Po podatkih MZ se je v ponedeljek na intenzivnem oddelku zdravilo 113 bolnikov s covidom-19. V domačo oskrbo jih je bilo odpuščenih 52. Umrlo pa je šest oseb s covidom-19, še poroča Ministrstvo za zdravje.
V primerjavi z dnevom prej so v ponedeljek potrdili 384 okužb več, so pa opravili tudi 2728 več PCR-testov. Delež pozitivnih testov pa je bil večji za 4,2 odstotni točki.
Za 24 se je zmanjšalo številno bolnikov s potrjeno okužbo, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, osem manj jih zdravijo na oddelkih intenzivne terapije. V ponedeljek so umrli trije bolniki več kot dan prej.
Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v državi trenutno 7054 aktivnih okužb. Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb znaša 444, 14-dnevna incidenca pa 350.
Po vladnem semaforju sproščanja ukrepov bi za zeleno fazo sedemdnevno povprečje potrjenih okužb moralo pasti pod 300.
Poklukar: Samotestiranje se za nekatere srednješolce pričenja že v ponedeljek
Minister za zdravje Janez Poklukar je v izjavi za javnost pojasnil, da so se na sestanku s predstavniki Dijaške organizacije Slovenije in Študentske organizacije Slovenije pogovarjali o tem, kaj bo treba storiti, da bodo jeseni šole lahko normalno odprte. "Govorili smo o cepljenju in možnosti sodelovanja mladih pri sami realizaciji," je pojasnil in dodal, da je beseda tekla tudi o samotestiranju in uporabi informacijskih rešitev, kot sta aplikaciji zVEM in #OstaniZdrav.
Samotestiranje za dijake in učence od 6. razreda dalje se bo začelo še letos, je napovedal Poklukar. Na tistih srednjih šolah, ki bodo na to pripravljene, se bo samotestiranje pričelo že v ponedeljek, na drugih pa teden dni kasneje. Kot je še pojasnil, je pri osnovnih šolah nekoliko več logističnih težav, zato se bo tam samotestiranje predvidoma začelo 31. maja ali pa 8. junija.
Da se bo testiranje začelo že letos, so se določili zato, ker se "pripravljamo na eventualno poslabšanje situacije v jeseni. Sistema ne bi radi postavljali takrat, ko nam voda teče v grlo, pač pa bi radi vzpostavili sistem, ki bo odprte šole omogočal že sedaj, ko se epidemija umirja in lahko to naredimo na kontroliran in varen način," je pojasnil.
"Ravnatelji osnovnih in srednjih šol močno soglašajo z uvedbo samotestiranja, s predpostavko, da se to dogaja v domačem okolju," je dejal. Razlogi za to so tako medicinski kot tudi tehnični in logistični, je pojasnil. Dijaki in učenci višjih razredov, ki v šolo prihajajo z avtobusom, so že pred poukom v stiku s sošolci. "Zelo nerodno je, če kasneje ugotoviš, da je bil učenec pozitiven," je dejal, saj bi lahko že na poti okužil tudi druge osebe.
Optimalno bi bilo testiranje na pet dni, a verjetno ga bomo uvedli na sedem dni, torej vsak ponedeljek, je pojasnil. "Samotestiranje ni obvezno, je pa priporočeno," je še dejal.
Dejal je še, da so se z dijaki pogovarjali tudi o digitalnem zelenem potrdilu oz. t. i. covidnem potrdilu, in pojasnil, da Evropski parlament in Evropska komisija zaključujeta in dokončno urejata pravno podlago zanj. "Končna oblika potrdila naj bi bila jasna med 7. in 10. junijem," je dejal. Po drugi strani pa je pojasnil, da ne gre pričakovati, da bi se EU povsem poenotila glede izhodišč za enotne pogoje za potovanja.
Kljub temu pa se o prehajanju meja s sosednjimi državami že dogovarjajo. V nekaj dneh bi morali tudi s Hrvaško priti do končnih izhodišč glede potovanj, je dejal in pojasnil, da se dogovarjajo tudi o tem, da bi cepljenost prej začela veljati tudi za tiste, ki so cepljeni s cepivom AstraZenece.
Fafangel: Največ tvegaš, ko čakaš
Epidemiolog Mario Fafangel je dodal, da se je pogovor vrtel okoli "treh stebrov, treh orodij, ki nas lahko vrnejo v neko normalno življenje". Gre za samotestiranje, aplikacijo #OstaniZdrav in cepljenje, je povedal Fafangel.
Komentiral je tudi odločitve ljudi, ki cepivo odklonijo, ker bi se raje kasneje cepili z drugim cepivom. Fafangel je pojasnil, da si je treba, ko je cepivo dovolj dostopno, prizadevati za povečanje zaupanja v cepljenje. "Največ tvegaš, ko čakaš," je dejal in poudaril, da je tudi cepivo AstraZenece varno. "Da posameznik počaka in se cepi z drugim cepivom, ni priporočljivo," je dejal in še enkrat priporočil, naj se cepimo čim prej.
Dodal je še, da upa, da bomo dosegli tisti nivo precepljenosti in nabor znosnih ukrepov, da jeseni ne bomo dočakali novega vala epidemije. "Napovedi so dobre in po vsej verjetnosti bi se lahko izognili novemu vrhu. Samo pripravljeni moramo biti," je še dodal.
V Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) pozdravljajo takšne pogovore, pa je dejal tudi predsednik organizacije Andrej Pirjevec.
KOMENTARJI (535)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.