Ob postopnem sproščanju ukrepov po državi, ki zajemajo različna področja, so se na naše uredništvo obrnili tudi svojci obsojencev, ki jih zanima, kdaj bodo v slovenskih zaporih spet mogoči obiski. Ti so namreč zaradi omejevanja širjenja okužb z novim koronavirusom prepovedani od 13. marca.
"Če se odpirajo lokali, cerkve, saloni, šole itd., bi se lahko tudi sprostili obiski v zaporih, saj otroci svojih očetov niso videli že skoraj dva meseca," so zapisali, zato smo se z vprašanji o tem obrnili na Upravo RS za izvrševanje kazenskih sankcij.
Tam so nam pojasnili, da so ob pojavu novega koronavirusa, še posebej intenzivno pa z razglasitvijo epidemije, iskali različne možnosti, kako z ustreznimi ukrepi zaščititi življenja in zdravje zaprtih oseb ter zaposlenih.
"Zavedamo se pomena stikov zaprtih oseb z zunanjim svetom, zato se trenutno pripravljamo na postopno sproščanje sprejetih ukrepov. Način sproščanja ukrepov je še v usklajevanju in bo podrobneje določen v tem tednu. Ključen cilj, ki ga želimo s postopnim rahljanjem ukrepov doseči, je zagotavljanje varnih zaporov tako za družbo, zaprte osebe, obiskovalce in zaposlene," so pojasnili.
Preklic prepovedi obiskov predvidoma v ponedeljek
Ob tem so navedli nekaj osnovnih usmeritev, sprejetih za izvajanje obiskov. Predvidoma v ponedeljek, 18. maja, bo preklicana prepoved obiskov zaprtih oseb, ki se bodo postopno ter v skladu z varnostnimi standardi in priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) znova pričeli izvajati.
Zaprto osebo bo predvidoma lahko obiskala samo ena odrasla oseba brez znakov okužbe, mladoletni otroci pa se obiska zaradi varnosti še ne bodo mogli udeležiti, razen v Zavodu za prestajanje kazni zapora Ig (ženski zapor).
Vstop v zavod bo za obiskovalce možen samo z zaščitno masko ali drugo obliko zaščite ustnega in nosnega predela (šal, ruta ipd.), obvezno bo tudi razkuževanje rok pred vstopom v zavod oziroma prostor za obiske.
Obsojenci si želijo sprostitve ukrepov, a navodila razumejo in spoštujejo
Na vprašanje, kakšno je sicer trenutno stanje v naših zaporih glede na vse ukrepe, ki so jih morali sprejeti in ki so po besedah direktorja Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Bojana Majcna na začetku povzročali napetost in slabo voljo med obsojenci, so na Upravi odgovorili, da zaposleni z ustrezno komunikacijo zaprtim pojasnjujejo potrebnost sprejetih ukrepov za zaščito njihovega življenja in zdravja.
"Zaprte osebe sprejeta navodila in ukrepe spoštujejo, kar sistemu omogoča, da je v danih razmerah stanje stabilno in mirno. Povečanja izrednih dogodkov zaradi omejitev, vezanih na preprečevanje širjenja okužb s koronavirusom, nismo zabeležili. Zaprte osebe sicer izražajo željo po čimprejšnji sprostitvi ukrepov, kar bi jim omogočalo več stikov z zunanjim svetom."
Okužbe so potrdili samo v zaporu na Dobu in jih tudi uspešno omejili
Kot smo poročali, sta bili v slovenskih zavodih za prestajanje kazni v vsem tem času potrjeni samo dve okužbi. Okužili sta se zaprti osebi v Zavodu za prestajanje kazni zapora Dob pri Mirni, kjer so takoj sprejeli vse potrebne ukrepe, vezane na epidemiološko in zdravstveno stroko.
"Z namenom preprečevanja širjenja okužbe smo v preventivno karanteno takrat namestili tudi večje število zaprtih oseb. Po zdravstvenih navodilih smo karanteno postopno opuščali, novih okužb pa k sreči nismo zabeležili niti v ZPKZ Dob niti na kateri drugi lokaciji naših zavodov," so še povedali.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.