Vlada se je v ponedeljek odločila, da ne bo podaljšala prepovedi opravljanja mednarodnega rednega in čarterskega prevoza potnikov. Tako je z brniškega letališča davi že poletel prvi potnik in sicer predsednik Uefe Aleksander Čeferin, ki se je z zasebnim letalom vrnil v Švico.
Kot so pojasnili v uradu za komuniciranje, so bili v času od sprejemanja omejitvenih ukrepov sprejeti številni ukrepi, ki jih morajo izpolnjevati tako upravljavci letališč kot letalski prevozniki, poleg tega so organi za javno zdravje posameznih držav sprejeli ukrepe za osebe po povratku iz tujine in za tujce, ki pridejo v državo.
Ker ti ukrepi vplivajo na letalski potniški promet in se prevozniki še ne odločajo za opravljanje prevozov, saj ni povpraševanja, prepoved opravljanja mednarodnih zračnih prevozov tako z območja EU kot iz tretjih držav ni več potrebna in smiselna, so navedli.
Od danes so tako spet dovoljeni leti na mednarodna letališča v Sloveniji – Ljubljana, Maribor in Portorož – ne pa tudi na lokalna letališča, kjer prepoved mednarodnega potniškega prometa ostaja v veljavi do 12. junija.
Na Letališču Jožeta Pučnika sprejeli varnostne ukrepe
Na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana so v torek pozdravili sprostitev omejitve letalskega potniškega prometa, saj bodo lahko letalski prevozniki sedaj načrtovali letenje. Večina letalskih prevoznikov je lete odpovedala do konca maja, so pa na letališču v zadnjih dneh že sprejeli vse ukrepe za varen zagon potniškega prometa.
Potniki bodo tako morali ohranjati razdaljo 1,5 metra, razkuževanje rok bo obvezno za potnike in zaposlene pred vsakim vstopom v potniški terminal, potniki bodo morali uporabljati masko ali drugo vrsto zaščite ustno-nosnega predela. Zagotovljena bo tudi zaščita za letališko osebje. Število potnikov v terminalu in na avtobusih bo približno prepolovljeno, obiskovalci in spremljevalci v terminal ne bodo smeli. Merjenje telesne temperature bo najverjetneje obvezno vsaj za del potnikov, morajo pa to uskladiti še z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje, so povedali.
Večje oživljanje letalskega prometa se pričakuje z julijem
Prevoznike, ki so leteli v Ljubljano, so v upravljavcu letališča pozvali, da se izjasnijo, kdaj bi lahko lete spet vzpostavili. Po poletnem voznem redu, ki je začel veljati 29. marca, torej sredi obdobja prepovedi rednih potniških letov v državo, so bili predvideni leti 17 prevoznikov na 22 destinacij v 15 državah.
Kot je razbrati iz podatkov Evropske organizacije za varnost letalskega prometa Eurocontrol, bo s 1. junijem 20 odstotkov svoje maksimalne zmogljivosti obnovila skupina Lufthansa. V rezervacijskih sistemih treh družb iz skupine, ki so v zimski sezoni letele v Ljubljano, to je matične Lufthanse, švicarskega prevoznika Swiss in belgijskega Brussels Airlines, je tako že omogočena rezervacija letov za junij na povezavah s Frankfurtom, Münchnom, Brusljem in Zürichom.
Kot opozarjajo na Financah, bodo verjetno omenjeni trije prevozniki junija izvajali en let na dan.
Srbski prevoznik Air Serbia bo lete obnovil s 18. majem, naj bi pa na povezavi z Ljubljano začeli leteti z junijem, sprva v omejenem obsegu, piše portal Ex-Yu Aviation. Kot dodaja, naj bi postopno večje število letov z junijem zagnal tudi britanski nizkocenovni prevoznik Easyjet, ki pa je po pisanju omenjenega portala za zdaj opustil načrte po vzpostavitvi nove povezave z letališčem Luton v poletni sezoni.
Tudi Turkish Airlines, ki je bil sicer eden najbolj aktivnih tujih prevoznikov na ljubljanskem letališču in je v krizi prizemljil vsa letala, naj bi aktivnosti obnovil z junijem in jih postopno krepil v mesecih do oktobra. Finski Finnair in britanski British Airways sta za zdaj načrte o poletnih letih v Helsinke in na letališče Heathrow postavila na stran.
Večje oživljanje letalskega prometa na ljubljanskem letališču pričakujejo z julijem, ob tem pa v letalskem sektorju opozarjajo, da bo vnovična vzpostavitev letalskih linij odvisna od uspešnega spopadanja s koronavirusom po Evropi, olajšanjem prehoda mej med članicami, uspeha pri oživljanju gospodarstva in zagonu turizma. Veliko bo odvisno tudi od tega, v kakšni kondiciji bodo naslednje mesece pričakali letalski prevozniki. Nekaterim od njih bo morala zaradi izjemnega šoka pomagati tudi država.
Grašek: Vprašanje je, kam bo sploh še smiselno leteti
Tudi Peter Grašek, nekdanji direktor Adrie Airways, je v oddaji 24UR ZVEČER povedal, da je to, kam bomo sploh še lahko leteli iz Ljubljane, odvisno od dveh elementov – letalskih družb, ki se bodo odločale glede na potencial trga in njihovo strategijo, ter odločitve zadevne države, kjer je destinacija. "Če bodo ostali ukrepi, kot so sedemdnevne karantene in podobno, ne moremo pričakovati letenja. Če pa bo to odpravljeno, sem prepričan, da bodo začeli prevozniki leteti, predvsem tisti, ki ta trg že dobro poznajo in so leteli prej. Težko je reči, kateri, zelo verjetno pa regionalni prevozniki, kot so Air Serbia, Turkish Airlines, Lufthansa in podobni. Seveda bo pa potreben čas, da se vzpostavi dosedanji obseg prometa."
Vprašanje je po njegovem mnenju tudi, kam bo sploh še smiselno leteti. "Zavedati se moramo, da bodo vsi predvideni ukrepi, kot je na primer prihod na letališče tri ali štiri ure pred letom – naredili nekatere destinacije nesmiselne, ker bo mnogo hitreje tja priti z avtomobilom. Če bo uresničeno, kar se napoveduje, se bo za destinacije do 500 km vsekakor zmanjšalo število interesentov za letenje."
Tudi to, koliko se bodo zvišale cene vozovnic, je odvisno od tega, kateri ukrepi bodo uveljavljeni. "Po mojem je najbolj sporen ukrep prosti sosednji sedež, kar bi pomenilo, da bi zmanjšali kapaciteto letala za približno 40 odstotkov in približno za toliko bi lahko pričakovali tudi zvišanje cene."
Grašek meni, da bo pri letenju in potovanjih na splošno prišlo do precejšnjih sprememb. "Ne samo zaradi ukrepov, kot so maske, dezinfekcija, ločevanje in podobno, temveč zato, ker smo se mnogi zdaj navadili na drug način poslovanja, komuniciranja preko interneta, videokonferenc, telefonov ... Vem, da tudi v bančništvu opažajo velik trend prehoda na digitalne storitve, manj prihodov v poslovalnice ... Mnogi elementi našega življenja, tudi potovanja, se bodo spremenili. Potreben bo čas, da se vzpostavi prejšnje stanje, a menim, da je to manj verjetno," je še dejal.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.