Ruska zvezna statistična agencija Rosstat je v petek sporočila, da je avgusta zaradi covida-19 umrlo več kot dvakrat več ljudi, kot prikazujejo uradne številke vlade. Rosstat namreč poroča, da je avgusta za covidom-19 umrlo 49.389 ljudi, uradne številke pa pravijo, da je takrat umrlo 24.661 oseb.
Podatki vlade namreč upoštevajo le tiste, pri katerih so kot glavni vzrok smrti navedli novi koronavirus, Rosstat pa je v statistiko vštel tudi tiste, pri katerih glavni vzrok smrti sicer ni bil covid-19, a je bila smrt vseeno povezana z virusom. Agencija je zato ruske oblasti obtožila, da ne posredujejo točnih informacij.

Rusija je sicer skoraj vsak oktobrski dan dosegla nov rekord v številu dnevnih smrtnih žrtev. Petkov rekord, ko je umrlo 936 covidnih bolnikov, je presegel sobotni, ko je umrlo 968 oseb. To je približno 100 dnevnih smrtnih žrtev več, kot so jih našteli konec septembra. To je že četrti dan zapored, ko je število dnevnih smrtnih žrtev preseglo 900.
Vladna delovna skupina je medtem v soboto zabeležila tudi več kot 29 tisoč novih okužb s koronavirusom. Strm porast okužb in smrti se je začel konec septembra, kar oblasti pripisujejo nizki stopnji precepljenosti. Podpredsednica vlade Tatjana Golikova je v petek dejala, da je skoraj 33 odstotkov od skoraj 146 milijonov prebivalcev prejelo vsaj en odmerek cepiva proti covidu-19, približno 29 odstotkov pa je cepljenih v celoti.
Covid-19 v Latinski Ameriki vzel že več kot 1,5 milijona življenj
Število smrti zaradi covida-19 je v regiji Latinske Amerike in Karibov po uradnih podatkih preseglo 1,5 milijona. Samo v Braziliji, največji latinskoameriški državi, je pandemija covida-19 terjala več kot 600 tisoč življenj. Po podatkih brazilskega ministrstva za zdravje so jih do petka našteli 600.425. Več so jih doslej potrdili le v ZDA.

Po zelo počasnem začetku je v tej državi z 210 milijoni prebivalcev kampanja cepljenja proti covidu-19 vse uspešnejša. Doslej je bilo v celoti cepljenih 45 odstotkov odraslih.
Braziliji po številu mrtvih v regiji sledijo Mehika, Peru, Kolumbija in Argentina. Peru beleži največ smrti zaradi covida-19 glede na število prebivalcev – 605 smrti na 100.000 prebivalcev.
Ob tem so v Latinski Ameriki doslej potrdili več kot 45 milijonov okužb. Po vsem svetu je pandemija doslej terjala več kot 4,8 milijona življenj, potrjenih pa je bilo več kot 237 milijonov okužb.
V Italiji tretji odmerek cepiva za vse starejše od 60 let
Italijansko ministrstvo za zdravje je medtem sporočilo, da bo Italija tretji odmerek cepiva proti covidu-19 ponudila vsem starejšim od 60 let, pri katerih je bil prvi cikel cepljenja zaključen pred najmanj šestimi meseci. Od 20. septembra sicer v državi s tretjim odmerkom že cepijo osebe z oslabljenim imunskim sistemom, starejše od 80 let, prebivalce in zaposlene v domovih za ostarele ter zaposlene v zdravstvenih ustanovah, ki so starejši od 60 let ali so posebej izpostavljeni nevarnosti okužbe.
Nova odločitev prihaja, potem ko je Evropska agencija za zdravila (Ema) ta teden odobrila tretji poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19 proizvajalca Pfizer/BioNTech za uporabo pri ljudeh, ki so starejši od 18 let. Za ljudi s hudo oslabljenim imunskim sistemom je Ema ob cepivu Pfizerja odobrila še cepivo proizvajalca Moderna. Italijanski nacionalni inštitut za zdravje je v sredo sicer sporočil, da v splošni populaciji sedem mesecev po prejemu drugega odmerka cepiv mRNA, med katera sodita Pfizerjevo in Modernino, ni zaznal upadanja učinkovitosti zaščite. Se je pa manjši padec pojavil pri določenih specifičnih skupinah.
Italijanska vlada je ta teden sporočila, da okoli 8,4 milijona Italijanov (15 odstotkov starejših od 12 let) še ni prejelo prvega odmerka cepiva proti covidu-19. Največ necepljenih je v starostni skupini od 40 do 49 let. Polno cepljenih je 43 milijonov ljudi.
V državi ob napredku cepljenja postopoma odpravljajo koronske omejitve. Tako bodo lahko od ponedeljka s polno zasedenostjo delovala kulturna prizorišča, kot so kinematografi, gledališča in koncertne dvorane. Obiskovalci bodo morali sicer predložiti dokaz o izpolnjevanju pogoja PCT (preboleli, cepljeni oz. testirani), je v četrtek odločila italijanska vlada.
Od ponedeljka bodo lahko nočni klubi v notranjih prostorih zapolnili 50 odstotkov kapacitet, zunaj pa 75 odstotkov. Športna prizorišča, kot so stadioni, pa bodo morala upoštevati največ 75-odstotno zasedenost zunaj in 60-odstotno notri, navaja nemška tiskovna agencija dpa.
Od prihodnjega petka naj bi medtem v Italiji uvedli pravilo zelenega covidnega potrdila za vse zaposlene. Kdor ne bo mogel dokazati, da je cepljen, da je prebolel covid-19 ali je testiran, ne bo mogel priti na delo. To bo štelo kot neupravičena odsotnost, zato bo taka oseba ostala brez plačila, navaja APA. Zdravstveno in pokojninsko zavarovanje medtem ne bosta prizadeta.
Singapur rahlja nekatere covidne omejitve potovanj
Singapur bo potnikom iz nekaterih držav, med katerimi sicer ni Slovenije, omogočil vstop v državo brez karantene. Po ocenah premierja Li Hsien Longa je čas, da država napravi nov korak v smeri "življenja s covidom-19", poroča BBC. Od 13. oktobra bodo tako lahko v Singapur brez karantene prispeli cepljeni potniki iz Kanade, Danske, Francije, Italije, Nizozemske, Španije, ZDA in Velike Britanije. Od novembra pa bodo vrata odprta tudi potnikom iz Južne Koreje.
Singapur je za cepljene potnike vzpostavil potovalne linije z Nemčijo in Brunejem. Ker so se te izkazale za uspešne, jih bo razširil še na devet držav.
Dovoljeno bo tudi druženje dveh cepljenih oseb v restavracijah in nakupovalnih središčih. Otroci do 12 let se bodo lahko vrnili v učilnice, čeprav vlada šole še naprej spodbuja k pouku po spletu.
Singapur se je odločil proti pandemiji covida-19 nastopiti z izredno strogimi ukrepi. V državi je število smrtnih primerov zaradi covida-19 sicer nizko, vendar so dolgotrajna in stroga zaprtja prizadela status države kot poslovnega in letalskega vozlišča. Kot je dejal premier, različica delta kaže, da ta virus ne bo izginil, a prepričan je, da je s cepljenjem, vzdrževanjem razdalje in podrobnim spremljanjem mogoče živeti v novi normalnosti.
"Trajalo bo najmanj tri mesece, morda pa celo šest mesecev, da dosežemo cilj," je dejal in izpostavil, da je mogoče pričakovati rast števila primerov okužb, ki pa jih bodo podrobno spremljali. Širitev potovalnih dogovorov na države, ki imajo stabilno covidno situacijo, pa bo medtem državi omogočilo, da ostane del globalnih dobavnih verig in ohrani status vozlišča, je prepričan.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.