dobijo priložnost popravljanja ocen in pridobivanja ocen, kar bi pripomoglo k umirjenemu zaključku šolskega leta. Potrebna je tudi ponovna vzpostavitev socialnih stikov," je poudaril. Treba je tudi ugotoviti morebitne primanjkljaje pri posameznih vsebinah, ki so nastali pri izobraževanju na daljavo. Učenci in dijaki lahko po njegovem prepričanju sicer te primanjkljaje nadoknadijo.
Poudaril je, je trenutno v vrtcih 56 odstotkov vpisanih otrok, kar pomeni, da jih je 38.000 v varstvu pri starših, starih starših in so vpisani v vrtce. Zato so razmisleki o odpiranju novega šolskega prostora po njegovem mnenju nujno potrebni. Predšolske dejavnosti v vrtcih izvajajo v več kot 1000 enotah vrtcev. Ob pogojih običajnega delovanja je v slovenskih vrtcih 82 odstotkov vseh otrok od enega do petih let, kar pomeni 87.000, je dejal Logaj, ki upa, da bodo skupaj z NIJZ našli rešitve in uspešno zaključili šolsko leto.
Ravnatelji sporočajo: Pouk prve triade teče dobro
Ravnatelji osnovnih šol sicer poročajo, da je tudi pouk prve triade dobro stekel. Veseli bi bili vrnitve vseh šolarjev, ki pa bi bila po njihovi oceni izvedljiva le ob odpravi nekaterih ukrepov.
V Drugo osnovno šolo Slovenj Gradec, ki jo sicer obiskuje 554 učencev, se je danes vrnilo 64 od skupaj 65 devetošolcev. "Razredniki so jih pričakali pred šolo, vsi so imeli maske, za zdaj delo poteka dobro," je povedala ravnateljica šole Nada Duler, ki je zadovoljna tudi z delom v prejšnjem tednu, ko se je v šole vrnila večina otrok prve triade. "Otroci se držijo dogovorjenih pravil. Očitno so se vsega tega navadili v koronačasu doma," je dejala. Takšnih normativov, da je v razredu do 15 učencev, si učitelji želijo tudi v prihodnje, je dodala, saj so to po njenih besedah "enkratni pogoji" za delo. Še posebej, ker so učilnice na tej šoli premajhne, velike so okoli 58 kvadratnih metrov. Od danes so sicer zasedene vse učilnice na šoli, saj dnevno v šolo prihajajo tudi učenci od 4. do 8. razreda, ki potrebujejo dopolnilni pouk. Ravnateljica vrnitev vseh učencev v šolo podpira le v primeru, da bi to dopuščala epidemiološka slika in ob pogoju, da se spremenijo ukrepi – ob trenutno veljavnih namreč dela ne bi mogli organizirati, saj za to nimajo prostorskih pogojev.
Tudi na OŠ Lava v Celju so danes znova sprejeli vse devetošolce, seveda pod novimi in zelo drugačnimi pogoji kot običajno. "Veseli so ponovnega prihoda v šolo, manj so zadovoljni ob navodilih za upoštevanje varnostnih pravil. A pričeli smo in tako kot pri ostalih stvareh računamo, da je prvi dan najtežji, kasneje se novosti utečejo in gre mnogo lažje," je povedala ravnateljica OŠ Lava Marijana Kolenko. Po njenih besedah pouk v prvi triadi po prvem tednu poteka zelo dobro, seveda je veliko logističnih težav, predvsem pri zagotavljanje kadrovske logistike. Veliko učiteljev predmetne stopnje je namreč vključenih v popoldansko podaljšano bivanje, hkrati so se zdaj vrnili devetošolci, še vedno pa je več kot pol šole tako rekoč doma – na izobraževanju na daljavo, kar pomeni neskončno število kombinacij in naporov, da obvladujejo pouk. Kolenkova podpira vrnitev vseh otrok v šolo, vendar le ob sprostitvi zaščitnih ukrepov v šoli, kot so manjše skupine in preprečevanje mešanja otrok iz različnih skupin, saj teh ob vrnitvi vseh učencev ne bi mogli zagotoviti. "Upam, da bomo z vrnitvijo vseh otrok v šolo deležni torej tudi odprave ukrepov, sicer ne bomo mogli zagotavljati pogojev in bomo v prekršku. Papir prenese vse, življenje veliko manj," je še dejala Kolenkova.
Tudi ravnatelj OŠ Ljubečna Martin Grosek podpira vrnitev vseh otrok v šolo ob upoštevanju običajnih higienskih navad. Pouk prve triade pri njih glede na dinamiko otrok te starosti poteka umirjeno, veliko bolj kot običajno, je še povedal. Devetošolce so sprejeli z veseljem, držijo se navodil Nacionalnega inštituta za javno zdravje in glede na to je pripravljena tudi šola, je dodal.
Šmarski devetošolci so ob današnjem prihodu v šolo veseli pouka, saj so ga pogrešali v živo, prav tako so pogrešali sošolce. Kot je povedal ravnatelj OŠ Šmarje pri Jelšah Mitja Šket, po tednu dni pouk v prvi triadi poteka brez težav. "Vrnitev vseh šolarjev podpiramo, vendar ne pod takšnimi pogoji, kot so sedaj. Mi imamo namreč vse učilnice zasedene, tako prostorsko in kadrovsko ne moremo zadostiti trenutnim zahtevam glede izvajanja pouka," je dejal.
Ravnateljica OŠ Petrovče Irena Kolar pa je dejala, da so se že za sprejem učencev prvega triletja zelo dobro pripravili, prav tako danes za prihod devetošolcev, tako da težav ni bilo. Enotedenske izkušnje z najmlajšimi so po njeni oceni zelo dobre, ukrepe v največji možni meri upoštevajo in pričakujejo, da bo tako tudi z devetimi razredi. Prostorskih in kadrovskih težav za zdaj nimajo. Vrnitev vseh učencev v šolo bi bila smiselna, vendar je nikakor ni mogoče izvesti pod pogoji, ki veljajo sedaj, meni.
V Osnovno šolo Prežihovega Voranca Maribor se je danes vrnilo vseh 56 devetošolcev. "Zelo smo veseli, da se naši učenci počasi vračajo, ker so naše šole brez učencev prazne in dolgočasne. Stik v živo, biti skupaj, je nekaj izjemnega in res upamo, da se kmalu vrnejo vsi otroci," je povedala ravnateljica Barbara Pernarčič. Devetošolce so sprejeli podobno kot učence prve triade pred tednom dni in tudi starejši otroci po besedah ravnateljice nimajo težav s spoštovanjem ukrepov, ki so zaukazani zaradi epidemije covida-19. Pojasnila je, da so veliko komunicirali že med šolanjem od doma, zato se šolarji dobro zavedajo, kaj smejo in česa ne početi. "Vsi so si želeli nazaj v šolo in so bili temu primerno danes tudi veseli, ko so se sošolci in sošolke znova videli. Glede na popuščanje vseh ostalih omejitev je popolnoma nesmiselno, da otroci še naprej ostajajo doma. Dejstvo je, da se družijo na dvoriščih in v nakupovalnih središčih, zato bi bilo prav, da lahko vsi pridejo v šolo, kjer je vendarle kakovostnejše preživljanje časa," je povedala Pernarčičeva.
Organizacijsko je to sicer za šole velik zalogaj. Tudi devetošolci so razdeljeni v manjše skupine, zato je treba zagotoviti večje število učiteljev. "Pri matematiki, slovenščini in angleščini so bili učenci že prej razdeljeni v manjše učne skupine. Pri ostalih predmetih pa jih je bilo treba na novo razdeliti in posledično nekoliko prilagoditi urnik, saj nimamo dovolj učiteljev za običajno število ur," je pojasnila ravnateljica.
Učiteljem, ki vzporedno vodijo še pouk na daljavo za ostale razrede, se je močno povečal obseg dela, veliko časa porabijo tudi za korespondenco, dodatne priprave in novo organizacijo dela. "Šola je zdaj postavljena na glavo in porabili smo ogromno ur, da nam je uspelo vzpostaviti takšen režim, da smo izpolnili vse pogoje, ki so nam postavljeni," je še povedala.
KOMENTARJI (258)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.