"Od danes zjutraj imamo potrjene primere omikrona po celi Sloveniji razen v goriški regiji," je na tiskovni konferenci dejal predstojnik Centra za nalezljive bolezni NIJZ Mario Fafangel in dodal, da tudi na goriškem zaznavajo porast števila primerov, zato pričakujejo, da ga bodo v naslednjih dneh zaznali tudi tam. Pojasnil je, da gre za lokalne prenose različice, kar pomeni, da je v Sloveniji vsak primer okužbe verjeten primer okužbe z omikronom.
"Omikron je bolj prenosljiv," je zatrdil in razložil, da nobena država ne bo mogla ustavili širjenja različice, lahko pa širjenje skušamo upočasniti, kar je pomembno zaradi preobremenitve zdravstvenega sistema. Dodal je, da še ne vedo točno, kako je z omikronom in hospitalizacijami. "Nekaj nakazuje, da bi bil potek lahko lažji. Vsi si želimo, da bi bilo to res, ampak staviti na to dejstvo brez pravih podatkov, je kockanje, ki si ga ne moremo privoščiti," je povedal in dodal, da je pravočasno ukrepanje bolj pomembno kot čakanje na stoodstotne podatke.
'Izjema od karantene ob visoko tveganem stiku bi bila le še cepljenost s poživitvenim odmerkom'
Poudaril je, da je ukrepe treba prilagajati številu okužb, saj epidemiološka služba ne more več ločiti, ali gre za sum okužbe z omikronom ali ne. Rezultati sekvenciranja in s tem tudi informacija o posamezni različici do epidemiologov namreč pridejo skoraj vedno prepozno. Epidemiološka stroka odločevalcem zato predlaga, da sedanji "dvotirni sistem karanten" poenotijo. "Imamo karantene, za katere veljajo izjeme, kot so cepljenje, prebolevnost in vse ostalo, ter drug sistem karanten, v katerem te izjeme ne veljajo, kot je pri sumu na okužbo z omikronom. Tak sistem je trenutno nevzdržen," je opozoril.
Po predlogu epidemiologov bi bila edina izjema od karantene v primeru visoko tveganega stika cepljenost s poživitvenim odmerkom. Prav tako si želijo, da bi časovna omejitev digitalnega potrdila za cepljene z osnovno shemo čim prej stopila v veljavo. Vlada je sicer konec minulega tedna odločila, da se omenjeno potrdilo na 270 dni omeji s 1. februarjem.
Epidemiologi si sicer želijo, da bi časovna omejitev digitalnega potrdila za cepljene z osnovno shemo čim prej stopila v veljavo. Vlada je konec minulega tedna odločila, da se omenjeno potrdilo na 270 dni omeji s 1. februarjem. Potrdilo za prebolevnike bo veljalo 180 dni.
V ponedeljek potrdili 1555 novih okužb
Pristojni so v ponedeljek ob opravljenih 4973 testih PCR potrdili 1555 okužb s koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil 31,27-odstoten, kar je manj kot v nedeljo, ko je bil 37,8-odstoten. Po oceni NIJZ je v državi trenutno 17.844 aktivnih primerov okužbe (dan prej 18.244).
Ob 4973 testih PCR so pristojni opravili tudi 110.865 hitrih antigenskih testov. Sedemdnevno povprečje primerov je znašalo 1186, kar je 23 manj kot dan prej. V zadnjih 14 dneh so potrdili 846 okužb na 100.000 prebivalcev, 19 manj kot dan prej.
Po podatkih vlade je hospitaliziranih 665 oseb, 31 manj kot dan prej, na intenzivni negi pa je 205 oseb, 10 oseb manj kot dan prej. Umrlo je pet covidnih bolnikov. Poklukar je izjavil, da je 85 odstotkov oseb na intenzivni negi necepljenih. Najmlajši bolnik na tem oddelku je star 28 let.
Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih NIJZ cepljenih 1.243.261 ljudi, z vsemi odmerki pa 1.180.685.
V UKC Maribor se covidne razmere vendarle umirjajo
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor se covidne razmere zadnje dni popravljajo, saj je število bolnikov s covidom-19 najmanjše v zadnjih nekaj mesecih. Kot je danes povedal strokovni direktor Matjaž Vogrin, je pri njih trenutno 109 tovrstnih bolnikov, od tega 31 na intenzivni negi, po eden tudi v porodnišnici in na pediatriji.
Zaradi izboljšanja razmer so prejšnji teden za covidne bolnike zaprli oddelek na kirurški kliniki, po Vogrinovih besedah pa zaprtje drugega oddelka v drugi etaži klinike za ginekologijo načrtujejo še v tem tednu, če seveda ne bo prišlo do kakšnega dramatičnega preobrata. Na dislociranem negovalnem oddelku na Pohorju je trenutno 15 bolnikov, ki se zdravijo zaradi težav po covidu-19.
Glede na aktualne epidemiološke razmere pričakujejo tudi zmanjšanje števila zasedenih postelj na intenzivni terapiji, s čimer bodo razmere v njihovi bolnišnici postale bistveno lažje. Zdravstveno osebje prav tako že prerazporejajo na matične oddelke, zato nekoliko povečujejo delovne aktivnosti za ostale bolnike, a se hkrati zavedajo, da so zaposleni trenutno precej izgoreli in bistveno povečanje ne bo mogoče pred koncem leta.
"Zavedamo se seveda, da nas čakajo veliki zaostanki in daljše čakalne dobe, zato se bomo te problematike morali v naslednjem letu lotiti sistematično," je povedal Vogrin. Po njegovih navedbah primera okuženega z različico koronavirusa omikron pri njih še niso zabeležili, sicer pa se ta za zdaj obravnava enako kot vse ostale različice.
V UKC Maribor se zavedajo, da bo do okužb z novo različico zagotovo prišlo tudi na severovzhodu Slovenije kot v celotni državi, upajo pa, da virus vendarle ni tako virulenten, da bi zahteval še večje število hospitalizacij kot doslej. Vsekakor pa si želijo, da bi ljudje v času praznikov, ko so druženja še bolj pogosta, upoštevali nasvete stroke, ki so jasni že več kot leto in pol."Le na tak način bomo virus lahko obdržali pod nadzorom. Če bomo prišli do petega vala, bomo za vse covidne bolnike, ki bodo prišli k nam, poskrbeli, velik davek pa plačujejo ostali bolniki, ki jih že v preteklih tednih nismo mogli obravnavati," je še enkrat opozoril Vogrin.
V Sloveniji v teh dneh sicer poteka velika akcija Dnevi cepljenja, ko bo 62 cepilnih centrov po vsej državi odprtih od 8. do 20. ure. V vsaki statistični enoti pa bo na eni lokaciji potekalo nočno cepljenje, in sicer od 20. ure zvečer do 8. ure zjutraj.
V sklopu kampanje je predsednik Borut Pahor z ministrom za zdravje Janezom Poklukarjem obiskal cepilno mesto UKC Ljubljana. Pahor se je zahvalil vsem, ki so se že cepili, in vse, ki se še niso pozval, da pridejo po odmerek.
Poklukar je povedal, da je zadovoljen z obiskanostjo, a dodal, da si želi, da bi v prihodnjih dneh prišlo še več ljudi. V ponedeljek so cepili 13.827 Slovenk in Slovencev, od tega 873 s prvim odmerkom, 1462 z drugim odmerkom in 11.492 s tretjim odmerkom, je še povedal.
Opozoril je na pandemično izčrpanost, ki predstavlja tveganje, da popustimo pri izvajanju ukrepov. Posvaril je tudi pred oklevanjem pri sprejemanju dodatnih ukrepov. "Ne smemo popustiti v tem, da teh ukrepov ne bi izvajali ali da bi nas bilo strah sprejeti dodaten ukrep, če je ta trenutek potreben," je poudaril. Izpostavil je tudi zaostrovanje ukrepov v sosednjih državah. Nekatere pred prazniki omejujejo javno življenje in odpovedujejo silvestrovanja, saj se pripravljajo na soočenje z različico koronavirusa omikron. "V podobno smer bo prav gotovo šla tudi Slovenija," je napovedal.
Nočni cepilni centri sicer delujejo v goriški, izolski, brežiški in celjski splošni bolnišnici, v zdravstvenih domovih (ZD) Sežana, Postojna, Novo mesto, Slovenj Gradec, Murska Sobota in Maribor, pa tudi v obeh univerzitetnih kliničnih centrih in na Kliniki Golnik. V zasavski regiji vsako noč cepijo na drugi lokaciji.
KOMENTARJI (1046)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.