Naraslo je tudi število aktivno okuženih. Trenutno po podatkih Sledilnika znaša 20.510. Včeraj je bilo v bolnišnice na novo sprejetih 112 pacientov, odpuščenih je bilo 108 oseb.
Skupno število covid pacientov, ki so včeraj potrebovali bolnišnično oskrbo je znašalo 1193, 16 manj kot dan prej. Na intenzivni negi se je včeraj zdravilo 188 oseb, 6 manj kot dan prej.
Ponedeljkovo veliko število hitrih testov na okužbo z novim koronavirusom je sicer pripisati razširjeni možnosti brezplačnega testiranja, ki ga izvajajo v številnih zdravstvenih domovih. Precej višje kot v prazničnih dneh in dneh ob koncu tedna pa je tudi število potrjenih okužb, ki jih je bilo v preteklih dneh manj kot tisoč. Prejšnji ponedeljek po božičnih praznikih pa je bilo prav tako potrjenih nekoliko manj okužb, in sicer 2410.
Kranj ima 59 okuženih, Tržič 31, Domžale kar 53 in Litija 32, Novo mesto 71, Ribnica 38, Črnomelj 31 in Metlika 27. V Ljubljani je bilo včeraj na novo potrjenih 251 okužb, v Mariboru pa 97. Največja 14-dnevna incidenca je v posavski regiji, kjer znaša 1949 okuženih na 100.000 prebivalcev.
V DSO skoraj 3000 novih odmerkov
Iz domov poročajo, da se je včeraj na novo okužilo 51 stanovalcev in 30 zaposlenih. V petih posebnih socialnovarstvenih zavodih se je včeraj na novo okužilo 14 stanovalcev in en zaposlen. V domovih za starejše, kjer je 18.700 mest, je sicer okuženih oz. je okužbo prebolelo 10.036 stanovalcev in 3789 zaposlenih od skupno 9108.
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je na današnji tiskovni konferenci povedal, da je bilo do sedaj cepljenih 1848 zaposlenih in 8116 uporabnikov v domovih za starejše. "Tisti, ki niso bili cepljeni, ker so bili v času cepljenja okuženi, pa bodo cepljeni ob naslednjih sklopih cepljenj." Cepljenje v zavodih sicer poteka po načrtih, danes in v sredo pa zavodi in varstveno delovni centri pričakujejo še okoli 3000 odmerkov cepiv.
"Normalno poteka tudi testiranje zaposlenih. Pred časom smo ugotovili, da je najtežje zajeziti okužbe, če so nosilci okužbe asimptomatski, kljub temu, da so izvedeni vsi zaščitni ukrepi. Zato je pomembno, da se že nekaj časa izvajajo testiranja s hitrimi testi," je poudaril.
Vlada je sicer 31. decembra sprejela uredbo, s katero so razširili krog izvajalcev socialnovarstvenih storitev, pri katerih se izvaja hitro testiranje, in sicer še na izvajalce pomoči na domu, centre za socialno delo in izvajalce socialnovarstvenih programov, je še spomnil Cigler Kralj.
Domovi za starejše sicer sprejemajo nove stanovalce, skladno z navodili ministrstva za zdravje. Kot je pojasnil, novega stanovalca najprej za sedem dni namestijo v sivi coni, osmi dan pa ga testirajo na okužbo z novim konronavirusom. "Če je izvid negativen, ga nato preselijo v belo cono v domu."
Po besedah ministra pomemben ukrep za zaposlene v socialno varstvenih zavodih predstavlja dodatek zaposlenim za delo v sivi in rdeči coni v višini 30 odstotkov urne postavke osnovne plače zaposlenega. Stroški za vzpostavitev rdeče cone pa bodo kriti iz proračuna.
Obiski v domovih se izvajajo v skladu z navodili (osebno in video), odvisno od situacije v domu, je povedal Cigler Kralj. "Ministrstvo spodbuja izvajalce, da v čim večji možni meri organizirajo varne obiske, saj osebni stiki bistveno pripomorejo k boljšemu počutju stanovalcev."
Minister za delo pa je ponovno zavrnil očitke, da gre pri določbah o upokojevanju starejših delavcev iz sedmega protikoronskega zakona za prisilno upokojevanje. Kot je poudaril, gre za nujen in učinkovit ukrep, ki bo koristil tako mladim iskalcem zaposlitve kot starejšim delavcem. Kritike je pripisal napačni interpretaciji.
Največ napotitev v karateno za osebe iz BiH
Tomaž Pečjak, namestnik generalnega direktorja policije, je na novinarski konferenci spomnil, da je vstop v Slovenijo brez karantene dovoljen osebam z negativnim PCR testom, ki ni starejši od 48 ur od odvzema brisa in je bil opravljen v državah članicah EU oziroma schengenskega območja. "Vstop v Slovenijo brez karantene je dovoljen tudi osebam, ki izpolnjujejo eno od dvanajstih izjem iz 10. člena Odloka in osebam, ki na enem od petih mejnih prehodov na zunanji schengenski meji opravijo hitro testiranje z negativnim rezultatom."
V času od sobote, 2. 1. 2021 do vključno ponedeljka, 4. 1. 2021, je policija na vseh mejnih prehodih in kontrolnih točkah izdala 1.901 potrdil o napotitvi v karanteno na domu, od tega 1.501 za polnoletne in 400 za mladoletne osebe. V času od 2. 1. 2021 do vključno 4. 1. 2021 so na mejnih prehodih, kjer se izvaja hitro testiranje, izdali skupaj 505 potrdil za napotitev v karanteno na domu in preklicali 2.360 obrazcev za napotitev v karanteno na domu.
Glede na mejo prečkanja so največ napotitev karanten na domu izdali na meji s Hrvaško 1.032, Avstrijo 425, Italijo 55 in Madžarsko 16. Še 133 napotitev v karanteno na domu pa je bilo izdanih potnikom, ki so prispeli na letališče Jožeta Pučnika.
Glede na države prihoda je bilo največ napotitev v karanteno na domu izročeno za osebe, ki so pripotovale iz Bosne in Hercegovine 437 (602), Nemčije 287 (0), Hrvaške 209 (271), Srbije 126 (82) Kosova 108 (124), in Severne Makedonije 105 (81).
"Državljani sosednjih držav ne morejo vstopati v Slovenijo z razlogom obiskovanja trgovin, turističnih izletov, izvajanja športnih aktivnosti, na primer smučanje, in podobno. Omenjeni razlogi niso navedeni v nobenem odloku," je še dodal Pečjak.
V SB Brežice na robu zmogljivosti
V Splošni bolnišnici Brežice, kjer so prve odmerke cepiva za zaposlene pričakovali v petek, cepiva proti covidu-19 še niso dobili. Odgovora, zakaj morajo čakati, od ministrstva za zdravje še niso dobili, ob rasti okužb v Posavju pa delujejo na robu zmogljivosti, je za STA povedala direktorica Anica Hribar.
Po njenih besedah so po brezplodnem telefonskem poizvedovanju, zakaj ne dobijo cepiva, pristojnim poslali pisno vprašanje in na odgovor še čakajo.
Sicer pa imajo na bolnišničnem covidnem oddelku zasedenih vseh 45 postelj. Ob rasti okuženosti v Posavju so morali tem dodati še štiri dodatne. Na oddelku za intenzivno oskrbo imajo od dveh prosto še eno posteljo z neinvazivno ventilacijo.
Na covidnem oddelku naj bi sicer danes nekaj bolnikov odpustili. V primeru, da bo število morebitnih novih bolnikov preseglo njihove zmogljivosti, bodo ob sodelovanju mariborskega dispečerskega centra presežek bolnikov nastanili v drugih bolnišnicah s covidnimi oddelki, je dodala direktorica.
Od zaposlenih jih je okuženih 13. Ti bolezen prebolevajo ob blažjih bolezenskih znakih, z njihovo nadomestijo pa za zadaj nimajo večjih težav. Okužbo so od začetka epidemije do zdaj potrdili pri skupaj 90 zaposlenih.
"Stiska z osebjem sicer je, a ni še kritična," je še ocenila Hribarjeva.
KOMENTARJI (720)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.