Vladna govorka Maja Bratuša je na novinarski konferenci povedala, da se z današnjim dnem izteka obdobje epidemije: "Danes je zadnji dan epidemije. Epidemiološka situacija v Sloveniji je ugodna, za kar so zaslužni vsi, ki so spoštovali ukrepe, se odločili za cepljenje, predvsem pa ravnali odgovorno."
Epidemija torej ne bo podaljšana, kar pa ne pomeni, da se bodo vsi ukrepi sprostili. Še vedno imamo v bolnišnici 122 hospitaliziranih, od tega 40 na intenzivnih oddelkih. Za temi številkami so ljudje in življenja, je povedal državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar. "Vsi odloki, ki veljajo danes, ostanejo popolnoma enaki, v četrtek jih bo pretresla vlada. Danes so tako vsi ukrepi še vedno v veljavi."
Kaj ostaja in kaj se spreminja?
Tudi po koncu epidemije v veljavi ostaja sistem PCT (preboleli, cepljeni, testirani) za vstop v notranje prostore v lokalih, na kulturne in športne prireditve ter v nastanitvene objekte. Zagotoviti je treba 10 kvadratnih metrov na osebo na dogodkih brez fiksnih sedišč, tri metre razdalje med mizami in največ 75-odstotno zasedenost nastanitvenih obratov in na prireditvah. "Kjer je možno, naj aktivnosti potekajo na prostem, notranje prostore je treba redno prezračevati," je opozoril državni sekretar.
Po njegovih besedah je ključno tudi nadaljnje cepljenje prebivalstva proti covidu-19. "V Sloveniji je trenutno na voljo dovolj cepiva, da se lahko cepi vsak, ki se za to odloči. Cepilni centri odpirajo svoja vrata, da se lahko ljudje cepijo, četudi niso naročeni," je dejal. Državljane je pozval, naj se čim prej cepijo.
"Za nami je težko leto in pol. Epidemija nas je postavila pred marsikatero preizkušnjo. S sodelovanjem in solidarnostjo smo zmogli, vendar še nismo pretekli ciljne črte."
Svetovalna skupina za covid-19 bo še naprej tedensko spremljala epidemiološko situacijo v državi in ocenjevala, kateri ukrepi so potrebni, da ostane položaj pod nadzorom. Vindišar za zdaj ne pričakuje večjih sproščanj. "Na tem mestu tudi prosim, da vsi skupaj še naprej upoštevamo vsa priporočila in ukrepe. Vsi sprejeti odloki ostajajo v veljavi, dokler se ne iztečejo oziroma jih vlada ne podaljša," je poudaril.
'Ostajajo dodatki za tiste, ki delajo v neposrednem stiku s covidnimi bolniki'
Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Mateje Ribič ostajajo kljub izteku epidemije z današnjem dnem v veljavi številni ukrepi v pomoč socialnovarstvenim zavodom. Tako bo ministrstvo tudi v prihodnje zagotavljalo sredstva za dodatne zaposlitve, zaposleni bodo še naprej upravičeni do dodatka za delo v sivi in rdeči coni, če jih bo treba vzpostaviti. Se pa s koncem epidemije preneha mesečno avtomatično podaljševanje uveljavljanja pravic iz javnih sredstev.
Razmere v socialnovarstvenih zavodih se sicer še naprej izboljšujejo. V zadnjem tednu so okužbo z novim koronavirusom zaznali le pri enem stanovalcu v vseh domovih in pri dveh zaposlenih.
Ribičeva je poudarila, da bodo razmere na trgu dela še naprej spremljali in po potrebi sprejemali ukrepe. "Podatki na trgu dela kažejo, da so bili sprejeti vladni ukrepi učinkoviti in so dosegli svoj namen. V ponedeljek je bilo med brezposelnimi osebami manj kot 73.000 oseb, kar pomeni 5000 brezposelnih manj kot v mesecu pred začetkom prve razglašene epidemije," je pojasnila.
Dodatkov za javne uslužbence v višini 65 odstotkov z dnevom preklica epidemije ni več, ostajajo pa dodatki iz protikoronske zakonodaje za tiste, ki delajo v neposrednem stiku s covidnimi bolniki. "Določeni zaposleni v zdravstvu, sociali, povsod tam, kjer imamo covidne bolnike, bodo še vedno dobivali po 30 odstotkov dodatka na osnovno plačo," pa je še povedal Vindišar.
Poklukar: Epidemija se zaključuje, a grožnje koronavirusa še ni konec
V Sloveniji se bo danes zaključila epidemija covida-19, a grožnje novega koronavirusa še ni konec, je opozoril tudi minister za zdravje Janez Poklukar. Kot je izpostavil, je edina pot iz krize zadostna precepljenost prebivalstva. "Epidemija je pokazala, da je cepljenje najpomembnejši zdravstveni ukrep, brez katerega si ne moremo predstavljati prihodnosti. Tako kot prihodnost Evrope tudi cepljenje temelji na solidarnosti in sodelovanju. Cepljenje je odločitev za naše zdravje in za naša življenja. To je majhen korak za posameznika pa vendar velik korak za slovensko in evropsko družbo."
Po njegovih besedah je tudi za zaščito pred širjenjem delta različice koronavirusa pomembno, da v družbi dosežemo zadostno precepljenost prebivalstva. Strokovnjaki namreč ugotavljajo, da se delta različica širi hitreje in da pri tem bolezen za tiste, ki niso cepljeni, poteka v težji obliki. Po Poklukarjevem mnenju je ključno tudi to, da se s precepljenostjo zmanjša dnevno število okuženih prebivalcev ter da Slovenija tudi na tak način obvlada morebitni izbruh delta različice koronavirusa.
Glede implementacije digitalnega covidnega potrdila pa je Poklukar pojasnil, da bo imel NIJZ v petek implementacijsko povezavo z Evropsko komisijo. Če bo ta uspešna, lahko "v bližnji prihodnosti začnemo izdajanje digitalnega covidnega potrdila na portalu zVem ter do konca meseca implementiramo in zaženemo mobilno aplikacijo, preko katere bo možno dostopati do potrdila."
Na vprašanje glede pobude skupine poslancev Evropskega parlamenta iz Slovenije za brezplačne covidne teste za prehajanje meja pa je Poklukar dejal, da je zanjo slišal, ni je pa še prejel.
V ponedeljek potrdili 112 novih okužb
Število novopotrjenih okužb sicer ostaja nizko. Kot kažejo podatki vlade, je bilo v ponedeljek v Sloveniji opravljenih 2330 PCR-testiranj. Potrdili so 112 okužb, kar pomeni, da je delež pozitivnih testov 4,8-odstoten. Umrla sta dva covidna bolnika. Hospitaliziranih je 122 oseb, na intenzivni negi jih je 40. 7-dnevno povprečje je 132 okužb.
Polno cepljenih je 552.551 državljanov, kar pomeni 26,3 odstotka.
KOMENTARJI (831)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.