Avstrija bi lahko mejo z Nemčijo odprla še pred poletjem, je ocenil avstrijski kancler Sebastian Kurz. Dejal je, da je avstrijska vlada glede možnosti za odprtje meje skoraj vsak dan v stiku z nemško stranjo.
Dejal je še, da odprtje meje ni pomembno le zaradi turizma, ampak bi olajšalo življenje tudi številnim družinam, ki so trenutno ločene zaradi nadzora na meji. To velja tudi za delovne migrante ter vse, ki morajo potovati iz poslovnih razlogov.
Avstrijsko notranje ministrstvo je sicer zaradi pandemije novega koronavirusa nadzor na mejah s sosednjimi državami, tudi Slovenijo, ta teden podaljšalo do 31. maja.
Vstop v Avstrijo iz Slovenije, Madžarske, Nemčije, Italije, Švice, Lihtenštajna, Češke in Slovaške je dovoljen le na določenih mejnih prehodih. Vsi potniki morajo ob vstopu v državo predložiti zdravniško potrdilo, da niso okuženi z novim koronavirusom, ki ne sme biti starejše od štirih dni. Dnevni migranti delavci morajo poleg osebnega dokumenta predložiti še dokazilo o zaposlitvi.
V Nemčiji nove omejitve
Nekatere lokalne oblasti v Nemčiji so medtem danes sporočile, da bodo znova uvedle karantenske ukrepe, ker so se spet pojavila žarišča izbruha koronavirusa. Med drugim nameravajo kljub dovoljenju zvezne vlade zamakniti predvideno odprtje restavracij in podobnih lokalov, prebivalstvo pa bodo pozvali, naj omeji svoje stike.
V zvezni deželi Severno Porenje-Vestfalija so med drugim v eni od klavnic pri kraju Coesfeld potrdili okužbo z novim koronavirusom pri 150 od 1200 zaposlenih. Zaradi izbruha bodo za najmanj en teden preložili odprtje restavracij, turističnih točk, fitnesov in večjih trgovin, prebivalce pa bodo pozvali, naj omejijo druženje. Po načrtih bo potekalo le postopno odprtje šol in vrtcev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
To je prvi udarec od srede, ko je nemška kanclerka Angela Merkel sporočila, da se širjenje okužbe upočasnjuje ter da nizka stopnja smrtnosti nakazuje možnost vračanja v normalno življenje. Odločitev glede odprave ukrepov pa je v rokah deželnih oblasti, ki so se strinjale, da bodo spet vpeljale ukrepe, če se število novih okužb poveča za 50 na 100.000 ljudi v enem tednu.
To mejo pa so prekoračili v Coesfeldu. Deželni minister za zdravje Karl-Josef Laumann je napovedal, da bodo preventivno testirali vse uslužbence klavnice.
Podobno so mejo prekoračili v kraju Steinburg v deželi Schleswig-Holstein, kjer je žarišče tudi v klavnici. Zaenkrat še ni jasno, ali bodo zaostrili ukrepe. V Turingiji pa so napovedali krizno srečanje prihodnji teden, potem ko so to mejo prekoračili v kraju Greiz z žariščem med stanovalci in uslužbenci več domov za ostarele in bolnišnice.
V Nemčiji so doslej potrdili okoli 167.300 okužb s koronavirusom, umrlo je 7266 ljudi.
V Rusiji že šesti dan zapored več kot 10.000 novih okužb
V Rusiji so v zadnjem dnevu potrdili 10.669 novih okužb z novim koronavirusom. To je že šesti dan zapored, ko država beleži več kot 10.000 okužb dnevno. Skupaj so doslej zabeležili 187.859 okuženih z novim virusom. V zadnjih 24 urah je za covidom-19 umrlo 98 ljudi, skupno 1723.
Število na novo okuženih je v zadnjih 24 urah sicer nekoliko nižje kot dan prej, ko so potrdili rekordnih 11.231 novih okužb z novim koronavirusom. Kot je danes sporočil ruski krizni štab za boj proti pandemiji covida-19, 5232 na novo okuženih nima nobenih simptomov.
Rusija je na petem mestu po številu okuženih z novim koronavirusom na svetu, in sicer za ZDA, Španijo, Italijo in Združenim kraljestvom.
Žarišče epidemije novega koronavirusa v državi je Moskva. Tu so v zadnjih 24 urah potrdili 5846 novih primerov okužbe. Skupno je 98.522.956 prebivalcev prestolnice umrlo za covidom-19, od tega 51 v zadnjem dnevu.
Moskovski župan Sergej Sobjanin je včeraj sporočil, da so "samoizolacijo prebivalcev" prestolnice podaljšali do 31. maja. Karanteno so v mestu uvedli 29. marca. Izpostavil je, da je še prezgodaj za odpiranje restavracij, gledališč in športnih dvoran. Od 12. maja pa bodo morali nositi rokavice in zaščitne maske v trgovinah in v javnem prometu.
Kljub nagli rasti števila okuženih v Rusiji smrtnost po uradnih podatkih ostaja nizka v primerjavi z drugimi državami, kot so Italija, Španija in ZDA.
V Franciji vse manj bolnikov na intenzivni negi
V Franciji je danes število mrtvih zaradi covida-19 preseglo 26.000. V zadnjem dnevu so potrdili 243 novih smrti, skupno pa 26.230. Še naprej pa v državi pada število bolnikov na intenzivni negi, teh je bilo v zadnjem dnevu manj za 93.
Skoraj tri četrtine bolnikov v bolnišnicah imajo na širšem območju Pariza ter v regijah Grand Est, Auvergne-Rona-Alpe in Hauts-de-France. Na teh območjih, ki so bolj ogrožena, bodo ukrepe odpravljali počasneje.
Že dlje časa v Franciji beležijo padec dnevnega števila smrtnih žrtev koronavirusne bolezni 19 in počasi prihajajo iz krize. Na vrhuncu epidemije je bilo na intenzivni negi več kot 7000 bolnikov, sedaj jih je 2828.
Italija z največ mrtvimi v EU, umrlo že več kot 30.000 ljudi. Na Otoku kljub slabi situaciji pozivi k odpiranju
V Italiji je po zadnjih podatkih novi koronavirus vzel že več kot 30.000 življenj. Iz države danes poročajo o novih 243 mrtvih, skupaj o že 30.201 žrtvi.
V državi je okuženih še 217.185 ljudi, se pa število novih dnevnih okužb nekoliko zmanjšuje – v zadnjih 24 urah so jih našteli 1.327. Več mrtvih kot Italija beležijo le še ZDA in Velika Britanija.
Število smrtnih žrtev novega koronavirusa v Veliki Britaniji je danes preseglo 31.000. V zadnjem dnevu je glede na podatke zdravstvenega ministrstva naraslo še za 626 in trenutno znaša 31.241. Med smrtnimi žrtvami zadnjega dne je tudi šest tednov star dojenček, ki je imel tudi druge zdravstvene težave.
Kljub velikemu številu smrtnih žrtev pa se na premierja Borisa Johnsona krepi pritisk, naj zrahlja omejitvene ukrepe. A kot je danes posvarila vlada, s prihodnjim tednom še ne gre pričakovati večjih sprememb pri pravilih karantene.
"Biti moramo realistični, da čez noč ne bo dramatičnih sprememb," je na novinarski konferenci dejal minister za okolje George Eustice. Kot je dodal, bodo pri rahljanju zelo previdni, saj podatki kažejo, da nevarnosti še ni konec.
Regionalna vlada v Walesu je danes naznanila načrte za ponovno odprtje vrtnih centrov in knjižnic, širša karantena pa bo ostala v veljavi še vsaj tri tedne. Johnson bo lastne načrte prek televizijskega nagovora predstavil v nedeljo zvečer.
V ZDA število mrtvih zaradi covida-19 preseglo 75.000
V ZDA so do četrtka zvečer potrdili 75.662 smrtnih primerov zaradi covida-19, z novim koronavirusom pa se je okužilo 1,257 milijona ljudi. Doslej se je pozdravilo 195.000 ljudi, ki so zboleli za covidom-19. V najhuje prizadeti državi New York je okuženih 327.000, umrlo je 26.144 ljudi, okrevalo pa jih je 55.547. New Yorku sledijo New Jersey s 134.000 okuženimi in 8800 mrtvimi, Massachusetts s 74.000 okuženimi in 4500 mrtvimi, Illinois z 71.000 okuženimi in 3100 mrtvimi, Kalifornija z 62.000 okuženimi in 2500 mrtvimi ter Pensilvanija s 56.000 okuženimi in 3600 mrtvimi. Michigan ima ob 76.000 okužbah 3400 mrtvih, Florida 39.000 okuženih in 1600 mrtvih, Teksas 36.000 in 985 mrtvih, Connecticut pa 32.000 okuženih in skoraj 2800 mrtvih.
Predsednik ZDA Donald Trump se s koronavirusom ne ukvarja več v tolikšni meri kot doslej. Nima več rednih novinarskih konferenc delovne skupine Bele hiše za boj proti koronavirusu, odgovornost za ukrepe je predal zveznim državam, sam pa se posveča pozitivnim izjavam o ponovnem odpiranju oziroma zagonu ekonomije.
V primerih preteklih epidemij je glavno vlogo seznanjanja javnosti in oblikovanja ukrepov prevzel Center za nadzor nad boleznimi v Atlanti (CDC), ki pa ga je Trump dal na stranski tir. CDC je na primer izdelal podrobna navodila zveznim državam za postopno varno odpiranje ekonomij oziroma družb, vendar pa Bela hiša ni dovolila njihove objave, ker da so preveč natančna in podrobna.
Ameriški mediji so do navodil, ki bi morala biti objavljena v petek, prišli po ovinkih in jih objavili. CDC na primer restavracijam priporoča, da po odprtju naredijo varnostne pregrade pri blagajnah za obrambo pred kihanjem, odsvetujejo jim samopostrežbo za stranke in oddaljenost med mizami najmanj 1,8 metra.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.