V soboto smo po podatkih Sledilnika covid-19 skupno opravili 5161 testov, od tega 2669 PCR-testov in 2492 hitrih antigenskih testov. Pozitivna je bila četrtina vseh PCR-testiranj oziroma 667 testov, kar predstavlja 25 odstotkov, medtem ko je bilo pozitivnih 85 HAT-testov oziroma 3,4 odstotka.
V bolnišnicah se zdravi 1192 oseb s covidom-19, kar je 49 več kot dan prej. Zdravljenje na intenzivni negi potrebuje osem bolnikov več kot dan prej, in sicer 202 osebi. V domačo oskrbo je bilo odpuščenih 38 ljudi, kar je 68 manj kot dan prej, ko je bilo odpuščenih 106 oseb. Umrlo je 25 covidnih bolnikov, en manj kot dan prej.
Po podatkih NIJZ povprečje potrjenih primerov v Sloveniji v zadnjih sedmih dneh znaša 668,4, povprečno potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev Slovenije v zadnjih 14 dneh pa je 1150,2.
Sledilnik covid-19 je sicer od NIJZ najprej prejel napačno število opravljenih testov, ki je kazalo na to, da je bila pozitivna polovica PCR-testov. Izkazalo se je, da to ne drži in da je bila pozitivna le četrtina. Sledilnik covid-19 je na napako opozoril na svojem računu na Twitterju.
V soboto smo poročali, da smo imeli najvišje število aktivnih primerov od začetka pandemije, a se je danes število aktivnih primerov še povišalo. Po podatkih sledilnika je v državi 24.408 aktivnih primerov okužbe s koronavirusom, kar je torej več kot včeraj, ko je bilo aktivnih primerov 24.230. Pred tem smo najvišje število zabeležili novembra, ko je bilo primerov 23.456.
UKC Maribor je komentiral število tamkajšnjih hospitaliziranih covidnih bolnikov. Zapisali so, da jih je bilo v začetku januarja v povprečju skoraj za četrtino manj kot decembra. "Število bolnikov je včeraj (9. 1.) ponovno nekoliko naraslo. Skupno je 166 hospitaliziranih, v covidni intenzivni je 47 pacientov, 5 jih je umrlo," so še sporočili.
V šempetrski bolnišnici vdor okužb v belo cono
V Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca v Novi Gorici se je število bolnikov s covidom-19 povečalo, v soboto so jih tam zdravili 38. Kot je za regijski štab civilne zaščite za severno Primorsko danes zapisala strokovna direktorica bolnišnice Dunja Savnik Winkler, razlog za to tiči v vdoru okužb z novim koronavirusom v belo cono.
Po besedah strokovne direktorice bolnišnice imajo vdor okužb v belo območje oddelkov internistične službe, zato so v soboto nemudoma premestili devet bolnikov na oddelek za covid-19. Dodatno so prek urgentnega centra sprejeli še tri bolnike s covidom-19.
Zaposlene in bolnike na internističnih oddelkih testirajo z metodo PCR, strokovna direktorica pa upa, da je vdor že zamejen in da ne bo prišlo do širitve na druge bolnišnične oddelke. Delovanje ostalih oddelkov je za zdaj nemoteno.
Savnik Winklerjeva je napovedala, da bodo v ponedeljek znova odprli dodatne zmogljivosti oddelka za bolnike s covidom-19 v obsegu 20 postelj. "Imamo pa težave z organizacijo kadra zdravstvene nege, saj so med zaposlenimi dnevno nove okužbe," je dodala.
Kot so danes še sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite za severno Primorsko, bo v ponedeljek zjutraj seja kriznega štaba bolnišnice, po njej naj bi strokovna direktorica podala izjavo za medije o razmerah v bolnišnici in novih ukrepih.
Po podatkih civilne zaščite je bilo sicer v šempetrski bolnišnici največ covidnih bolnikov 27. novembra lani, in sicer 52.
V soboto so se zaprli muzeji in fitnesi, odprle pa nekatere dodatne dejavnosti
V soboto so se lahko znova odprle nekatere nove dejavnosti, ki so po oceni vlade nujno potrebne za zagotavljanje osnovnih potreb družbe oz. so pomembne za zagotavljanje varnosti in zdravja – geodetske storitve, storitve čistilnih servisov, medicinska pedikura in nekatera gradbena dela.
Na drugi strani pa so se morali zapreti muzeji in galerije, ponovno je omejeno tudi izvajanje športnih programov v državi. Nekaj sprememb je tudi na mejnih prehodih. Nenujne trgovine in storitve medtem še naprej ostajajo zaprte.
KOMENTARJI (853)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.