V Sloveniji smo v ponedeljek potrdili 181 novih okužb, delež okuženih pa je tako presegel 10 odstotkov. "V tem času lani smo komaj zaznali kakšno novo okužbo. Predvidevamo, da se bo številka naslednji teden podvojila," je dejal Franc Vindišar, državni sekretar na Ministrstvu za zdravje.
Pojasnil je še, da smo v četrtem valu in da moramo narediti vse, da ga čim prej zaustavimo. "Odzovite se na cepljenje. To je najučinkovitejši ukrep, da ustavimo epidemijo," je dejal.
Beovićeva: Nujno je precepiti starejše od 50 let, sicer bo jeseni katastrofa
"V tem tednu bomo vse, starejše od 50 let, ki še niso bili cepljeni, pozvali, naj se cepijo," je dejal Vindišar. Dodal je, da imamo v Sloveniji kar 85 tisoč starostnikov, starejših od 70 let, ki še niso cepljeni. "In to nam povzroča velike skrbi," je dodal.
Tudi vodja svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović opozarja, da je v Sloveniji več kot tretjina starejših od 50 let še vedno nezaščitenih proti covidu-19. Po njenih besedah je izjemno pomembno, da se ta populacija že v avgustu precepi proti covidu-19, sicer nas jeseni čaka katastrofa, saj bodo bolnišnice znova prenapolnjene s covidnimi bolniki.
Število primerov okužb z novim koronavirusom narašča, kar je glede na skoraj 100-odstotno prisotnost delta različice pričakovano, je povedala Beovićeva. Kužnost delta različice novega koronavirusa je namreč primerljiva nekaterim najbolj kužnim boleznim, kot so norice. Vsak okuženi tako lahko ob odsotnosti preventivnih ukrepov okuži tudi devet ljudi, je pojasnila.
"Projekcije kažejo, da se virus ob delta različici tako zelo hitro širi in okuži tako zelo veliko število ljudi, ki imajo možnost za hud potek bolezni in hkrati še niso zaščiteni, da lahko ti preplavijo bolnišnice," je izpostavila. V državah, v katerih je število novih okužb v zadnjem času zelo naraslo zaradi delta različice, a imajo zelo dobro precepljenost prebivalstva, potrebe po bolnišnični obravnavi niso tako zelo naraščale.
Zato je po besedah Beovićeve izjemno pomembno, da se do jeseni precepijo vsi, starejši od 50 let, pri katerih je večja verjetnost, da bo bolezen potekala huje. "Tu ne govorimo več o skupnostni imunosti, ampak o zaščiti vsakega posameznika," je dodala. Ker gre za zelo kužno različico virusa, so nevarni že bolj bežni stiki med ljudmi, kot je veljalo denimo pri prvi različici novega koronavirusa, ki je v začetku leta 2020 prišel iz Kitajske.
Je delta različica res nevarnejša?
Medtem pa podatki o tem, ali je bolezen nevarnejša, če jo povzroča različica delta, niso povsem enotni. Britanski podatki kažejo na to, da je smrtnost manjša, a je v Veliki Britaniji cepljenih skoraj 100 odstotkov tistih, pri katerih se pričakuje težji potek, je pojasnila Beovićeva. Medtem pa podatki iz ZDA kažejo, da covid-19, ki ga povzroči različica delta, poteka huje kot pri različici alfa.
V vsakem primeru pa je različica veliko bolj kužna, zato je večja verjetnost, da bodo necepljeni zboleli in bodo imeli hujši potek, če imajo dejavnike tveganja, predvsem če so starejši. Ob tem pa opozarja, da tudi mladi niso 100-odstotno zaščiteni zaradi svoje naravne imunosti.
Potrdila je, da so lahko tudi cepljeni proti covidu-19 prenašalci novega koronavirusa, saj nobeno cepivo ni 100-odstotno učinkovito. Izraelski podatki kažejo na to, da zaščita proti različici delta počasi upada, še vedno pa cepljenje ščiti pred hujšim potekom bolezni. Raziskave kažejo, da okuženi cepljeni prenašajo bolezen na druge enako kot necepljeni, edina razlika je krajši čas izločanja virusa, kar prispeva k temu, da se virus nekoliko počasneje širi. "Ko pa je nekdo kužen, je stanje pri cepljenih in necepljenih primerljivo," je povedala.
V bolnišnicah v Sloveniji sicer med bolniki, ki jih zdravijo zaradi covida-19, izrazito prevladujejo necepljeni. Vsi cepljeni, ki so jih v tem času zaradi covida-19 hospitalizirali, pa so imeli imunske motnje, je pojasnila. "Trenutno sta aktivni dve covidni bolnišnici. Dokler bo hospitaliziranih manj kot 150, bomo imeli urejeno tako kot sedaj, potem pa bomo vključevali nove bolnišnice," pa je še dejal Vindiš.
Trenutno je sicer v državi hospitaliziranih 30 bolnikov s covidom-19, od tega jih devet potrebuje intenzivno nego.
V Sloveniji cepljenih 39 odstotkov populacije
S prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 je bilo do zdaj cepljenih 922.759 prebivalcev Slovenije, kar predstavlja 44 odstotkov populacije, polno cepljenih pa je 812.943 oseb, kar predstavlja 39 odstotkov. Cilj je, da do jeseni cepimo okoli 60 odstotkov prebivalstva.
Največ oseb je bilo cepljenih s Pfizerjevim cepivom, prvi odmerek je prejelo več kot 592 tisoč, oba odmerka pa več kot 506 tisoč ljudi. S prvim odmerkom cepiva AstraZenece je bilo cepljenih več kot 166 tisoč oseb, z dvema pa več kot 150 tisoč. Prvi odmerek cepiva Moderne je prejelo več kot 92 tisoč oseb, drugi pa 84 tisoč oseb. Cepivo Janssen je edino, pri katerem zadostuje le en odmerek, prejelo ga je že več kot 72 tisoč oseb.
KOMENTARJI (1206)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.