Kot so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), so v Sloveniji v ponedeljek ob 6287 PCR-testiranjih potrdili 2482 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tako znašal 39,5 odstotka. Opravili so tudi 92.718 hitrih testov.
Število aktivnih okužb je nekoliko padlo, po podatkih NIJZ jih je 37.095 okužb. V bolnišnicah se zdravi 1128 bolnikov, 280 jih potrebuje intenzivno nego. Najmlajši med njimi je star le 27 let. Žal moramo znova poročati tudi o smrtnih žrtvah, umrlo je namreč še 16 covidnih bolnikov.
Kot so sporočili na vladni novinarski konferenci, je polno cepljenih že 75 odstotkov starejših od 50 in skoraj 65 odstotkov starejših od 18 let. Povečuje se tudi poraba tretjih odmerkov.
Stanje v UKC Maribor za odtenek boljše, a še daleč od olajšanja
Vodstvo UKC Maribor je na novinarski konferenci predstavilo trenutne razmere v bolnišnici. Direktor bolnišnice Anton Crnjac je opozoril, da so časi še vedno zelo težki. Kljub temu, da se čuti nekaj olajšanja, pa se zavedo, da se stanje lahko hitro spremeni in poslabša. Še vedno je stanje sila resno, zato na vse naslavlja apel, da se držijo vseh ukrepov, upoštevajo navodila stroke in da se cepijo, če še niso cepljeni.
Glavna medicinska sestra v UKC Maribor pa je povedala, da imajo ta trenutek preko 300 zaposlenih v zdravstveni negi prerazporejenih na različna covid delovišča. 140 medicinskih sester je razporejenih v tri enote covid intenzivne ravni oskrbe stopnje tri ter v pet akutnih covid oddelkov. Pomagajo jim tudi medicinske sestre iz zdravstvenih domov na območju Maribora. Zahvaljujejo se prostovoljcem Rdečega križa, ki so okrepili njihove enote in ponudili pomoč pri oskrbi bolnikov. Teh je 17. Prav tako se zahvaljujejo tudi članom Slovenske filantropije ter desetim pripadnikom Slovenske vojske, ki nudijo pomoč na urgenci. "Tudi zdravstveni delavci imamo svoje družine. Glede na to, da oskrbujemo res težke bolnike, si tudi mi želimo preživeti praznike v domačem okolju, med najbližjimi."
Vogrin: Imamo občutek, da življenje teče v dveh vzporednih svetovih
Strokovni direktor UKC Maribor Matjaž Vogrin je opozoril, da zaposleni izgorevajo na delovnih mestih. V bolnišnici imajo občutek, da življenje teče v dveh vzporednih svetovih ta trenutek. Ljudje prihajajo bolni v bolnišnice in potrebujejo pomoč osebja, ki je povsem izčrpano, hkrati pa so v mestnih središčih ljudje, ki hodijo po božičnih sejmih, lokalih in veseljačijo. Prebivalstvo zato poziva, naj naredi vse, da bo tudi zdravstveno osebje lahko imelo mirne božične praznike.
Največ hospitaliziranih na mariborski covid intenzivni terapiji so imeli 53, danes jih imajo 49. Na akutnem oddelku je bila najvišja številka 145, zdaj jih imajo 135. Padec je majhen, a je padec, kar jih veseli. Pa vendar je to še premajhen padec, da bi lahko čutili olajšanje.
Razsaja bolj nalezljiva različica
Različica omikron je po prvih podatkih bolj nalezljiva kot doslej odkrite različice koronavirusa, je povedala infektologinja Bojana Beović. Okuženi s to različico so doslej zbolevali za blažjim potekom bolezni. Ni pa še jasno, ali je za blažji potek odločilna starost in ali je k njemu prispevalo cepljenje oziroma prebolela okužba. Vodja svetovalne skupine Mateja Logar je povedala, da bo tudi ta različica zagotovo prišla v Slovenijo, vseeno pa upa, da bodo obstoječi ukrepi zadostovali. Infektolog Janez Tomažič je medtem pozval k spoštovanju osnovnih ukrepov za preprečitev širjenja koronavirusa in k cepljenju. Možnost, da bi bila zdajšnja cepiva proti omikronu neučinkovita, je po njegovih besedah majhna.
KOMENTARJI (890)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.