V ponedeljek smo opravili 4487 PCR-testov ter 48.003 hitrih antigenskih testov. Podatkov o pozitivnih HAT-testih ni, saj se jih potrjuje s PCR-testi. Pozitivnih pa je bilo 16,2 odstotka PCR-testov oziroma 729. Umrlo je 9 oseb.
Sedemdnevno povprečje okužb je padlo na 736. Na današnji dan se v bolnišnicah zdravi 528 pacientov s covidom-19, 84 na oddelkih za intenzivno terapijo. Iz bolnišnic je bilo odpuščenih 64 pacientov.
Oba podatka državo še vedno uvrščata v oranžno fazo sproščanja ukrepov, medtem ko je obalno-kraška regija v rdeči fazi. Za prehod v rumeno fazo bi sedemdnevno povprečje okužb moralo pasti pod 600, število hospitaliziranih pa pod 500.
Kot je na novinarski konferenci pojasnil zdravstveni minister Janez Poklukar smo v Sloveniji v zadnjem tednu potrdili 62 primerov britanske različice novega koronavirusa. Poleg tega imamo dokazan tudi en primer južnoafriškega seva. Dodal je, da jutri sledi novo tedensko poročilo na to temo.
Regija z najslabšo epidemiološko sliko ostaja obalno-kraška regija
Štirinajstdnevna incidenca na 100.000 prebivalcev na ravni Slovenije znaša 500,8, medtem ko je v obalno-kraški regiji, kjer so epidemiološke razmere najslabše, 830,8. Glede na 14-dnevno incidenco pa so razmere najboljše v posavski regiji, in sicer ta znaša 246,1.
Med občinami po besedah Maje Bratuše glede na število potrjenih okužb izstopajo Domžale, Dravograd, Ivančna Gorica, Bohinj in Nova Gorica s po 11 primeri, v Ajdovščini in Velenju so potrdili 13 primerov, na Ravnah na Koroškem in v Škofji Loki pa po 15. V Mariboru so v ponedeljek zabeležili 20 novih okužb, v Kranju 21, v Celju in Kopru po 22, v Ljubljani pa 91.
V Obalno-Kraški regiji, ki še vedno ostaja regija z najslabšo epidemiološko sliko, je bilo v ponedeljek potrjenih 14 okužb v Izoli, prav tako 14 v Piranu, v Kopru pa 22.
Prevetritev svetovalne skupine zaradi "drugačne situacije"
Kot smo že včeraj poročali, je novi zdravstveni minister prevetril tudi svetovalno skupina ministrstva za zdravje. Po novem jo bo vodila infektologinja Mateja Logar, na tem mestu bo zamenjala Bojano Beović, ki sicer ostaja članica skupine.
Svetovalno skupino po novem sestavljajo tudi infektolog intenzivist Matjaž Jereb, infektologinja iz mariborskega UKC Nina Gorišek Miksić, direktor NIJZ Milan Krek, vrača se tudi prvi epidemiolog Mario Fafangel. Članica bo po novem tudi sociologinja Lucija Mak Uhan.
Fafangel je bil sicer član skupine že v prejšnji sestavi, a je iz nje izstopil. Poklukar je danes dejal, da gre za velikega strokovnjaka, "ki ga skupina ta trenutek nujno potrebuje". Glede vključitve sociologinje v skupino pa je dejal, da "je pomembno, da v taki skupini združimo čim večji nabor strokovnjakov", ob sodelovanju tako epidemiologov, infektologov, imunologov in tudi sociologov pa da lahko dobijo "najboljše predloge za obvladovanje epidemije".
Poklukar je danes dejal, da se je za prevetritev skupine odločil zato, ker je trenutna situacija drugačna, kot je bila decembra ali novembra lani.
KOMENTARJI (362)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.