Strokovna svetovalna skupina za covid-19 pri ministrstvu za zdravje v preteklem tednu obravnavala predlog Evropske komisije za enotna pravila za schengensko območje in razpravljala o možnosti skrajšanja obdobja karantene po vstopu v Slovenijo iz držav, ki niso na seznamu epidemiološko varnih držav ali njihovih administrativnih enot.
Vlada pa je na današnji seji sprejela spremembe odloka o odrejanju in izvajanju ukrepov za preprečitev širjenja nalezljive bolezni covid-19 na mejnih prehodih na zunanji meji, na kontrolnih točkah na notranjih mejah in v notranjosti države. Ključna sprememba je skrajšanje časovnega obdobja odreditve karantene iz 14 na 10 dni.
"Strokovna skupina je zavzela stališče, da se obdobje odrejene karantene po vstopu v Slovenijo na meji opredeli kot 10-dnevna karantena, ki po zaključku ne potrebuje testiranja in velja enotno za prav vse ob prehodu meje," je pojasnil vladni govorec Jelko Kacin. Skrajšana karantena bo začela veljati v nedeljo, 13. septembra. Povedal je tudi, da karantene ob prihodu iz tujine ne bodo ukinili še nekaj časa, "saj se cela vrsta pozitivnih, ki se vrnejo, pojavi prav med karanteno."
Izjemi, ko karantena ne bo odrejena, in sicer za pogreb bližnjega sorodnika in vzdrževanje stikov z ožjimi družinskimi člani, po njegovih besedah od nedelje ne bosta več časovno omejeni na 24 ur.
V primerih, ko je ob vstopu v Slovenijo treba predložiti ustrezna dokazila in negativen izvid testa, pa ta ne sme biti starejši od 48 ur. To je namreč novost, je izpostavil Kacin, saj se zahtevana veljavnost negativnega testa s 36 ur podaljšuje na 48 ur. Potrdilo o negativnem testu mora izdati institucija, katere verodostojnost priznavata slovenski inštitut za mikrobiologijo in imunologijo ter nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Kot je še dodal Kacin, so v definicijo ožjih družinskih članov dodani tudi starši.
Vlada je na današnji seji podaljšala tudi omejitev zbiranja na javnih krajih in mestih, zagotovila pa je tudi sredstva za pokrivanje stroškov brisov za potrditev okužbe z novim koronavirusom v bolnišnicah in zdravstvenih domovih v času epidemije, torej od 12. marca do 31. maja. Za pokrivanje stroškov brisov je iz proračunske rezerve zagotovila do pet milijonov evrov, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije pa mora plačila izvajalcem zdravstvene dejavnosti izvršiti do 21. septembra.
Direktor Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik Aleš Rozman je na tiskovni konferenci povedal, da število okužb v zadnjih nekaj tednih iz dneva v dan narašča, virus pa je žal dosegel tudi ranljivo populacijo, zato se povečuje število hospitaliziranih bolnikov. Če bo število okužb naraščalo po njegovih besedah obstaja možnost, da bo treba mobilizirati dodatne postelje za bolnike, ki so okuženi s covid-19, tako pa bo trpelo zdravstvo, čakalne dobe se bodo znova začele daljšati. Bolnike s hudimi težavami, denimo z rakom, je pozval, naj kljub vsemu pokličejo zdravnika.
Rozman je povedal, da se bliža začetek sezone drugih respiratornih obolenj, zato bomo v dvomih, za kaj gre. Dodal je, da je pozitivno to, da bomo z upoštevanjem ukrepov glede preprečevanja okužbe z novim koronavirusom preprečili tudi druga obolenja. "Vsakič, ko si nadenete masko in vas to nervira, pomislite na kirurge, ki oddelajo delavnike daljše od osmih ur s to masko," je zopet pozval. "In naložite si aplikacijo," je dodal.
Večina ljudi, ki zboli, začne kazati znake tam okrog petega ali sedmega dne, zelo majhen odstotek pa zboli pozneje. "Rizik, da gremo v 10-dnevno karanteno, je sprejemljiv," pa je Rozman obrazložil odločitev o skrajšanju karantene.
Povedal je, da je na Golniku trenutno hospitaliziranih sedem ljudi s covid-19, če pa jih bo treba sprejeti več kot 10, bodo morali zapreti kakšen drug oddelek.
V sredo ob opravljenih 2489 testih 77 novih okužb
V zadnjih 24 urah so v Sloveniji potrdili 77 okužb ob opravljenih 2489 testih. To je 3,09 odstotka pozitivnih testov, torej se trend glede na povečanje števila opravljenih testov ne poslabšuje. Po uradnih podatkih vlade je hospitaliziranih 26 ljudi, pet na intenzivni negi. Dve osebi so odpustili iz bolnišnice. Umrl ni nihče.
Po podatkih covid-19 sledilnika so največ okužb znova potrdili v prestolnici, in sicer 18, v drugem največjem mestu pa 10. Po tri so potrdili v občinah Velenje in Hoče - Slivnica, po dve pa v Kranju, Domžalah, Slovenski Bistrici, Braslovčah, Vojniku, Vuzenici, Idriji, Jesenicah, Sodražici in Poljčanah. Eno okužbo so potrdili v Celju, Velikih Laščah, na Škofljici, v Žalcu, Kamniku, Črnomlju, Ilirski Bistrici, Tišini, Turnišču, Šoštanju, Taboru, Komendi, Preddvoru, Ribnici, Ankaranu, Kočevju, Benediktu, Gorenji vasi - Poljanah, Gorju, Loški dolini, Mokronogu - Trebnjem, Radencih, Selnici ob Dravi in Trzinu.
V starostni skupini 5–14 let so potrdili devet okužb, v starostni skupini 15–24 osem okužb, v 25–34 16 okužb, v 35–74 17 okužb in v starostni skupini 45–54 let 13 okužb. Dve okužbi so potrdili pri tistih, starih med 55 in 64 let, štiri pri tistih med 65 in 74 let, pet pri starejših od 75 in še dve pri starejših od 85.
V enoti Doma Danice Vogrinec Maribor na Taboru sedem novih okužb
V enoti Doma Danice Vogrinec Maribor na Taboru po ugotovljeni okužbi stanovalke z novim koronavirusom v ponedeljek in posledičnih testiranjih narašča število okuženih. Po besedah direktorja doma Marka Slaviča je zaenkrat potrjeno okuženih s covidom-19 skupno deset stanovalcev in sedem zaposlenih.
Medtem ko so prve potrjeno okužene takoj premestili v Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor, zdaj zaradi polnjenja tamkajšnjih zmogljivosti okuženi stanovalci ostajajo v rdeči coni v taborski enoti. Nihče od njih namreč nima zdravstvenih težav, vezanih na to okužbo. "Še vedno nihče od okuženih nima značilnih simptomov za koronavirusno bolezen, ne povišane temperature ne kašlja, zato je situacija res nepredvidljiva," je povedal direktor.
Kot je znano, so v sredo poročali o okužbah pri skupno šestih stanovalcih in štirih zaposlenih, testiranja pa se nadaljujejo tako pri stanovalcih kot zaposlenih, zato se število potrjenih primerov stalno spreminja.
Iz delovnega procesa so že v torek preventivno izključili 28 zaposlenih. To je tretjina vseh zaposlenih v omenjeni enoti, kar se pozna tudi v organizaciji dela. Zato je Slavič v sredini izjavi za medije naslovil na državne oblasti poziv k organizaciji rezervnih ekip na nacionalni ravni, ki bi lahko v takšnih primerih pomagale posameznim domovom za starejše.
Klicni center za turistične bone od zdaj le še med tednom
Zaradi zmanjšanega števila klicev z 12. 9. 2020 klicni center za turistične bone ne bo več deloval ob vikendih. Od začetka delovanja klicnega centa za turistične bone sredi junija letos do 7. septembra so informatorji Finančne uprave RS odgovorili na 22.589 klicev.
Delovni čas klicnega centra od 12. 9. 2020:
Ponedeljek, torek in četrtek: od 8. do 15. ure
Sreda: od 7. do 17. ure
Petek: od 8. do 13. ure
KOMENTARJI (645)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.