Glede na nove epidemiološke podatke so pristojni v Sloveniji v ponedeljek potrdili 318 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 28.505 hitrih antigenskih testiranj in 2058 PCR-testiranj. Vse pozitivne hitre teste pristojni potrjujejo še s PCR-testi. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov znaša 198, 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev pa 107.
Število okužb v državi tako še naprej narašča. Po oceni NIJZ je v državi trenutno 2314 aktivnih okužb, kar je 139 več kot dan prej. V primerjavi s ponedeljkom pred tednom dni smo ta teden potrdili kar 100 okužb več (9. avgusta smo jih 218). V bolnišnicah je 49 covidnih bolnikov (štirje več kot dan prej), od tega 11 na intenzivni negi, kar je ena oseba več kot dan prej. Umrl ni noben covidni bolnik.
Dan prej, v nedeljo, so sicer potrdili 56 okužb, kar je 262 okužb manj kot v ponedeljek, a je bilo opravljenih tudi bistveno manj testov (v nedeljo so opravili 801 PCR-test, v ponedeljek pa 2058).
Beovićeva: Število okužb višje kot lansko poletje, a imamo cepivo
Trenutno število potrjenih okužb z novim koronavirusom v Sloveniji je po besedah infektologinje in predsednice Zdravniške zbornice Slovenije Bojane Beović mnogo višje kot lansko poletje, zato ljudi znova poziva k cepljenju proti covidu-19. "Pametno je, da se cepijo vsi, ki se lahko, še posebej je ključno cepljenje starejših," je dejala.
"Številke so velike, so precej večje kot lansko poletje, ob tem da poletni čas pomeni neke vrste zatišje. Šole ne delajo, na delovnih mestih je manj ljudi, ker so na dopustih, zato nas še posebej skrbi pričakovano še dodatno povečanje števila primerov v zgodnjem jesenskem času," je povedala vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ.
"Številke nikakor niso razlog za preplah, so pa razlog za to, da smiselno ukrepamo in se zaščitimo, kolikor se da. To pomeni, da se morajo zlasti starejši ljudje cepiti," je dodala. Cepljenje je po besedah Beovićeve ključno za obvladovanje razmer v bolnišnicah in posledično v družbi. "Če kljub naraščanju števila primerov ne bomo imeli strmega naraščanja sprejemov v bolnišnice, bomo lahko živeli kar se da normalno. To pa bomo, tudi po vzoru Velike Britanije ali Izraela, dosegli le z dobro precepljenostjo rizičnih skupin," je poudarila.
Trenutno sprejeti ukrepi za preprečevanje širjenja novega koronavirusa na ravni države so po njenih ocenah zadostni. "Bomo videli, ali bomo uspeli rizično populacijo v naslednjih tednih dovolj zaščititi, da bomo lahko ostali samo pri teh ukrepih. Ti ukrepi bi morali biti dovolj, če bi bila zaščitena rizična populacija. Starejše od 50 let je treba precepiti vsaj 80-odstotno. Ta cilj ni nedosegljiv, a ljudje se morajo tega zavedati. Stari starši, ki imajo vnuke v šoli, naj jim omogočijo, da hodijo v šolo, s tem, da se sami cepijo," je pojasnila.
Največ uvoženih okužb je iz Hrvaške
"Uvoz primerov iz tujine (in s tem povezani primeri) še vedno "pokrije" ves tedenski prirast," kažejo podatki Sledilnika za covid-19. Trend je precej podoben lanskoletnemu, le da letos zaradi razmaha delta različice koronavirusa operiramo z višjimi številkami.
V tednu med 9. in 15. avgustom je bilo skupaj potrjenih 1108 primerov, kažejo podatki Sledilnika za covid-19. 237 primerov je bilo uvoženih, še 31 primerov je bilo povezanih z uvoženimi. 532 je bilo lokalnih okužb, 308 virov okužb pa je bilo neznanih.
Iz podatkov o uvoženih okužbah je razvidno, da je bilo v državo največ okužb prinesenih iz Hrvaške (102), sledijo BiH (38), Severna Makedonija (20), Kosovo (16), Grčija (14) in Črna gora (12).
"Osebam, ki imajo oslabljen imunski sistem ali jemljejo imunosupresivna zdravila, svetujemo cepljenje proti covidu-19, vendar bo verjetno učinkovitost cepljenja nekoliko manjša," pravijo na NIJZ. Stroka še vedno poziva k cepljenju, trdijo, da je potek bolezni pri cepljenih osebah lažji.
KOMENTARJI (966)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.