Fitnes King's gym iz Sevnice je svoje uporabnike preko družbenega omrežja Facebook obvestil, da zaradi obiska osebe, pozitivne na koronavirus, za tri dni zapira svoja vrata. "Zaradi osebe, ki je danes zjutraj sporočila, da je pozitivna na covid-19 in se je najverjetneje (po poteku zgodbe) okužila v Zagrebu, ter je včeraj zvečer obiskala fitnes v Sevnici - obveščamo, da fitnes v Sevnici preventivno zapiramo za vsaj naslednje tri dni! Fitnes je v celoti razkužen in sicer varen za uporabo, vendar smo se odločili, da vseeno ravnamo odgovorno," so zapisali.
Po besedah direktorja fitnesa Klemna Beca, gre za mlajšega moškega, doma iz Sevnice. "Zdaj počasi sestavljamo zgodbo. Moški je bil pred tednom dni v Zagrebu, kot kaže na zabavi v enem od nočnih klubov. Tam pa vemo, da so žarišča okužb in kako je z zaščitnimi ukrepi, kjer se množica gnete in se virus nenadzorovano širi. In nato je najverjetneje še ves teden okužen hodil naokrog," pripoveduje Bec v pogovoru za 24ur.com. Slabo naj bi se pričel počutiti šele pred dvema dnevoma, ko se je tudi šel testirati na okužbo. "A očitno ni upošteval navodil zdravnikov, naj na rezultate testa počaka doma, v izolaciji. Vmes je tako hodil po Sevnici, dvakrat je prišel tudi telovaditi k nam - v ponedeljek in v torek okrog 18. ure" razlaga.
Okuženi pa ga je nato danes zjutraj poklical in mu dejal, da mu mora sporočiti slabo novico. "Bil je vsaj toliko moža, da nas je obvestil. Mi pa zdaj počnemo, kar v tej situaciji sploh lahko. Zaprli smo fitnes, prostore temeljito razkužujemo, obvestili smo naše uporabnike in vse, ki so bili takrat v fitnesu," pravi. Istočasno kot okuženi je bilo v fitnesu med pet in deset oseb, oba dneva.
"Reagirali smo takoj, kljub temu pa smo zdaj - čeprav nismo imeli kaj dosti pri tem - na tapeti mi. Govoril sem tudi z lokalnim zdravnikom, ki pravi, da je sicer možnost prenosa virusa preko fitnes naprav zelo majhna. Moški sicer v tistem času, ko je bil pri nas, ni bil v neposrednem stiku z nobeno drugo osebo. Smo pa že in še bomo vse naprave še dodatno razkužili, prav tako prostore," zagotavlja direktor fitnesa. King's gym je sicer v občinski stavbi, zato bo na pomoč priskočila tudi sevniška občina.
Kljub temu, da so na Facebooku zapisali, da fitnes zapirajo za tri dni, pa Bec še ne more govoriti o datumu vnovičnega odprtja. "Odločali se bomo sproti, glede na stanje. Storili bomo največ kar lahko, da poskrbimo za varnost obiskovalcev," še sklene.
V Sloveniji potrdili 13 okužb
V Sloveniji so v torek ob 1399 testih potrdili 13 okužb z novim koronavirusom. Štiri okužbe so potrdili v Ljubljani, dve v Moravčah, eno pa v občinah Radovljica, Ravne na Koroškem, Miklavž na Dravskem polju, Ptuj, Ajdovščina, Sevnica in Koper. Doslej so skupaj potrdili 1613 okužb.
Trenutno se v bolnišnici zdravi osem bolnikov s covidom-19, med njimi nihče na intenzivni negi. Prav tako nihče s to boleznijo v torek ni umrl in nikogar niso odpustili iz bolnišnice.
V Mariboru danes niso zabeležili novih okužb
Potem ko so v torek potrdili okužbo z novim koronavirusom pri sedmih zdravnikih enote nujne medicinske pomoči mariborskega zdravstvenega doma, ki deluje tudi v urgentnem centru Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor, danes v Mariboru niso zabeležili novih okužb. Več naj bi bilo znanega po drugem krogu testiranj v prihodnjih dneh.
"Novih povezanih primerov v Mariboru ne beležimo," so danes povedali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), kjer so v zvezi z omenjenimi okuženimi zdravniki odredili 21 karanten.
"Epidemiološka situacija v UKC Maribor ostaja nespremenjena. Novih potrjenih primerov okužb ni," pravijo tudi v naši drugi največji bolnišnici.
Doslej so v tej ustanovi identificirali stik s sedmimi okuženimi zdravniki enote nujne medicinske pomoči pri 29 hospitaliziranih pacientih in 31 zdravstvenih delavcih kliničnega centra. Testirali so jih na novi koronavirus in jih osamili.
"Paciente smo izolirali in bomo pri njih test, če bo hospitalizacija še trajala, ponovili četrti, osmi in štirinajsti dan od rizičnega stika. Zaposleni, ki so bili v tesnem rizičnem stiku, so v samoizolaciji in jih bomo testirali osmi in deveti dan od rizičnega stika," pojasnjujejo v UKC Maribor.
V Zdravstvenem domu (ZD) dr. Adolfa Drolca Maribor je bilo na covid-19 testiranih skupaj 83 zaposlenih iz enote nujne medicinske pomoči, od tega je bilo 76 testov negativnih. Okuženih je torej po dosedanjih ugotovitvah še vedno le sedem zdravnikov, o katerih so poročali v torek.
Pri zaposlenih, pri katerih so bili testi negativni, bodo ponovili testiranje v četrtek in petek. "Po preučitvi novih dejstev epidemiološka služba NIJZ še išče izvor okužbe, saj ne more potrditi vnosa okužbe iz Črne gore," ponavljajo v zdravstvenem domu.
Vlada je v zvezi z aktualnim dogajanjem epidemije bolezni covid-19 v Sloveniji pripravila tudi novinarsko konferenco, na kateri so sodelovali vodja strokovne skupine pri Ministrstvu za zdravje Bojana Beović, predstojnica NIJZ Območne enote Novo mesto Bonia Miljavac ter vladni govorec Jelko Kacin.
"Poslabšanje epidemiološke slike v Sloveniji je narekovalo spremembe Odloka o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi, ki velja od včeraj. Ob tem se pojavljajo številna vprašanja," je ob uvodu v novinarsko konferenco dejal Kacin. "Odlok določa, da so dovoljena zbiranja do 50 ljudi, če je mogoče zagotoviti minimalni stik med ljudmi, ter organizirane javne prireditve do 500 udeležencev, a le pod pogojem, da se lahko zagotovi minimalni stik med ljudmi. S tem se omeji vsa zbiranja nad 50 ljudi, kjer varnostne razdalje in minimalnih stikov ni mogoče zagotavljati, prepovedana pa ostajajo tudi vsa zbiranja, ki so bila definirana v drugih odlokih, govorim o diskotekah in nočnih klubih," je dodal.
"Treba je vnaprej postaviti oznake, da se ljudje držijo potrebne socialne distance, ki je meter in pol," je v zvezi s tem dejala predstojnica NIJZ Območne enote Novo mesto Bonia Miljavac. Od ponedeljka tudi velja, da morajo organizatorji dogodka, ki bi se ga udeležilo več kot 50 ljudi, pridobiti soglasje NIJZ, je povedala. Protokol prijave in izdaje soglasij se še usklajuje, prijava bo možna preko spleta oz. tudi po klasični pošti.
"Osnovni princip, ki se ga je treba držati pri organizaciji prireditev, je vzdrževanje minimalne varnostne razdalje, tako pri sedežnih redih kot pri vhodih in izhodih, na voljo morajo biti razkužila. Če se dogodki organizirajo v zaprtih prostorih, je obvezna uporaba mask. Prednost imajo dogodki na prostem. Pomembno je tudi, da se dogodkov ne udeležujejo osebe, ki kažejo znake okužbe. Ti so lahko različni, ne nujno samo okužba zgornjih dihal," je dejala.
Beovićevo skrbi, da se Slovenija ne bi prepozno odločila za zaporo mej
Vodja strokovne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Bojana Beović pa je na današnji vladni novinarski konferenci opozorila, da v Sloveniji niso več problem le uvoženi primeri okužb z novim koronavirusom, temveč narašča število sekundarnih okužb in primerov neznanega izvora. Skrbi jo, da se Slovenija ne bi prepozno odločila za zaporo mej.
Balkan v tem trenutku za Slovenijo predstavlja podobno situacijo, kot jo je v začetku leta Italija za celotno Evropo, je danes izpostavila Beovićeva in dejala, da se v strokovni skupini bojijo, da bi bila zapora mej prepozna.
Število primerov okužbe z novim koronavirusom v Sloveniji narašča po eksponentni krivulji, je izpostavila Beovićeva in opozorila, da problem niso več samo uvoženi primeri, ampak tudi sekundarne okužbe, v zadnjih dneh so zabeležili tudi več primerov s povsem neznanim izvorom, kar jih posebej skrbi.
Ob tem je izpostavila, da se dnevno število primerov bliža meji, ko slovenska epidemiološka služba zaradi omejenega števila epidemiologov ne bo več zmogla tekoče preverjati vseh stikov okuženih. Ob tem dejstvu se infektologinja zavzema za uvedbo aplikacije za sledenje stikom z okuženimi. Kot je izpostavila, če imamo lahko moderno tehnologijo za zabavo, ni razloga, da je ne bi uporabljali tudi za zaščito zdravja.
Beovićeva je opomnila, da je virus še prisoten in smo ljudje nanj občutljivi, podatki, da slabi, pa so na trhlih temeljih. Zato bo po njenem mnenju v družbi treba najti način življenja, ki bo preprečeval širjenje okužbe, ne bomo pa s tem povzročali prevelike ekonomske škode, ki bi vodila v revščino.
Tu je izpostavila, da Slovenijo glede širjenja okužb z novim koronavirusom ogroža predvsem prehajanje meja, druženja, prenosi v družinah in na delovnih mestih ter v dijaških ali samskih domovih. "Nimamo zdravila ne cepiva proti novemu koronavirusu. Edina rešitev so torej telesna razdalja, higiena, uporaba mask, pa tudi, da ne silimo v gnečo, ne na turističnih potovanjih, prireditvah," je dodala Beovićeva.
Opozorila je, da bo k obsežnosti drugega vala epidemije novega koronavirusa prispeval vsak posameznik prav z upoštevanjem preventivnih ukrepov. Ob tem je opozorila, da bo seznam možnih ukrepov za omejevanje epidemije počasi izčrpan, tako se že pojavljajo ideje o večjih zapiranjih. "To so res skrajni ukrepi, ki bi nas pahnili v revščino. Zato je pametno nositi masko in držati telesno razdaljo," je opomnila.
Do danes s Hrvaške vnesli tri okužbe
Predlog za uvrstitev Hrvaške na rumeni seznam oziroma umik s seznama covid-19 varnih držav je odvisen od števila vnesenih primerov okužb z novim koronavirusom s Hrvaške. Slovenija je donedavno zabeležila tri takšne primere, je na novinarski konferenci razkrila Beovićeva. Dodala je, da Slovenija razmere na Hrvaškem pozorno spremlja. Hkrati je priznala, da so glede Balkana in zaprtja meje znotraj strokovne skupine deljena mnenja.
Po slovenskih merilih bi bila uvrstitev Hrvaške na rumeni seznam upravičena, ker so bili kriteriji izpolnjeni, a je treba pogledati širšo sliko, je še dejala. Pojasnila je, bi uvrstitev Hrvaške na rumeni seznam pomenila, da bi to Slovenijo "prizadelo na narobe način", saj bi izgubila del turistov, ki bistveno ne vplivajo na epidemiološko sliko v naši državi, saj naj bi šlo predvsem za planince, ki ne hodijo tja, kjer je gneča. "Če bi se razmere poslabšale, bi bil naš predlog, da se katerikoli slovenski državljan s Hrvaške ne more vrniti brez obvezne karantene," je še dejala.
"Se ne strinjam z dvojnimi merili, če imamo pravila, jih je treba upoštevati," je še dejala in ponovno pozvala k spoštovanju ustrezne medsebojne razdalje, nošenju zaščitnih mask v zaprtih prostorih in higieni rok ter k izogibanju gneči tako doma kot v tujini.
Na vprašanje, koliko uvoženih primerov s Hrvaške bi morala zabeležiti Slovenija, da uvrsti Hrvaško na rumeni seznam, je Beovićeva odgovorila, da takšni kriteriji niso določeni in da je nemogoče "pokazati na številko".
Vladni govorec Jelko Kacin pa je pojasnil, da je odločitev glede uvrstitve Hrvaške na rumeni seznam v rokah vlade, ko dobi ustrezen predlog, sam pa takšnega predloga še ni videl. Poteka pa vsakodnevna strokovna izmenjava med vodilnimi epidemiologi Slovenije in Hrvaške, je še dejal.
Tako Beovićeva kot Kacin sta danes izpostavila sodelovanje med slovensko policijo ter hrvaško policijo pri preverjanju oseb v tranzitu čez Hrvaško. Slovenska policija bo tako preverjala, ali je bila neka oseba registrirana ob prestopu meje na Hrvaško iz BiH ali Srbije. "Če ugotovi zavajanje, bo policija drugače ukrepala," je napovedal Kacin. Ob tem je še opozoril, da je izjemno pomembno, da se karantenske odločbe vročajo že na sami meji in se nadzira nadziranje teh odločb. Opomnil je tudi na to, da vročanje karantenskih odločb trenutno ne poteka primerno hitro.
O Nizozemski je Beovićeva danes še dejala, da, če bodo bodo kriteriji za zeleni seznam izpolnjeni, bo smiselno, da Slovenija to državo uvrsti med varne države.
Glede seznama petnajstih tretjih držav, s katerimi je EU danes odprla meja, na njemu pa sta tudi Srbija in Črna gora, je Kacin danes pojasnil, da gre za priporočila Evropske komisije, ki veljajo od polnoči dalje in niso zavezujoče. NIJZ pa skrbno spremlja epidemiološke razmere v posameznih državah in na podlagi vhodnih podatkov in drugih ocen pristojnih služb oceni, koliko je dejansko stanje in sprejme ustrezne odločitve. Tako bo tudi v prihodnje, je še dejal in konkretno razmere v Srbiji označil kot "precej problematične".
Po mnenju Beovićeve pa so najbolj problematični gostinski lokali. "Zlasti iz turističnih krajev poročajo, da se navodil, ki smo jih izdali gostincem, ne držijo," je dejala. Opozorila je na ohranjanje potrebne socialne distance in obvezno nošenje mask. V zvezi z lokali, ki kljub prepovedi izvajajo razne dogodke in ne upoštevajo ukrepov, pa je dejala: "Morali bi imeti izrazitejši nadzor."
Jelko Kacin je včeraj na Twitterju zapisal, da Hrvaška zapira nočne klube, a hrvaški notranji minister Božinović je kasneje na novinarski konferenci dejal, da o tem ne ve nič. "Komuniciranja znotraj hrvaške oblasti ne bi komentiral," je na današnji novinarski konferenci v zvezi s tem dejal Kacin. Je pa izpostavil, da se bodo diskoteke v razvpitih Zrćah zagotovo zaprle.
"V kolikor bi se vnosi okužb s Hrvaške stopnjevali, bomo morali ukrepati," je še poudaril.
KOMENTARJI (919)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.