Po podatkih vlade je bil delež pozitivnih včeraj 13,5-odstoten. Pristojni so okužbo potrdili pri 491 osebah, kar je nekoliko več kot dan prej, ko je število novih okuženih znašalo 147. Število okužb, potrjenih v ponedeljek, pa je bilo bistveno nižje kot pred enim tednom – 3. maja smo namreč zabeležili 894 novih primerov okužbe.
V državi imamo trenutno 8632 aktivnih okužb z novim koronavirusom. Na intenzivni negi je 131 oseb, včeraj so v bolnišnice sprejeli 26 pacientov, iz bolnišnic pa so v domačo oskrbo odpustili 54 bolnikov. Umrle so tri osebe s covidom-19. Sedemdnevno povprečje znaša 549.
Na vladni novinarski konferenci je govornica Maja Bratuša pojasnila, da se v bolnišnicah danes zdravi 477 pacientov, kar pomeni, da je tudi ta kriterij padel pod mejo, določeno za rumeno fazo. O izpolnitvi obeh pogojev bo v luči trenutnih epidemioloških razmer in napovedi vlada jutri razpravljala s svetovalno skupino.
Tudi danes so sicer aktualne podatke o številu covidnih bolnikov, ki jih zdravijo, posredovali iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor. Število vseh hospitaliziranih covidnih bolnikov znaša 86 – od tega je na intenzivnem zdravljenju 29 pacientov, na akutnem oddelku pa 57.
V ZD Domžale organizirani tako, da bi lahko čim hitreje cepili čim več prebivalcev – njihov cilj je, da bi jih cepili 40.000
Direktorica Zdravstvenega doma (ZD) Domžale Renata Rajapakse, ki je prav tako sodelovala na vladni novinarski konferenci, je povedala, da so v njihovem zdravstvenem domu k cepljenju pristopili tako, da bi precepili čim več prebivalcev oziroma občanov. "Zadali smo si cilj, da precepimo 60 odstotkov oziroma 40.000 prebivalcev," je orisala. S tem bi se lahko vrnili v normalno življenje, dopustovali, uživali v naravi in podobno. Opozorila je, da je pomembno, da se vabljena oseba odzove na cepljenje in se ga tudi udeleži. "Cepljenje je tista pot, da bomo lahko varno in normalno delali naprej," je dodala.
V ZD Domžale imajo trenutno na seznamu čakajočih za cepljenje proti covidu-19 nekaj več kot 5000 ljudi. Za ta teden predvidevajo, da jih bodo cepili 4000. Do 8. maja so opravili skoraj 18.000 cepljenj, pri čemer so z enim odmerkom cepili dobrih 12.000 ljudi oziroma približno 12 odstotkov populacije, z dvema pa skoraj 8000 oseb oziroma dobrih 13 odstotkov.
V domžalskem zdravstvenem domu so sicer že prejšnji teden začeli tudi s cepljenjem mlajših od 50 let. "V preteklosti smo cepili s cepivom AstraZenece mlajšo generacijo, starejše pa s Pfizerjevim cepivom. Tudi pri nas se srečujemo z zadržki, da se oseba ne želi cepiti s cepivom AstraZenece. Če se oseba ne želi cepiti s cepivom, ki je na voljo, mora počakati na želeno cepivo," je še dodala direktorica ZD Domžale.
Irena Grmek Košnik, epidemiologinja s kranjske enote NIJZ je pojasnila, da je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) do 10. maja poročala o 157.973.438 potrjenih primerih okužbe z novim koronavirusom in o 3.228.455 smrtnih primerih covida-19. Med celinami oziroma predeli sveta največ okuženih beleži Amerika, kjer so potrdili skoraj 64 milijonov primerov. Sledijo ji Evropa, Azija in Bližnji vzhod. Glede števila smrti si države sledijo enako. "Vse države EU laboratorijsko potrjene primere sporočamo Evropskemu centru za nadzor okužb," razlaga epidemiologinja. Dotaknila se je tudi stanja okužb v Evropi in dejala, da se 14-dnevno število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v 15. in 16. tednu leta 2021 bistveno razlikuje od tistega v 16. in 17. tednu, ko so okužbe znatno padle. V treh državah – na Irskem, v Latviji in Litvi – narašča število okužb, v ostalih evropskih državah pa je stanje stabilno ali število okužb celo pada, je še dodala.
Stopnja okužb je odvisna od več dejavnikov, med katerimi je tudi stopnja testiranja. Podatki za 17. teden kažejo, da je bilo zaradi covida-19 v bolnišnici 10,7 bolnikov na 100.000 prebivalcev. Med 25 državami z visoko 14-dnevno stopnjo smrtnosti (vsaj 10 na milijon) so opazili povečanje v dveh državah – na Hrvaškem in v Litvi.
Na domačih tleh pa potrjeni primeri po regijah (na 100.000 prebivalcev) in sedemdnevno povprečje kažejo na to, da počasi prehajamo iz oranžne v rumeno fazo. Najverjetnejši vir okužbe ostaja lokalni vir, je še pojasnila Grmek Košnikova.
"Ukrepe za zajezitev širjenja okužb prilagajamo glede na epidemiološko situacijo. Samo z zaščitnimi ukrepi pa ni možno dovolj učinkovito preprečevati novih okužb, zato pričakujemo, da bomo to dosegli z ustrezno precepljenostjo."
Reprodukcijsko število se je po začasni ustavitvi javnega življenja spustilo na okoli 1, danes smo na približno 0,85, pa je pojasnil Leon Cizelj z Instituta Jožef Stefan. "V tem času smo zelo veliko naredili predvsem s samozaščitnim obnašanjem. To je še vedno najmočnejša zavora. Močna zavora pa je tudi cepljenje. Trenutno razmeroma uspešno obvladujemo situacijo. Več ko se nas bo cepilo, manj bo ukrepov," je poudaril.
Razložil je tudi je, da bi danes, če 1. aprila ne bi ustavili javnega življenja, imeli v bolnišnicah več kot 1000 ljudi. "Tako pa jih imamo manj kot 500. Takrat smo naredili res dobro delo." Na žalost pa ga po njegovih besedah še nismo končali. Dodal je, da je število dnevnih okužb sicer res najnižje po 15. oktobru 2020, je pa vseeno vredno opozoriti, kaj teh 550 okužb na dan, ki jih imamo danes, pomeni. "Od teh 550 okuženih jih bo 40 prišlo v bolnišnico. Približno deset jih bo potrebovalo intenzivno terapijo in približno pet jih bo na žalost umrlo." Ne smemo pa pozabiti tudi na tiste, ki nimajo simptomov in niti ne pridejo na testiranje. Teh je še vedno okoli 2000 vsak dan, je zaključil.
KOMENTARJI (224)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.