V soboto so pristojni skupno opravili 2438 testov in potrdili 614 novih primerov okužb s koronavirusom. Od tega je bilo od opravljenih 1880 PCR-testov pozitivnih 548 oseb, delež pozitivnih PCR-testov je tako znašal 29,15-odstotka. Opravljenih je bilo tudi 558 hitrih antigenskih testov, od tega jih je bilo 66 pozitivnih. Delež pozitivnih pri HAT je 12-odstoten, je sporočila vlada.
Množično testiranje na okužbo z novim koronavirusom sicer s hitrimi testi poteka v več kot 20 krajih po Sloveniji. V večini so s tem začeli v sredo, ponekod pa bodo nadaljevali tudi med ali po praznikih.
Število je nekoliko višje kot v petek, saj se je na praznični dan pričakovano testiralo veliko manj ljudi. Pristojni so na božič skupno opravili 1461 testov in potrdili 365 novih primerov, delež pozitivnih testov je bil 25-odstoten. Od tega je bilo od 1336 PCR-testov pozitivnih 358, od 125 hitrih antigenskih testov pa jih je bilo pozitivnih 7.
Hospitaliziranih je 1179 oseb, kar je 14 več kot dan prej. Od tega jih je na intenzivni negi 205, torej 4 osebe manj kot dan prej. Iz bolnišnic so v domačo nego odpustili 38 ljudi, približno enako kot dan prej, ko so odpustili 39 oseb. Umrlo je 33 oseb, je še sporočila vlada.
Ker so se zavedali, da bodo sprostitev gibanja med prazniki, več stikov in "mešanje mehurčkov" povzročili nove okužbe, je vlada direktorje bolnišnic že pred prazniki prosila, če lahko zagotovijo 30-odstotne rezerve, je pojasnil premier Janez Janša in dodal, da se vsi trudijo zagotoviti vsaj nekaj tega, čeprav bo zelo težko.
Štirinajstdnevna pojavnost okužbe na 100.000 prebivalcev znaša 884,6, kar je manj kot v petek, ko je znašala 950. Sedemdnevno povprečje števila potrjenih okužb je po vladnih podatkih 433,8, kar je prav tako manj kot dan prej, ko je znašalo 484.
"Včeraj smo po okužbah iz črne stopili v rdečo cono, a večjih sprostitev to še ne dopušča," je na današnji tiskovni konferenci podatke komentiral Janša. Vlada se je zato odločila znova odpreti tržnice, trafike in frizerje, kaj več sprostitev pa bi omogočil šele prehod v oranžno polje. A je za to treba pozdraviti vsaj še nekaj sto bolnikov, sedemdnevno povprečje okužb pa se mora spustiti pod 1000, je navedel premier.
V državi je 18.383 aktivnih okužb, ocenjuje NIJZ. S PCR testi so v Sloveniji do vključno sobote testirali 655.307 oseb, s hitrimi antigenskimi testi pa 21.354. Kot kaže spletna stran Sledilnika za covid-19, je v Sloveniji do sedaj umrlo 2565 oseb s covidom-19, skupno pa je bilo hospitalizirani 8770 covidnih bolnikov.
Ni še jasno, če bo povratek za prvo triado možen že 4. januarja
"Šolstvo je ena od prioritet, a je danes prezgodaj za odgovor, če bo povratek za prvo triado možen že 4. januarja," je na današnji tiskovni konferenci povedal Janša. Dejal je, da so poleg otrok s posebnimi potrebami prioriteta tudi otroci prve triade. Kot je razložil, bodo o povratku v šole lahko odločali sredi prihodnjega tedna, ko bo znanih več aktualnih informacij o epidemiološkem stanju v državi. "Ne vemo še, če bo to 4., 11. ali bo to sredi januarja. Vse je odvisno od okužb in zasedenosti zdravstvenih kapacitet," je pojasnil.
"Pred začetkom bomo skušali zagotoviti hitro testiranje za vse zaposlene," je še dejal in pojasnil, da od vseh deležnikov v šolstvu do takrat pričakujejo skupno izjavo o upoštevanju priporočila NIJZ. Šolstvo bo moralo namreč izvesti potrebno reorganizacijo v smislu zagotovitve zadostnega prostora na posameznega učenca, poskrbeti, da se razredi ne bodo mešali, in slediti še vrsti drugih ukrepov, "kjer smo imeli težave jeseni".
Pred vrnitvijo otrok s posebnimi potrebami v šole in zavode je predvideno testiranje 4800 otrok in 2700 zaposlenih v teh zavodih na okužbo s koronavirusom pa je sporočilo ministrstvo za izobraževanje. Ministrica Simona Kustec pa je povedala, da preučujejo tudi možnost testiranja za učence prve triade osnovnih šol.
Na Televiziji Slovenija je napovedala, da bodo vodstva šol dobila natančna navodila, na kakšen način bo potekalo vračanje, da bo izrazito varno in tudi trajno. Tako bodo naredili protokol zanesljivega vračanja, saj gre pri otrocih s posebnimi potrebami za ranljivo skupino in je potrebna še dodatna previdnost. Pred vrnitvijo pa bodo po napovedih s hitrimi testi za covid-19 testirali tako zaposlene kot otroke s posebnimi potrebami.
Na vprašanje, kdaj je pričakovati vrnitev učencev prve triade devetletke v šole pa je ministrica odgovorila, da "najhitreje, kot bo to mogoče". To pomeni, da bodo morali biti izpolnjeni kriteriji, kot so dobra epidemiološka slika in spoštovanje zaščitnih ukrepov. Prav tako je predvideno testiranje za učitelje, medtem ko se o možnosti, da bi testirali tudi učence, še pogovarjajo. Kot je dodala ministrica, so namreč od nekaterih staršev dobili prošnje, da bi testirali tudi otroke.
Treba je zagotoviti boljšo epidemiološko sliko, je v soboto dejal tudi vladni govorec Jelko Kacin. "Kdor ne bo naredil hitrega testa, v šoli ne bo učil," je še dodal ter za 2. in 3. januarja napovedal množično testiranje za učitelje.
"Provokacija s Krvavca je bila nepotrebna in škodljiva"
Janša je danes komentiral tudi smučanje. Ponovil je, da je bilo odprtje smučišč v decembru pred prazniki začasno, šlo je namreč za paralelen ukrep z odpravo omejitev gibanja na občine v nekaterih regijah. "Tam, kjer je obstajala zapora na občine, obratovanje smučišč iz ekonomskih razlogov tako ali tako ni imelo smisla," je dejal.
Dejal je, da gre pri smučanju za nadstandard, "ki si ga vsi želimo, vendar to ni ista prioriteta, kot so šolstvo in vrtci." Pojasnil je še, da z omejitvami skušajo pridelati dovolj rezerve, da bi po praznikih lahko odpirali stvari, ki so ključne za normalen potek življenja. "Tu še enkrat apeliram na razumevanje," je dejal in pojasnil, da mora vlada upoštevati prioritete v smislu, kaj je za družbo pomembnejše.
"Glede na to, da si vsi želimo rekreacije in svežega zraka, smo kot kompenzacijo po dolgih razpravah odpravili omejitev gibanja za posameznike in družine, ko gre za sprehode, rekreacijo ali individualne športne aktivnosti v naravnem okolju. Tukaj omejitev na občine ne velja, vsak se lahko giblje znotraj regije," je dejal in dodal, da ta ukrep gibanje omogoča bistveno več ljudem, kot bi ga odprtje smučišč.
Provokacija s Krvavca se mu je zdela nepotrebna in škodljiva. "Kdor ne spoštuje ukrepov, si tudi ne zasluži subvencij za nadomestilo izpada prihodkov v času epidemije," je dejal.
V Sloveniji danes začeli s cepljenjem oskrbovancev in zaposlenih v DSO
V Sloveniji se je danes po vsej državi začelo cepljenje oskrbovancev in zaposlenih v domovih za starejše ter najbolj izpostavljenih zdravstvenih delavcev proti covidu-19. Prva pošiljka cepiva je vsebovala 9750 odmerkov, do konca leta pa jih bomo dobili še 6825.
Cepljeni so bili že prvi trije Slovenci, in sicer upokojeni mariborski nadškof Franc Kramberger, gospa Angelca Butenko ter gospod Jože Pelko.
Če cepiva ne bi bilo, bi po dosedanjih projekcijah ob upoštevanju vseh ukrepov iz epidemije izšli šele nekje aprila, je dejal Janša in dodal, da je pred nami čas, ko je luč na koncu tunela vse močnejša, a je treba ohraniti trezno glavo.
KOMENTARJI (201)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.