"Ptuj odpade. Ne zdi se mi več smiselno z njimi pogajati. Če ne želijo razumeti, zakaj je premestitev oskrbovancev DSO Ljutomer pomembna ter da bi jim na ta način želeli pomagati, potem vse skupaj nima smisla," je dejal zdravstveni minister Tomaž Gantar.
Minister je bil na odboru DZ za zdravstvo oster do doma starejših v Ljutomeru. Upravo doma je obtožil neupoštevanja navodil. "Imamo ljudi, ki so pripravljeni to tudi javno povedati." Po informacijah, s katerimi razpolaga ministrstvo za zdravje, naj bi imeli do izbruha epidemije v domu obiske, nudili pa so tudi malice svojim občanom v tem domu. "Ljudje nočejo sodelovati. To ni problem zdravstva, lahko pa služi kot krasen primer, kako država nič ne naredi," je bil oster minister.
Minister se je na seji sicer strinjal, da je slika v domovih kritična, ker so bile te institucije vrsto let zanemarjene, a je zatrdil, da so v kriznem času naredili največ, kar so lahko. Gantar je še zavrnil očitke, da starejši ne dobijo ustrezne zdravstvene oskrbe. "Domov ne moremo preseliti v bolnišnice, vanje namestimo bolnike, ki bolnišnično oskrbo potrebujejo in jo tudi dobijo," je zatrdil minister, ki je bil na seji deležen opozorila iz poslanskih vrst, saj je med razpravo snel zaščitno masko.
Nujna seja parlamentarnega odbora je bila sicer sklicana na zahtevo Levice, ki želi vladi predlagati sprejetje več ukrepov za zaščito oskrbovancev domov za starejše. Sistem domov je bil po besedah poslanca Levice Primoža Siterja v alarmantnem stanju že pred krizo, v času epidemije pa se je zgodil kolaps.
V Levici so zato predlagali več sklepov, s katerimi bi vlado pozvali, naj v največjem možnem obsegu zagotovi bolnišnično zdravljenje vsem obolelim s covidom-19, tudi oskrbovancem domov starejših, in s tem razbremeni posamezne socialnovarstvene zavode. Prav tako se zavzemajo za povečanje obsega testiranja oskrbovancev in zaposlenih ter financiranje dodatnih stroškov domov iz proračunskih sredstev.
A do glasovanja o predlaganih sklepih poslanci danes še niso prišli, saj so večji del večurne razprave zaznamovala opozorila sindikatov s področja zdravstvene nege in drugih reprezentativnih organizacij glede stanja v domovih.
DSO Ljutomer: Niste preverili dejstev, navodila smo upoštevali
Direktorja DSO Ljutomer mag. Tomislav Nemec je povedal, da je pričakoval ministrov napad ter da Gantarjeve navedbe niso resnične. "Nasprotno – vse predpise smo ves čas spoštovali in ukrepe najdosledneje izvajali. Prav tako v našem domu ves čas korektno sodelujemo s številnimi deležniki, ki danes delajo v našem domu," je ministru sporočil Nemec.
Povedal je, da so od začetka v domu potrebovali pomoč, vendar so bili namesto tega deležni nenehnih kritik s strani županje in podžupana, kar se je razširilo vse do ministrstva. "Res sem si že na začetku okužbe prizadeval, da se naše prve obolele stanovalce razseli (podobno kot sedaj v Murski Soboti). Žal takrat posluha ne občine ne države za to ni bilo. Stroki, kot se mi očita, pa nikoli nisem nasprotoval, čeprav se je takrat odločila, da okuženi stanovalci ostanejo v našem domu. Kot direktor pa sem dolžan narediti vse, da se širitev ustavi," zatrjuje Nemec.
Direktorja doma starejših občanov Ljutomer sicer veseli, da sedaj, ko je najtežje delo opravljeno in okužba v glavnem zajezena, ministrstvo spreminja strategijo in odpira vrata Bolnišnice Ptuj. Ministra je pozval, da naredi objektivno oceno, znova preveri dejstva in naredi zaključek.
Nad Gantarjevim nastopom na odboru za zdravstvo so razočarani tudi zaposleni v DSO Ljutomer, ki so na javnost naslovili pismo, v katerem zavračajo njegove očitke in ministra obtožujejo populizma. "S populističnim nastopom ste sebe prikazali kot rešitelja, nas, ki pa smo delali v DSO Ljutomer v nemogočih razmerah in nas takrat niste slišali, pa predstavljate kot tiste, ki ne vemo, kaj je naše delo. Ne moremo verjeti, da prvi mož zdravstva v državi podaja zaključke na podlagi anonimk in brez preverjanja strokovnosti," odgovarjajo zaposleni, ki jih žalosti "politično zdraharsko" lotevanje zadev in netenje sporov med zaposlenimi in zdravstvenim kadrom, ki je priskočil na pomoč. "Če bi nam prisluhnili prej, bi bile številke obolelih v našem domu bistveno nižje," so sklenili v pismu.
Na Ptuju nelagodje glede sprejema ljutomerskih oskrbovancev
Zaposleni v Splošni bolnišnici Ptuj so na današnjem jutranjem zboru delavcev izrazili nestrinjanje tudi nad takšno odločitvijo, podobnega mnenja je po zagotovilih direktorice Anice Užmah in strokovnega vodje Teodorja Pevca tudi vodstvo zavoda. "A ko smo bili postavljeni pred možnostjo popolne ukinitve vseh ostalih dejavnosti in preoblikovanja v covid-19 bolnišnico, smo pristali na to odločitev," je danes povedala Užmahova in zagotovila, da bodo kljub velikim tveganjem naredili vse, da bolnišnica ohranila vse dosedanje dejavnosti ter se še naprej strokovno razvijala.
Pred bolnišnico se je tudi zbralo nekaj ljudi, ki je protestiralo proti odločitvi ministrstva o premestitvi oskrbovancev iz Ljutomera.
V bolnišnici jih najbolj skrbi, ker bodo v primeru uresničitve napovedi ministrstva okuženi bolniki prihajali v okolje, ki je trenutno brez okužb. Odgovorni na državni ravni niso sprejeli njihovega predloga, da bi zagotovili osebje za oskrbo obolelih v ljutomerskem domu. Kot je pojasnila direktorica, je pri njih predvidena zgolj oskrba pacientov, ki so okuženi, a imajo lažji potek bolezni, medtem ko bodo vse s težjo obliko covida-19 v njihovi regiji še naprej zdravili v UKC Maribor.
Po informacijah Užmahove so se s predlogom strinjali tudi v Brežicah, kjer so ponudili celo 70 postelj, a naj za zdaj selitve pacientov po zadnjih podatkih še ne bi bilo, ker je stanje v domu starejših v Šmarju pri Jelšah pod nadzorom, medtem ko v Ljutomeru trenutno stanja ne obvladujejo.
Strokovni vodja ptujske bolnišnice Pevec je dodal, da bi na njihovem oddelku, kamor bi selili okužene z lažjo obliko, opravljali zgolj nego, kar je povsem nova oblika in za vse še neznanka. "K nam bi tako prišli sicer zdravi varovanci doma, ki pa so okuženi z novim koronavirusom. Mi jih ne bomo zdravili, saj nismo infekcijski oddelek, zato bi takšne poslali v Maribor," je pojasnil Pevec.
Ob tem je opozoril, da gre pri sprejemu 40 bolnikov za zgornjo številko, ki bi še ohranila vsaj povprečno realizacijo ostalih programov njihove bolnišnice. Kot je dodal, pri njih epidemiologa nimajo, zaščitne opreme pa imajo za zdaj dovolj, hkrati so jim zagotovili, da jo bodo prejeli v zadostnih količinah tudi za naprej. V nasprotnem primeru zaposlenih ne bodo izpostavljali tveganjem.
Je pa Pevec še potrdil, da je slovenska infektološka stroka načeloma proti premikanju okuženih ljudi v sicer zdravo okolje, in dodal, da morda drugače menijo redki strokovnjaki, ki sedijo v kriznem štabu. "Očitno so stvari v Ljutomeru šle tako daleč, da so ministrstvo pritisnile ob zid in se je zato odločilo za takšen korak," je še dodal strokovni vodja.
Užmahova je povedala, da ministrstvo po zadnjih informacijah še vedno vztraja pri svojem sklepu, a bolnikov danes še ne pričakujejo. Morda bodo prišli v sredo ali četrtek, medtem pa iščejo morebitne drugačne rešitve. Ministra Tomaža Gantarja so med drugim obvestili tudi o tem, da naj bi prostore ponudila ormoška psihiatrična bolnišnica, ta naj bi te navedbe tudi preverjal.
KOMENTARJI (301)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.