V ponedeljek smo v Sloveniji opravili 1734 PCR-testiranj in potrdili 88 okužb z novim koronavirusom. To je največ potrjenih okužb na dan po 17. juniju. Odstotek pozitivnih znaša 5,1. Opravili smo tudi 27.712 hitrih antigenskih testov, ki jih zdaj pristojni preverjajo še s PCR- testiranjem.
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je hospitaliziranih 28 ljudi, na intenzivnem oddelku jih je devet.
Tri osebe so odpustili iz bolnišnic. Umrl ni nihče. To je že osmi zaporedni dan, ko smrtnih žrtev zaradi covida ne beležimo, je na novinarski konferenci o aktualnem stanju povedala govorka vlade Maja Bratuša. "Da bi številke še naprej ostale takšne, je ključnega pomena, da se še naprej obnašamo odgovorno in upoštevamo samozaščitne ukrepe," je pozvala.
Sedemdnevno povprečje števila novih okužb znaša 54, število aktivnih primerov pa se je po oceni NIJZ zvišalo na 799. Po podatkih NIJZ je 14-dnevno število potrjenih primerov okužbe na 100.000 prebivalcev 37.
S prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 je bilo doslej cepljenih 875.816 oseb, v celoti pa 769.877.
Poklukar: Hitri testi ne bodo smeli biti dražji od 12 evrov
Minister za zdravje Janez Poklukar je na novinarski konferenci opozoril, da je virus hitrejši od nas, prilagaja se okoliščinam in se nepotrpežljivo širi, različica delta pa je že med nami. Strokovnjaki so si enotni, da je cepivo edina zaščita, ki nas lahko obvaruje pred virusom. Virus je veliko bolj smrtonosen kot cepivo, ki ima izredno redke stranske učinke pri redkih posameznikih. "Izkoristite možnost, da se pri osebnem zdravniku ali na cepilnih mestih pozanimate o vseh stvareh, ki vas skrbijo pri cepivih. Prosim vas, da se opolnomočite z znanjem in premagate strah, se cepite in tako omogočite, da bomo kot družba skupaj varni," je pozval.
Poklukar se kot zdravnik in kot minister zavzema, da bi vsi, ki so cepljeni, tudi jeseni in pozimi, ko se pričakuje širitev delta različice, lahko uporabljali javni prevoz, da bi cepljeni v šolah in fakultetah lahko v živo obiskovali pouk. "Cepljenim nam bo na voljo gledališče, restavracija ali hotel. Lahko bomo šli v nakupovalno središče. Lahko bomo obiskovali svojce v domovih za starejše, lahko bomo delali iz pisarn in ne od doma. Ker bomo zaščiteni in ker bodo posledično zaščiteni tudi naši najbližji. Skrb drug za drugega je sinonim za cepivo."
Predstavil je Uredbo o izvajanju presejalnih programov za zgodnje odkrivanje okužb z virusom SARS-CoV-2, ki jo je vlada sprejela v ponedeljek in se bo začela uporabljati 23. avgusta 2021. "Ko ni bilo cepiva oz. ga ni bilo dovolj, so bili presejalni programi pomemben ukrep za zamejevanje širjenja virusa. Danes pa je cepiva dovolj. Hitri testi bodo tako plačljivi, razen za določene izjeme."
Med izjemami je naštel osebe, ki lahko povzročijo širjenje virusa s svojim delom ali ravnanjem v okolju, kjer obstaja neposredna nevarnost za širjenje, ter osebe, ki se zaradi medicinskih razlogov ne smejo cepiti, kar se bo izkazalo z zdravniškim potrdilom.
Boj z epidemijo je po njegovih besedah močno prizadel finančno sliko slovenskega zdravstvenega sistema. Doslej smo za hitre teste namenili 53,5 milijona evrov, za PCR-teste skoraj 70 milijonov, skupaj za testiranje torej preko 123 milijonov.
Beležimo tudi več kot 17.000 hospitalizacij covidnih pacientov v vrednosti 195 milijonov evrov. "Za temi številkami se skrivajo težke zgodbe in borbe za življenja. Od tega je bilo namreč 7700 pacientov zdravljenih z zapleti, več kot 1200 pacientov obravnavanih na ventilatorju, 2600 pa v enotah intenzivne terapije. Nihče od hospitaliziranih ni imel privilegija, kot ga imamo danes, da bi bil cepljen," je dejal.
Opozoril je, da hitro testiranje ne zdravi in ne zaščiti, je zgolj epidemiološki ukrep, da lahko odkrijemo in pretrgamo verigo okužb.
Napovedal je, da bodo v šolah še naprej izvajali samotestiranje s hitrim antigenskim testom (HAG), tako, da testirana oseba sama opravi odvzem brisa in odčita rezultat. Način izvajanja samotestiranja bodo določili skupaj z ministrstvom za izobraževanje, s katerim trenutno še usklajujejo podrobnosti in jih bodo predstavili v naslednjih dneh. "Govoril sem s številnimi ministri za zdravje v evropski skupnosti in pri vseh obstajata skrb in bojazen pred četrtim valom jeseni. Prav danes se je Poklukar sestal z avstrijskim ministrom za zdravje, s katerim bosta dala pobudo za sestanek o tej temi.
Opredelili bodo tudi najvišjo ceno povračila HAG-testa. "Kadar izvajalec programov opravlja teste HAG za samoplačnike, cena storitve ne sme presegati 12 evrov," je dejal.
"Slovenija je kupila dovolj cepiva, da se lahko vsak cepi. Odločitev za cepljenje je svobodna odločitev vsakega od nas. Več kot nas bo cepljenih, bolj varni bomo kot družba. Več kot nas bo cepljenih, hitreje bomo izšli iz epidemije," je zaključil.
Na novinarsko vprašanje o morebitnem obveznem cepljenju je Poklukar dejal, da verjame v solidarnost vseh prebivalcev Slovenije, zato bo voljo vsakega od njih spoštoval.
Na vprašanje o tem, kdo se bo od sredine avgusta še lahko brezplačno testiral, je pojasnil, da bodo iz proračuna kriti testi za indikacije, ki so zapisane v omenjeni uredbi – za potrebe zdravljenja in odkrivanja bolezni, za tiste, ki so preobčutljivi na sestavine cepiva ali so imeli reakcijo po prvem cepljenju, in druge omenjene skupine. Ko govorimo o uporabnikih zdravstvenih storitev, govorimo o pacientih, je poudaril.
Glede uvajanja PCT-pogojev v delovnih organizacijah in širše je minister povedal, da je to v pristojnosti stroke – medicina dela, prometa in športa bo opredelila tveganja na posameznem delovnem mestu z vidika preprečevanja širjenja okužb, v skladu s tem pa bodo sledili ukrepi.
Na četrti val ni več treba čakati, saj je ta že tukaj, pa je dejal direktor NIJZ Milan Krek in obenem pozval vse, ki odhajajo na dopust v tujino, naj se vrnejo do 15. avgusta. Pa tudi, da naj ne hodijo takoj po vrnitvi z dopustov k starejšim sorodnikom in se vsaj nekaj časa zadržujejo v izolaciji.
KOMENTARJI (1026)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.