Na tiskovni konferenci vlade o aktualnem stanju glede koronavirusa v državi je minister za zdravje Tomaž Gantar povedal, da je v načrtu raziskava, s katero želimo pridobiti verodostojne podatke o razširjenosti novega koronavirusa med populacijo. Le z zadostnimi in pravimi informacijami o tem virusu, ki je med nami šele nekaj mesecev, lahko začnemo s postopnim sproščanjem ukrepov, obuditvijo gospodarstva in vračanjem v normalno življenje.
Član svetovalne skupine v času epidemije covida-19, drugače pa predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo (IMI) in vodja Laboratorija za diagnostiko virusnih infekcij Miroslav Petrovec je pojasnil, da bosta reprezentativni vzorec za raziskavo, ki bo vključeval nekje med 1000 in 1500 državljanov, pripravila Statistični urad RS in Fakulteta za družbene vede UL. Zajel bo otroke in odrasle iz vseh slovenskih regij, od Goričkega do Pirana, kot se je slikovito izrazil virolog.
Tiste, ki bodo vključeni v raziskavo, bodo najprej anketirali o njihovem počutju oziroma zdravstvenem stanju, nato pa jim odvzeli bris in vzorec krvi. Z brisom bodo ugotavljali prisotnost virusa v nosno-žrelni votlini oziroma če je posameznik aktivno okužen. Pri odvzetem vzorcu krvi pa bo šlo za serološki test, s katerim bodo dokazovali protitelesa, torej po domače – ali je posameznik virus morda že prebolel. Seroloških testov primerne kakovosti do zdaj v Sloveniji ni bilo na voljo, nasploh pa so na voljo v zelo omejenih količinah, saj želijo tovrstne raziskave opraviti v večini evropskih držav.
Raziskava je pomembna, ker je najverjetneje kar nekaj ljudi, ki so okužbo preboleli v samoizolaciji, niso pa bili na testiranju in niso zajeti v uradno število okuženih. Z vstopnih točk so v samoizolacijo poslali tudi do 1000 ljudi na dan, za te pa ne moremo vedeti, ali so virus preboleli ali ne.
Vodil jo bo Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo, sodelovali pa bodo tudi strokovni sodelavci s Fakultete za računalništvo in informatiko ter Fakultete za družbene vede UL. Petrovec je poudaril, da sta ključna partnerja tudi UKC Ljubljana in Infekcijska klinika. Če bo šlo vse po načrtih, se bo raziskava začela že naslednji teden, izsledke pa bi lahko imeli do prvomajskih praznikov, kar bi tudi sovpadalo z načrtovano časovnico sproščanja ukrepov. Raziskavo mora sicer odobriti še Komisija za medicinsko etiko, vsi rezultati pa bodo objavljeni javno.
Podobno raziskavo načrtuje tudi Nemčija, v manjšem obsegu pa sta jo opravili Avstrija in Islandija. Avstrijska raziskava je sicer na podobnem vzorcu ugotavljala le delež akutno okuženih oseb. V primerjavi z avstrijsko raziskavo naši znanstveniki pričakujejo, da bo slovenska ponudila več podatkov, saj bodo poleg deleža okuženih ugotavljali tudi delež oseb, ki so okužbo že prebolele.
KOMENTARJI (205)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.