
V ponedeljek so v Sloveniji opravili 3653 PCR-testov in 31.119 hitrih antigenskih testov. Potrdili so 807 okužb z novim koronavirusom, kar je nekoliko več kot pretekli ponedeljek, ko so poročali o 723 primerih.
Hospitaliziranih je 649 bolnikov s covidom-19, od tega jih 161 potrebuje intenzivno nego. V domačo oskrbo so odpustili 58 oseb. Umrlo je sedem pacientov.
Po podatkih Sledilnika covid-19 je v državi aktivno okuženih 10.119 oseb. Sedemdnevno povprečje okužb po podatkih vlade znaša 694. Slovenija se glede na vladni semafor ukrepov trenutno nahaja v oranžni fazi. Najvišja incidenca je v zasavski regiji, najboljše epidemiološke razmere pa imajo v obalno-kraški regiji.
Turistično-gostinska zbornica zahteva takojšnjo odpravo nesmiselnih ukrepov
Turistično-gostinska zbornica Slovenije medtem od vlade zahteva takojšnjo spremembo oz. omilitev nekaterih nesmiselnih ukrepov, ki turističnim družbam močno otežujejo poslovanje. Kot izpostavljajo, v nasprotnem primeru podjetja krize ne bodo preživela. V turistično-gostinski zbornici so izpostavili, da že vse leto na odločevalce naslavljajo pozive, naj odločitve o odpiranju turističnih kapacitet objavijo najmanj en mesec dni pred odprtjem, da lahko prodajno-marketinški oddelki izvajajo aktivnosti za polnjenje kapacitet, a so bili tudi tokrat o odpiranju obveščeni le nekaj dni pred odprtjem. Takšna praksa številnim nastanitvenim enotam ne omogoča odprtja, so poudarili.
"Razumemo zahtevnost sprejemanja odločitev, vseeno pa navajamo, da so npr. v Italiji že konec aprila sprejeli odločitve za odpiranje kulturnih ustanov, bazenov na prostem, hotelov, restavracij, telovadnic, sejmov, kongresov, zdravilišč in tematskih parkov – za obdobje do 1. julija 2021," so zapisali.
Vlado ob tem opozarjajo, da jim številni pogoji močno otežujejo poslovanje. Med drugim so izpostavili možnost obratovanja največ 30 nastanitvenih enot. "To zlasti za večje obrate pomeni poslovanje s skromnim deležem kapacitet, s tem pa se poraja dvom o smiselnosti oziroma rentabilnosti poslovanja. Veliko ponudnikov zato kljub možnosti še ne bo odprlo kapacitet," so zapisali.
Ta ukrep se zbornici zdi še posebej nelogičen v kampih ter individualnih apartmajih in hiškah, kjer je bivanje po njihovi oceni že tako ali tako varno. "Predlagamo spremembo odloka in v času pojemanja epidemije sprejeto odločitev, da je število zasedenih enot v obratih z več kot 60 enotami največ 70 odstotkov enot, v naslednji fazi pa seveda sledi popolno odprtje," so zapisali.

Izpostavili so, da prejemajo številna vprašanja članov glede dokazovanja neokuženosti gostov, saj da jim način dokazovanja, dovoljena starost testa, pristojnost zaposlenih in upoštevanje varstva osebnih podatkov niso razumljivi. "Ponudniki nujno potrebujejo jasna navodila," pozivajo v zbornici, obžalujejo pa, da glede testiranja zaposlenih ni bil sprejet njihov predlog prioritetnega cepljenja zaposlenih v turizmu po zgledu Hrvaške. "Dodajamo, da testiranja zaposlenih povzročajo dodatne stroške in operativne izzive," so zapisali.
Največji nesmisel pa je po mnenju zbornice odločitev, da gostje nastanitvenih enot ne smejo uporabljati notranjosti hotelskih restavracij. "V istem uradnem listu, ki ureja navedeno, je zapisano, da gostinski obrati (tudi notranjost) lahko obratujejo v rumenih regijah. Gre torej za čisto neskladnost istega predpisa in popolno nelogičnost. V praksi to pomeni, da gost izkaže neokuženost z virusom, biva v hotelu, hotelski sobi, uporablja bazen, welnesu ... ne sme pa v restavracijo. Brez težav gre pa lahko v gostinski lokal čez cesto, ki ni v hotelu," so kritični.

KOMENTARJI (447)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.